futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 16 kwietnia 2020, 14:05

autor: Tomasz Lirka

Internet: zużywamy 40 razy więcej danych niż 10 lat temu

Rano w domu oglądasz film na YouTube w 4K, w drodze do pracy słuchasz muzyki na Spotify, a wieczorem jeszcze serial na Netfliksie. Cały dzień towarzyszy nam internet, coraz więcej internetu. Na przestrzeni ostatniej dekady zużywamy go aż 40 razy więcej niż w 2010 roku.

Internet: zużywamy 40 razy więcej danych niż 10 lat temu - ilustracja #1
Posiadamy coraz więcej urządzeń z dostępem do internetu.

FCC (Federal Communications Commission - Federalna Komisja Łączności), czyli amerykańska agencja zajmująca się wykorzystaniem częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją, w swoim corocznym raporcie stwierdza, że użycie danych w gospodarstwach domowych rośnie w tak szybkim tempie, że w ciągu kilku lat przeciętnie może przekroczyć 1 TB miesięcznie dla jednego domostwa. Dzieje się tak m.in. dlatego, że coraz więcej urządzeń domowych jest podpiętych do sieci.

Internet: zużywamy 40 razy więcej danych niż 10 lat temu - ilustracja #2
Wizja 1 TB miesięcznie staje się coraz bardziej realna

Coraz więcej rzeczy jest smart

Internet stał się już wszechobecny i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Coraz więcej urządzeń ma możliwość działania online. Co więcej, niektóre z nich bez podłączenia do sieci nie są w stanie normalnie funkcjonować. To, że komputer, telewizor czy telefon wykorzystuje internet już nikogo nie dziwi, ale coraz częściej „smart” są również pralki, lodówki czy ekspresy do kawy. Jeszcze 10 lat temu nie przypuszczalibyśmy, że taka rzecz jak sprzęt AGD będzie potrzebował podłączenia do internetu. To właśnie coraz większa liczba takich urządzeń sprawia, że wykorzystanie sieci jest aż 40 razy większe niż dekadę temu. Firma Gartner, która specjalizuje się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii oraz zarządzania nimi, prognozuje, że do 2022 roku w typowym gospodarstwie domowym będzie ponad 500 „smart urządzeń”.

4K stało się już codziennością

Poza liczbą sprzętu jednocześnie podpiętego do sieci warto również zwrócić uwagę na to, ile wykorzystujemy transferu. Filmy na YouTube w 1080p raczej na nikim nie robią już wrażenia. Coraz częściej spotykamy się na tym serwisie z rozdzielczością 4K, a nawet 8K. Stale rosnąca liczba serwisów streamingowych do muzyki i filmów, a także ich użytkowników, również ma znaczący wpływ na ilość zużywanych danych. W przypadku wielu z nas Netflix zastąpił już telewizję. Według oficjalnych danych Netflix oferuje następujące ustawienia użycia danych:

  1. Niskie — 0,3 GB na godzinę
  2. Średnie — 0,7 GB na godzinę
  3. Wysokie — 3 GB na godzinę w jakości HD
  4. Wysokie — 7 GB na godzinę w jakości Ultra HD

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile danych “tracimy” na codzienne rzeczy. Nawet niepozorne przeglądanie internetu czy siedzenie na Facebooku. Telefony sprawują dużo więcej funkcji niż w 2010 roku. Trudno pomyśleć, że zaledwie dekadę temu 7 GB zużycia internetu na godzinę to była kosmiczna wartość.

Najwięcej danych przesyłanych jest podczas oglądania filmów. Oto przykłady:

  1. Film w jakości 4K: około 7 GB w ciągu godziny
  2. Film w jakości Full HD: 3-5 GB w ciągu godziny
  3. Słuchanie muzyki w sieci (np. Spotify): 120 MB w ciągu godziny
  4. Przeglądanie sieci: 1-4 MB w ciągu minuty
  5. Facebook: 1-2 MB w ciągu minuty
  6. Skype / FaceTime / Połączenia wideo: od 100 MB do 1,5 GB w ciągu godziny (w zależności od jakości przesyłanego obrazu)
Internet: zużywamy 40 razy więcej danych niż 10 lat temu - ilustracja #3
Średnie miesięczne zużycie łączy szerokopasmowych w gospodarstwach domowych

W obliczu coraz rosnącego zużycia danych, dostawcy internetu muszą stale się rozwijać, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników. 1 TB danych miesięcznie zapewne zmusi wiele firm do rozwoju swojej obecnej technologii, aby po prostu nie zostać w tyle.

  1. Oficjalna strona Gartner
  2. Oficjalna strona Federalnej Komisji Łączności