Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 lipca 2019, 09:28

autor: Aquma

Intel: ukończymy proces produkcyjny 7nm w 2021 roku

Prezes firmy Intel – Bob Swan – poinformował, że w 2021 roku należy spodziewać się pierwszych procesorów koncernu stworzonych w litografii 7nm. Poznaliśmy także więcej szczegółów na temat przyczyn, jakie stały za problemami z rozwojem procesu technologicznego 10nm.

Intel stracił trochę czasu, ale nie zamierza się poddawać. - Intel: ukończymy proces produkcyjny 7nm w 2021 roku - wiadomość - 2019-07-19
Intel stracił trochę czasu, ale nie zamierza się poddawać.

W SKRÓCIE:

  1. Intel chce w 2021 roku stworzyć pierwsze procesory w litografii 7nm;
  2. firma nauczyła się na błędach, które miały miejsce przy pracy nad procesem technologicznym 10nm.

Jak wiadomo, w ostatnich latach Intel nie radzi sobie najlepiej z rozwijaniem swojego procesu produkcyjnego. Podczas gdy bezpośrednia konkurencja – AMD – produkuje procesory w litografii 7nm, „niebiescy” nadal mają problem z przesiadką na 10nm. Wedle najnowszych doniesień pierwsze jednostki wykonane w tej technologii trafią na rynek w tym roku. Wygląda jednak na to, że firma nie planuje zasypywać gruszek w popiele. Wypowiedzi prezesa – Boba Swana – w czasie zorganizowanej przez portal Fortune konferencji Brainstorm Tech sugerują, że kolejny skok technologiczny – w postaci 7nm – jest planowany na 2021 r.

Dowiedzieliśmy się też, że przyczyną omawianych problemów było… stawianie sobie nadmiernie ambitnych celów. Firma natrafiła na komplikacje związane z prawem Moore’a, próbując upchnąć na swoich jednostkach obliczeniowych 2,7 raza więcej tranzystorów niż w przypadku 14nm. Popełnione błędy były jednak ważną lekcją.

Kiedy robiło się coraz trudniej i trudniej, postawiliśmy sobie jeszcze bardziej agresywny (ambitny - przyp. red.) cel. Z tego powodu zajęło nam to więcej czasu. (…) Mówiąc krótko, dzięki temu odrobiliśmy lekcję i w tym roku ukończymy nasz proces 10nm. Litografia 7nm pojawi się za dwa lata i będzie to skalowanie 2.0X, tak by powrócić do historycznej krzywej prawa Moore'a – powiedział Bob Swan.

Teoretycznie oznacza to, że AMD będzie miało przewagę technologiczną na rynku procesorów przez około dwa lata – oczywiście przy założeniu, że „czerwoni” nie rozwiną swojego procesu produkcyjnego jeszcze bardziej, co wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Prezes Intela uważa jednak, że litografia 10nm w wykonaniu jego koncernu będzie bardziej zaawansowana i wydajna, niż wskazywałaby liczba w nazwie – jego zdaniem będzie to mniej więcej odpowiednik 7nm od AMD. Jak będzie w praktyce? Pierwsze wnioski na ten temat będziemy mogli wyciągnąć w nadchodzących miesiącach, kiedy na rynek trafią obiecane laptopy z procesorami Ice Lake.

  1. Intel – strona oficjalna
  2. AMD – strona oficjalna