Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 października 2019, 14:30

autor: qjin

Intel Core i3 10. generacji będą obsługiwały wielowątkowość

Wygląda na to, że tańsze procesory 10. generacji firmy Intel, w tym nawet Core i3, będą wreszcie obsługiwać wielowątkowość. Do tej pory technologia Hyper-Threading (HT) zarezerwowana była jedynie dla droższych modeli. Czyżby była to kolejna odpowiedź na ruchy koncernu AMD?

W nadchodzącej 10. generacji Intela wszystkie procesory desktopowe mają obsługiwać wielowątkowość - Intel Core i3 10. generacji będą obsługiwały wielowątkowość - wiadomość - 2019-10-14
W nadchodzącej 10. generacji Intela wszystkie procesory desktopowe mają obsługiwać wielowątkowość

Do sieci wyciekły informacje sugerujące, że firma Intel szykuje się do wydania nowych procesorów 10. generacji z serii Comet Lake obsługujących wielowątkowość, począwszy od najtańszego Core i3. Źródłem tych rewelacji jest baza danych programu SiSoftware Sandra, w której pojawił się najsłabszy model Core i3-10100 o taktowaniu 3,6 GHz. Wynika z niej jasno, że dodano obsługę Hyper-Threading, a co za tym idzie – procesor cechuje się nie tylko czterema rdzeniami, ale również ośmioma wątkami. Ostatecznie przełoży się to na wyższą wydajność poza wyjątkowymi sytuacjami (np. w wybranych grach niezbyt dobrze wykorzystujących tę funkcję). Jest to ogromna różnica, ponieważ wcześniej tę technologię wspierały wyłącznie najwydajniejsze jednostki (od Core i7). Choć, co ciekawe, ostatni model i7-9700(K) został również pozbawiony Hyper-Threadingu na rzecz topowego Core i9-9900K.

Core i3 10. generacji w bazie danych SiSoftware - Intel Core i3 10. generacji będą obsługiwały wielowątkowość - wiadomość - 2019-10-14
Core i3 10. generacji w bazie danych SiSoftware

Mimo że zwiększenie liczby rdzeni jest naturalnym postępem w procesorach, to dodanie obsługi Hyper-Threadingu w niższych modelach z pewnością byłoby odpowiedzią na działania firmy AMD, która kładzie bardzo silny nacisk na wielowątkowość swoich Ryzenów. „Czerwoni” wszak oferują ją nawet w tańszych jednostkach pokroju Ryzen 5 3400G (cztery rdzenie i osiem wątków). Pełną rozpiskę z przewidywaną specyfikacją i ceną każdego procesora z nadchodzącej linii Comet Lake 10. generacji możecie zobaczyć poniżej. Trzeba przyznać, że wygląda ona obiecująco.

Źródło: Wccftech.com - Intel Core i3 10. generacji będą obsługiwały wielowątkowość - wiadomość - 2019-10-14
Źródło: Wccftech.com

Nie da się ukryć, że sukces procesorów Ryzen coraz bardziej zdaje się doskwierać Intelowi, wręcz wymuszając na nim zmiany w polityce (także cenowej). Wystarczy wspomnieć o niedawnym ogłoszeniu Intel Cascade Lake-X, które będą wyraźnie tańsze na starcie, czy obniżkach desktopowych Coffee Lake Refresh bez zintegrowanego układu graficznego. Najnowsze wieści zdają się tylko potwierdzać konieczność wprowadzenia modyfikacji w planach Intela, by zwiększyć konkurencyjność względem AMD. Potencjalni użytkownicy powinni tylko się cieszyć z takiego obrotu spraw.

Premiera procesorów Intel Core z serii Comet Lake (10. generacji) miałaby odbyć się na początku 2020 roku i będą one wymagać nowych płyt głównych. Niestety, nadal mają być tworzone w 14-nanometrowym, aczkolwiek usprawnionym wymiarze technologicznym. „Niebiescy” planują zejść na niższą litografię, która przyniosłaby większy wzrost wydajności i niższy pobór mocy, ale plany są ciągle przesuwane i mogą wejść w życie dopiero w 2022 roku, przynajmniej w formie dla desktopów.