Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 listopada 2020, 13:15

Google Photos z ograniczeniami - koniec nielimitowanych zdjęć za darmo

Usługa Google Zdjęcia to prosty sposób na tworzenie kopii zapasowych fotografii. Obecnie korzystanie z niej jest darmowe i nielimitowane, wkrótce jednak ma się to zmienić.

W SKRÓCIE:
  • od czerwca przyszłego roku pliki graficzne przechowywane w ramach usługi Google Zdjęcia będą objęte limitem 15 GB;
  • jeśli to nie wystarczy, trzeba będzie wykupić abonament Google One.

Google Zdjęcia to usługa (i aplikacja) znana każdemu użytkownikowi smartfona z Androidem. Pozwala na łatwy backup zdjęć, bez żadnych limitów i opłat. Jedynym mankamentem jest redukcja jakości. Zdjęcia nie są magazynowane w pełnej wersji, ale w tzw. „wysokiej jakości” (określenie Google). Sytuacja ulegnie jednak zmianie, gdyż od czerwca 2021 roku wszystkie fotografie archiwizowane w ramach tej usługi będą wliczane do zbiorczego limitu pojemności Dysku Google wynoszącego w planie darmowym 15 GB.

Jeśli taka przestrzeń nie wystarczy, trzeba będzie wykupić abonament Google One. Aktualnie oferuje on do wyboru następujące opcje:

 

15 GB

100 GB

200 GB

2 TB

Opłata miesięczna

Darmowe

8,99 zł

13,99 zł

46,99 zł

Opłata roczna

Darmowe

89,99 zł

139,99 zł

469,99 zł

Dodatkowe korzyści

Brak

Tak

Tak

Tak

Abonentom Google zaoferuje dodatkowe korzyści w postaci pomocy ekspertów, możliwości dodania członków rodziny i wiele innych (np. środki w Google Pay, darmowe VPN). Jedną ze zmian jest możliwość wgrywania zdjęć w oryginalnej jakości. Co istotne – nawet w planie darmowym, ale już teraz Google dolicza takie pełnowymiarowe obrazy do limitu pojemności. Brakiem limitu (w ograniczonej jakości) nadal będą mogli cieszyć się właściciele smartfonów Pixel. Zaś samo ograniczenie pojemności Dysku Google będzie uwzględniać też pliki przechowywane w ramach usługi Google Dokumenty.

Oryginalna jakość jest dostępna, ale objęta limitem pojemności

Pliki wgrane przed 1 czerwca nie będą wliczane, co oznacza, że po tym terminie użytkownicy mający więcej zmagazynowanych fotografii niż wynosi limit danych, nie utracą części swojej kolekcji. Google uważa, że i tak oferuje więcej niż np. Apple, które darmowo udostępnia 5 GB w usłudze iCloud. Firma z Menlo Park twierdzi też, że tylko 20% użytkowników Zdjęć Google zużyło więcej niż 15 GB miejsca w ciągu ostatnich trzech lat.