Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 4 listopada 2019, 10:01

autor: Adrian Werner

Google kupuje Fitbit za ponad 2 mld dolarów

Google poinformowało o zamiarze przejęcia firmy Fitbit, specjalizującej się w produkcji trackerów fitnessowych i smartwatchy.

Smartwatche Fitbit, takie jak Versa 2, mają problemy z rywalizowaniem z konkurencyjnymi urządzeniami Apple i Samsunga. - Google kupuje Fitbit za ponad 2 mld dolarów - wiadomość - 2019-11-04
Smartwatche Fitbit, takie jak Versa 2, mają problemy z rywalizowaniem z konkurencyjnymi urządzeniami Apple i Samsunga.

Potwierdziły się krążące od pewnego czasu plotki. Google ogłosiło, że wykupi firmę Fitbit, czyli popularnego producenta urządzeń do śledzenia aktywności fizycznej. Umowa opiewa na 2,1 mld dolarów. Kwota ta wcale nie jest wysoka, gdyż w zeszłym roku Fitbit uzyskał przychody w wysokości 1,51 mld dolarów.

Zakup ma umożliwić wzmocnienie systemu operacyjnego Wear OS. Został on zaprojektowany z myślą o smartwatchach i na razie Google nie odniosło z nim dużego sukcesu. Fitbit to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży opasek fitnessowych, ale firma do tej pory miała duże problemy z przebiciem się w droższym segmencie smartwatchy. Połączenie sił obu przedsiębiorstw wydaje się więc naturalnym krokiem.

Zakup Fitbita ma wzmocnić system Wear OS, który na razie nie powtórzył sukcesu Androida odniesionego na smartfonach. - Google kupuje Fitbit za ponad 2 mld dolarów - wiadomość - 2019-11-04
Zakup Fitbita ma wzmocnić system Wear OS, który na razie nie powtórzył sukcesu Androida odniesionego na smartfonach.

Część fanów Fitbit zareagowała nerwowo na wieść o przejęciu firmy. Posiada ona bowiem bogatą bazę danych o swoich użytkownikach, uzyskaną w wyniku monitorowania m.in. wagi, tętna, snu i wysiłku fizycznego. Google spróbowało uspokoić te obawy obiecując, że nigdy nie sprzeda nikomu informacji osobistych użytkowników, a zgromadzone przez urządzenia Fitbit dane dotyczące zdrowia i samopoczucia nie będą wykorzystywane do personalizowania reklam. Zapewniono również, że nie ma planów porzucenia wsparcia dla mobilnego systemu iOS.

Wcześniejsze zakupy Google nie zawsze kończyły się dobrze. Największą porażką okazało się przejęcie firmy Motorola, za którą w 2012 roku zapłacono 12,5 mld dolarów. Szybko pozbyto się działu urządzeń domowych, odprzedając go za 2,4 mld, a dwa lata później resztę przejęło Lenovo za 2,9 mld dolarów. Tym samym Google straciło na tym 7 miliardów dolarów. Pozostaje mieć nadzieję, że w przypadku Fitbit transakcja okaże się większym sukcesem.

  1. Fitbit – strona oficjalna firmy
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.