Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 października 2021, 15:50

Gdzie pada deszcz? Na to pytanie odpowie wkrótce AI

Naukowcy stworzyli system oparty na sztucznej inteligencji, który jest w stanie stawiać krótkoterminowe prognozy pogody z większą trafnością, niż konwencjonalne metody.

W SKRÓCIE:
  • AI pomoże lepiej przewidywać pogodę, szczególnie gwałtowne i niebezpieczne zjawiska meteorologiczne.

Zespół naukowców z laboratorium firmy DeepMind (której właścicielem jest Google) i uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania) pracuje nad sztuczną inteligencją, która pozwoli z dużą dokładnością przewidzieć pogodę dwie godziny do przodu. Choć tradycyjne metody pomagają kreować prognozy o dłuższych terminach, ich wyniki bywają niepewne. Tymczasem AI jest dużo bardziej niezawodna – trafność jej prognoz wynosi nawet 89%.

Sztuczną inteligencję nauczono, jak interpretować dane meteorologiczne i wzorce deszczowe, wykorzystując mapy z radarów opadowych z lat 2016–2018 na terenie Wielkiej Brytanii. Zgromadzone doświadczenie i opracowany model matematyczny pozwoliły AI na wygenerowanie szczegółowych map opadowych na okres 90 minut; jako dane wejściowe bierze dane z radarów z ostatnich 20 minut. Starszy naukowiec DeepMind, Shakir Mohamed, powiedział:

To doświadczenie pokazuje, że sztuczna inteligencja może być potężnym narzędziem, pozwalającym prognostom spędzać mniej czasu na przeszukiwaniu coraz większych stosów danych prognostycznych. […] Będzie to integralna część łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu, wspierając adaptację do zmieniających się wzorców pogodowych i potencjalnie ratując życie.

Podczas gdy dotychczasowe modele pozwalały przewidzieć opady w dość rozmytym ich wymiarze, AI lepiej ostrzega przed wystąpieniem gwałtownych i silnych zjawisk atmosferycznych dzięki generowaniu dokładniejszych map. Dla rejonu Europy może to być szczególnie ważne, gdyż coraz częściej występują w naszych szerokościach geograficznych niebezpieczne meteorologiczne incydenty, jak np. ostatnie tornado w Kilonii. Potwierdza to Niall Robinson, szef partnerującej w badaniach firmy Met Office:

Ekstremalna pogoda ma katastrofalne skutki, w tym utratę życia i, jak sugerują efekty zmian klimatycznych, tego typu zdarzenia będą coraz częstsze.

Gdzie pada deszcz? Na to pytanie odpowie wkrótce AI - ilustracja #1
Tornado w Kilonii. Źródło: Deutsche Welle.
Gdzie pada deszcz? Na to pytanie odpowie wkrótce AI - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.