futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 9 kwietnia 2021, 13:46

autor: Bartosz Świątek

Małpa grająca w Ponga z pomocą Neuralink - Elon Musk pokazał wideo

W sieci pojawił się film prezentujący możliwości technologii Neuralink, która powstaje w firmie stworzonej przez miliardera Elona Muska. Na materiale widać, jak makak o imieniu Pager gra w Ponga, sterując paletką wyłącznie umysłem.

W SKRÓCIE:

  1. Neuralink opublikowało film, na którym małpa gra w Ponga używając swojego mózgu;
  2. materiał prezentuje możliwości implantu, nad którym pracuje firma Elona Muska.

Jakiś czas temu miliarder Elon Musk pochwalił się, że opracowywany przez jedną z jego firm implant Neuralink N1 – mający stanowić bezpośredni interfejs umożliwiający komunikację pomiędzy komputerem i ludzkim mózgiem – pozwolił małpie grać w Ponga z użyciem wyłącznie umysłu. Wygląda na to, że nie były to jedynie przechwałki, bowiem film opublikowany dziś na platformie YouTube pokazuje tę technologię w działaniu.

Na materiale widzimy, jak makak o imieniu Pager początkowo porusza wskaźnikiem po ekranie wykorzystując joystick, a następnie robi to samo, mimo że urządzenie zostało odpięte od komputera – dzieje się tak dzięki temu, że Neuralink odczytuje fale mózgowe zwierzęcia i rozpoznaje momenty, w których wykonywało określone ruchy łapą. Następnie te informacje są przesyłane do komputera i wykorzystywane do zmiany położenia wskaźnika.

Kolejna część filmu to już wspomniany wcześniej Pong. W tym przypadku do komputera w ogóle nie podłączono żadnego kontrolera – Pager steruje swoją paletką (pionową kreską po prawej stronie ekranu) wyobrażając sobie, że ruszą łapą. Twórcy Neuralink mają nadzieję, że finalna wersja urządzenia pozwoli sparaliżowanym ludziom w podobny sposób używać komputera lub smartfona. Elon Musk idzie nawet o krok dalej – chce, by w przyszłości implanty umożliwił niepełnosprawnym chodzenie dzięki przesyłaniu sygnału z jednego Neuralinka do drugiego.

Pierwszy produkt Neuralink pozwoli osobie sparaliżowanej korzystać ze smartfona za pomocą umysłu szybciej od człowieka używającego do tego kciuków. Późniejsze wersje będą w stanie przekazywać sygnały z neuronów w mózgu do neuronów w ciele, umożliwiając w ten sposób, na przykład, ponowne chodzenie paraplegikom (osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym – przyp. red.). Urządzenie jest wszczepiane do czaszki i ładuje się bezprzewodowo, więc wyglądasz i czujesz się zupełnie normalnie – czytamy w tweetach.

  1. Neuralink – strona oficjalna
  2. Naukowcy uczą świnie grać w gry wideo
  3. Jurassic Park w rzeczywistości? Współzałożyciel Neuralink uważa, że już można go stworzyć