Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 marca 2020, 10:07

autor: Aquma

Benchmark zdradza wydajność CPU Intel Tiger Lake i układu graficznego Xe

W sieci pojawiły się benchmarki procesora Intela z linii Tiger Lake z układem graficznym Xe. Jednostka radzi sobie lepiej od konkurencyjnych rozwiązań AMD ze zintegrowanymi GPU Vega.

Benchmark zdradza wydajność CPU Intel Tiger Lake i układu graficznego Xe - ilustracja #1
Tiger Lake zapowiada się wyśmienicie.

W SKRÓCIE:

  1. procesor Intela z rodziny Tiger Lake pokonuje w teście graficznym topową jednostkę AMD – Ryzena 4900HS;
  2. CPU Intela współpracuje z GPU z linii Xe.

Rogame opublikował na Twitterze benchmark nowego procesora Intela – dedykowanej laptopom jednostki z linii Tiger Lake, która współpracuje z układem graficznym Xe. CPU został zestawiony z Ryzenem 9 4900HS, czyli topowym produktem „czerwonych” w tym sektorze. Choć jego ogólny wynik w 3DMarku jest niższy, to pokonał konkurencję w sprawdzianie wydajności graficznej. Warto odnotować, że testowane procesory działają w oparciu o różną pamięć (Ryzen ma 16 GB LPDDR4, zaś Tiger Lake 8 GB LPDDR4X).

Jedyną niepokojącą rzeczą jest olbrzymia (sięgająca 63%) przewaga AMD w kwestii obliczeń fizycznych, która skutkuje znacznie lepszymi rezultatami łącznymi (Combined).

Przetestowany wariant Tiger Lake jest CPU czterordzeniowym i ośmiowątkowym, z bazowym taktowaniem na poziomie 2,7 GHz (2,8 GHz w trybie Turbo), co oznacza, że mamy do czynienia z układem budżetowym o niskim zapotrzebowaniu na moc. Choć kontekst zdaje się sugerować, że chodzi o test jednostki ze zintegrowanym układem graficznym, to równie dobrze może to być sprawdzian procesora Tiger Lake w połączeniu z dedykowaną kartą graficzną DG1 – po wynikach nie da się tego sprawdzić. Rogame sugeruje taki scenariusz w jednym z kolejnych tweetów (wygląda na to, że sam nie jest pewien, choć jest źródłem przecieku).

Tiger Lake a słabsze Ryzeny 4000

Dzięki jednemu z poprzednich przecieków dotyczących procesorów Ryzen 4000 mamy możliwość porównania wyniku CPU Intela ze słabszymi propozycjami od AMD. Wygląda na to, że produkt Intela radzi sobie od nich zauważalnie lepiej (3155 punktów, przy wynikach konkurencji na poziomie 1972, 2510 i 2755 punktów). Oczywiście, jak w przypadku wszystkich przecieków, traktujcie te dane z dużą dozą ostrożności.

Benchmark zdradza wydajność CPU Intel Tiger Lake i układu graficznego Xe - ilustracja #2
Wydajność jednostek Ryzen 4000.

Przypominamy, że jednostki obliczeniowe z rodziny Tiger Lake powinny trafić na rynek w drugiej połowie 2020 roku.

  1. Intel – strona oficjalna