Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 23 września 2019, 10:18

autor: Aquma

Aresztowano cyberoszustów, którzy wyłudzili przeszło 10 mln dolarów

Federalne Biuro Śledcze USA aresztowało dwóch cyberprzestępców z Las Vegas i Nowego Jorku. Podejrzani oszukali 7,5 tysiąca osób, od których wyłudzili łącznie przeszło 10 milionów dolarów.

Cyberoszuści wyłudzili 10 mln dolarów. - Aresztowano cyberoszustów, którzy wyłudzili przeszło 10 mln dolarów - wiadomość - 2019-09-23
Cyberoszuści wyłudzili 10 mln dolarów.

Serwis Kitguru donosi, że agenci FBI aresztowali dwóch cyberoszustów z Las Vegas i Nowego Jorku. Od marca 2015 do grudnia 2018 roku przestępcy oszukali przeszło 7,5 tys. osób, od których wyłudzili łącznie ponad 10 milionów dolarów (blisko 40 mln złotych). Celem ich działań na ogół były osoby starsze, często nieposiadające zbyt dużej wiedzy z zakresu informatyki.

Schemat działania oszustów był dość prosty - wykorzystywali klasyczne, wyskakujące okna na stronach internetowych, które rzekomo przestrzegały przed szkodliwym oprogramowaniem znajdującym się na komputerze. Na fałszywym ostrzeżeniu widniał numer telefonu do eksperta, który „pomagał” w pozbyciu się nieistniejącego zagrożenia, oczywiście pobierając za swoje usługi stosowną opłatę, często liczoną w tysiącach dolarów

Czasem oszustwo miało jeszcze drugi etap, w którym przestępcy przekonywali ofiary, że w związku z upadkiem firmy należy im się zwrot pieniędzy, a następnie naciągali niczego nie podejrzewających ludzi na jeszcze większe kwoty, powołując się na błąd popełniony przy wykonaniu przelewu.

Podejrzanym postawiono dwa zarzuty - dokonanie oraz usiłowanie cyberoszustwa (fachowy termin to tzw. wire fraud). W USA za każdy z nich grozi kara do 20 lat więzienia.

  1. Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2019 rok
  2. Najlepszy darmowy antywirus na Android | TOP 2019
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.