Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry PlayStation Vita przed premierą

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry przed premierą na platformę PlayStation Vita ułożone według popularności.

Przed premierą 22
PSV
Tematyki
Czas
Akcji4 Zręcznościowe4
Bijatyki
RPG7 Strategiczne2 Przygodowe5
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie
MMO
Shakedown Hawaii
Shakedown Hawaii

Akcji maj 2019

Opracowana przez studio Vblank Entertainment oldskulowa gra akcji z otwartym światem, będąca kontynuacją ciepło przyjętej produkcji Retro City Rampage. Akcja Shakedown Hawaii toczy się 30 lat po wydarzeniach opisanych w poprzedniczce, a jej bohater mocno się zestarzał i dorobił potężnego brzucha. Dramatyczne wypadki zmuszają go jednak do ponownego chwycenia za broń i odbudowania swojego przestępczego imperium. Mechanika zabawy stanowi rozwinięcie pomysłów z Retro City Rampage i bardzo przypomina pierwszą odsłonę kultowego Grand Theft Auto. Akcję obserwujemy w widoku z góry, przemieszczając się po otwartym terenie miasta na piechotę lub za pomocą pojazdów. Podczas gry zajmujemy się realizacją różnych zadań głównych i pobocznych, wykorzystując do tego celu bogaty arsenał broni palnej, a zabawę wzbogacają elementy strategii ekonomicznej, czyli zarządzanie interesami bohatera. Całość zrealizowana została w stylu retro, z dużą dozą absurdu i niewybrednego humoru.

The Banner Saga
The Banner Saga

RPG jeszcze nie ogłoszona

Inspirowana mitologią nordycką taktyczna gra RPG, opracowana przez debiutujące niezależne studio Stoic Games, którego członkowie mają za sobą pracę m.in. przy Star Wars: The Old Republic. Akcja przenosi nas do świata, który w wyniku tajemniczego kataklizmu pogrążył się w licznych wojnach i konfliktach. Zrealizowana w stylu opowieści drogi i rozbita na dwa główne wątki fabuła przedstawia historię dwóch grupek ocalałych, którzy starają się uciec przed zagładą ze strony tajemniczej rasy kamiennych Dredgów, będących efektem eksperymentów bogów. Rozgrywka utrzymana jest w klimacie fantasy i łączy elementy przygodówki oraz gry RPG, wzbogaconej turowym systemem walki. Wraz z postępami w grze nasza drużyna nabywa doświadczenia i staje się coraz potężniejsza, a spory wpływ na rozwój fabuły mają decyzje podejmowane przez gracza. Atutem gry jest śliczna, dwuwymiarowa oprawa graficzna, utrzymana w stylistyce przypominającej produkcje wytwórni Walta Disneya.

Utawarerumono: Prelude to the Fallen
Utawarerumono: Prelude to the Fallen

RPG 2020

Remake pierwszej części cyklu Utawarerumono, wydanego pierwotnie na komputerach oraz konsolach PlayStation 2 i PlayStation Portable. Produkcja oferuje rozbudowany wątek fabularny i skomplikowane, taktyczne walki, zrealizowane w systemie turowym. Za stworzenie tego tytułu odpowiadają deweloperzy ze studia Aquaplus.

Ultracore
Ultracore

Akcji maj 2019

Platformówka typu metroidvania w konwencji shoot’em upa. Studio DICE anulowało ten projekt tuż przed premierą w 1994 roku; ponad 20 lat później grę przejęła firma Strictly Limited Games, by dokończyć ją i przenieść na nowe platformy.Ultracore przenosi nas do uniwersum science fiction, a podczas zabawy musimy stawić czoła armii robotów.

Distraint
Distraint

Przygodowe 2019

Ciekawa przygodówka 2D z elementami horroru psychologicznego. Produkcja zmusza graczy do odpowiedzenia sobie na pytanie o granicę i cenę człowieczeństwa. Za jej wykonanie odpowiada fiński producent niezależny, Jesse Makkonen.

Pixel Noir
Pixel Noir

RPG 2020

Izometryczna gra RPG w stylu retro, łącząca elementy czarnego kryminału i horroru. Główny bohater Pixel Noir usiłuje rozwiązać zagadkę tragicznych wydarzeń sprzed dekady, w wyniku których śmierć poniosła jego partnerka, a on sam musiał pożegnać się z karierą w policji i niesłusznie trafił do więzienia. Po wyjściu na wolność rozpoczyna on pracę jako prywatny detektyw, aż w końcu trafia na trop, który może mu pomóc znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. Jak na produkcję RPG przystało, w Pixel Noir zajmujemy się eksploracją lokacji, rozmowami z postaciami niezależnymi, wyszukiwaniem wskazówek i przydatnych przedmiotów oraz walką. Ta ostatnia została zrealizowana w modelu turowym wzbogaconym elementami zręcznościowymi. Głównemu bohaterowi towarzyszą w walce inne postaci, wyróżniające się indywidualnymi umiejętnościami oraz używaną bronią. Pixel Noir utrzymane jest w stonowanej, ponurej stylistyce opartej na technice pixel art.

Pavilion
Pavilion

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Izometryczna przygodówka, będąca debiutancką produkcją niezależnego studia VisionTrick Media. Pavilion jest określane przez twórców mianem gry czwartoosobowej. Oznacza to, że gracz nie ma bezpośredniej kontroli nad bohaterem. Zamiast tego wciela się w opiekującą się nim istotę i wpływa na jego ruchy poprzez manipulowanie otoczeniem oraz zmysłami podopiecznego. Akcja Pavilion osadzona została w onirycznym świecie, który nieraz zaskakuje swoimi zasadami. Elementy realne i fantastyczne przeplatają się tu, a zadaniem gracza jest skierowanie głównego bohatera na ścieżkę do prawdy. W tym celu gra umożliwia manipulowanie przedmiotami oraz dźwiękami, światłem i innymi czynnikami, które wpływają na to, w jaki sposób nasz podopieczny postrzega otaczającą go rzeczywistość. Te narzędzia służą do kształtowania zachowania bohatera i tym samym umożliwiają nam zmuszenie do go wykonywania określonych akcji. Oprawa wizualna Pavilion powstała z połączenia zdjęć, rysunków i elementów wygenerowanych przez komputer, co tworzy oryginalną, atrakcyjną kombinację.

EarthNight
EarthNight

Zręcznościowe jeszcze nie ogłoszona

Dwuwymiarowa gra zręcznościowa z elementami roguelike, należąca do gatunku tzw. endless runnerów. Jej akcja toczy się w przyszłości, w której ogromne smoki zaatakowały Ziemię, zmuszając ludzi do ucieczki w kosmos. Dwójka bohaterów: 14-latka i bezrobotny fotograf, postanawia wrócić na rodzimą planetę aby rozprawić się z potężnymi gadami.

Battle Princess Madelyn
Battle Princess Madelyn

Zręcznościowe 2019

Gra platformowa 2D wyprodukowana przez niezależne studio Causal Bit Games (twórcę wydanego w 2014 roku Insanity's Blade). Podczas zabawy kierujemy księżniczką Madelyn, zmuszoną walczyć ze złem, by uratować królestwo i swoją rodzinę. Rozgrywka w Battle Princess Madelyn nawiązuje do klasycznych tytułów pokroju Ghosts 'n Goblins i Ghouls ‘n Ghosts. Tytuł kładzie wielki nacisk na zręczność - trzeba się nią wykazać podczas pokonywania pułapek i skakania po platformach, a także w trakcie walki z kościotrupami, demonami czy wielkimi bossami. Na początku przygody Madelyn nie posiada ani zbroi, ani potężnych broni, ale towarzyszy jej duch zmarłego psa o imieniu Fritzy. Z czasem para bohaterów zdobywa nowe oręże i lepsze moce, pozwalające np. strzelać ogniem. Poziomy skrywają wiele sekretów, w tym np. ukryte levele. Inną atrakcją są dwa rodzaje ścieżki dźwiękowej – jedna nawiązuje do muzyki słyszanej na 8-bitowych konsolach, a druga to jej współczesna wersja.

Aztez
Aztez

Strategiczne 2019

Stylowa produkcja niezależnego, amerykańskiego studia Team Colorblind, łącząca w sobie elementy dwóch pozornie rozbieżnych gatunków: strategii turowej i chodzonej bijatyki. Akcja gry Aztez toczy się 20 lat przed przybyciem na kontynent hiszpańskich konkwistadorów, a zadaniem gracza jest rozwijanie granic azteckiego państwa, ściąganie podatków i reagowanie na rozmaite zdarzenia losowe. O ile całość bazuje na założeniach gatunku strategii, nasza siłowa interwencja może okazać się potrzebna np. przy próbach ściągnięcia podatku z niechcących się podporządkować obywateli, bądź w razie epidemii, kiedy jedynym wyjściem może okazać się wycięcie w pień wszystkich zarażonych. Warto odnotować, że gra bazuje na rozległej wiedzy historycznej, wynikającej z pasji autorów, którzy wiernie oddali np. ponad 30 azteckich miast, czy też znanych z epoki wojowników. Cechą charakterystyczną Aztez jest także bardzo oryginalna, monochromatyczna oprawa wizualna, ożywiana jedynie czerwienią tryskającej krwi.

Anonymous;Code
Anonymous;Code

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Klasyczna przygodówka typu visual novel, która wyprodukowana została przez twórców popularnego Steins;Gate. Akcja gry rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, a jej bohaterem jest szesnastoletni chłopak, który korzysta ze specjalnej umiejętności, pozwalającej mu na dosłowne „hakowanie” rzeczywistości.

Shovel Knight: King of Cards
Shovel Knight: King of Cards

Zręcznościowe 2019

Ostatnie fabularne rozszerzenie do ciepło przyjętego Shovel Knighta, za którego opracowanie odpowiadają autorzy oryginału – studio Yacht Club Games. Głównym bohaterem dodatku jest tytułowy Król Kart, czyli jeden z bossów stojących na drodze Rycerza ze Szpadlem z podstawowej wersji gry. Protagonista musi dowieść swego prawa do korony, pokonując trzech królów-uzurpatorów z okolicznych krain. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwowzoru, Shovel Knight: King of Cards to dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG. Nowy heros walczy i porusza się w nieco inny sposób niż wcześniejsi bohaterowie – wyprowadza krótką szarżę ogłuszającą przeciwników i niszczącą niektóre przeszkody umieszczone na planszy, a jego dodatkową umiejętnością jest piruet, który może zostać wielokrotnie wykonany na głowach adwersarzy. W miarę postępów w przygodzie heros zdobywa coraz potężniejszy oręż, pancerze oraz kolejnych popleczników; ciekawym urozmaiceniem zabawy jest minigra polegająca na rozgrywaniu partyjek karcianych z postaciami neutralnymi. Filarem opisywanej pozycji jest kampania fabularna – jej dopełnienie stanowią specjalne wyzwania, w których można sprawdzić swe umiejętności zarówno w łamigłówkach platformowych, jak i w walce.

Romancing SaGa 3
Romancing SaGa 3

RPG 2020

Romancing SaGa 3 to zremasterowana wersja 16-bitowego japońskiego RPG-a. Gra oferuje turowy system walki oraz ośmiu głównych bohaterów do wyboru, a każdy z nich posiada odmienną kampanię i unikalne misje poboczne.

YIIK: A Postmodern RPG
YIIK: A Postmodern RPG

RPG 2019

Osadzona w kolorowych latach 90. surrealistyczna gra jRPG, stworzona przez niezależne amerykańskie studio Ackk. Osią wydarzeń w YIIK: A Post-Modern RPG jest tajemnicze zniknięcie Sammy Pak, która w trakcie podróży windą zostaje porwana przez niezidentyfikowaną siłę nie z tego świata. Przyjaciele Sammy ruszają na niebezpieczną wyprawę ratunkową. YIIK: A Post-Modern RPG oferuje fabularną kampanię dla jednego gracza przeznaczoną na około 25 godzin zabawy. Gracz prowadzi ośmioosobową drużynę, podróżując po mapie ukazanej w rzucie izometrycznym. Starcia z przeciwnikami rozgrywane są w turach, ale zawierają urozmaicające rozgrywkę elementy zręcznościowe. Kolorowa oprawa YIIK: A Post-Modern RPG powstała w oparciu o silnik Unity. Grafika różni się od większości przedstawicieli gatunku jRPG, gdyż nie wykorzystuje typowej mangowej stylistyki. Ponadto wszystkie dialogi w grze zostały udźwiękowione.

Exogenesis: Perils of Rebirth
Exogenesis: Perils of Rebirth

Przygodowe czerwiec 2019

Gra przygodowa wzbogacona elementami charakterystycznymi dla gatunku visual novel. Exogenesis: Perils of Rebirth osadzone jest w postapokaliptycznej Japonii przyszłości. W grze wcielamy się w członka grupy łowców skarbów, który trafia na trop starożytnego artefaktu, mogącego przywrócić do życia jego tragicznie zmarłą siostrę. W tym celu protagonista musi zebrać drużynę podobnych sobie zawadiaków i wyruszyć w niebezpieczną podróż. Głównym źródłem inspiracji dla twórców Exogenesis: Perils of Rebirth była seria Ace Attorney oraz gra Zero Escape. Jeśli chodzi o przedstawienie historii, gracz biernie śledzi rozbudowaną tekstową narrację i co pewien czas musi wybrać spośród kilku alternatywnych akcji. Te decyzje kierują historię na jedną z wielu ścieżek fabularnych, z których każda posiada unikalne wątki oraz odrębne zakończenie. Jednocześnie, w przeciwieństwie do zwykłych produkcji typu visual novel, Exogenesis: Perils of Rebirth posiada sekwencje typowo przygodówkowe, wymagające eksplorowania lokacji oraz rozwiązywania zagadek logicznych.

Myriad
Myriad

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Myriad to ciekawa, ekscentryczna produkcja będąca interesującym połączeniem gry muzycznej i shootera. Zabawa polega na eliminowaniu kolejnych fal przeciwników za sprawą tworzonej przez nas piosenki. Gra stworzona została przez Erlenda Grefsruda, dyrektora kreatywnego ze studia Bifrost Entertainment.

Soul Saga
Soul Saga

RPG jeszcze nie ogłoszona

Opracowana przez amerykańskie studio Disastercake gra, inspirowana klasycznymi produkcjami jRPG z pierwszej generacji konsoli PlayStation. Akcja Soul Saga toczy się w fantastycznej krainie Oterra, zdewastowanej przez potężny kataklizm i stopniowo podbijanej przez wrogą rasę potworów, znaną jako Inkheart. Trzydzieści lat wcześniej pochód sił zła został powstrzymany przez wielkiego alchemika, który stworzył magiczną barierę, niemożliwą do pokonania przez potwory. Kiedy siła użytych przez niego zaklęć zaczyna słabnąć, gracze wcielają się w postać młodego poszukiwacza przygód imieniem Mithos, który wraz z drużyną kompanów próbuje znaleźć sposób na uratowanie cywilizacji. Pod względem mechaniki produkcja czerpie pełnymi garściami z takich marek, jak Final Fantasy, Breath of Fire, Suikoden czy Persona. Zabawa koncentruje się zaś na eksplorowaniu świata, rozwijaniu postaci oraz toczeniu turowych bitew z przeciwnikami, w których klucz do sukcesu stanowi umiejętne dobieranie rodzajów ataków.

Hamsterdam
Hamsterdam

Akcji 2019

Kolorowe połączenie produkcji rytmicznej oraz klasycznego beat 'em upa. Gracze wcielają się w dzielnego chomika o imieniu Pimm, walczącego z gangiem, który porwał jego dziadka oraz przejął kontrolę nad dotychczas spokojnym i przyjaznym miastem Hamsterdam.

Zodiac: Orcanon Odyssey
Zodiac: Orcanon Odyssey

RPG jeszcze nie ogłoszona

Taktyczna gra jRPG z turowym systemem walki, powstała we współpracy francuskiego studia Kobojo z Kazushige Nojimą oraz Hitoshim Sakamoto, mającym na swoim koncie m.in. prace przy kilku odsłonach serii Final Fantasy. Akcja gry Zodiac: Orcanon Odyssey toczy się w fantastycznym świecie podzielonym na cztery regiony zamieszkane przez odmienne rasy. Gracze wcielają się zaś w postać młodego wojownika Caela, który staje na czele patrolu neutralizującego zagrożenie ze strony potencjalnych wrogów. Podczas rozgrywki bohater przemierza szereg zróżnicowanych krain, stawiając czoła wielu niebezpiecznym kreaturom i poznając mroczne sekrety tytułowej krainy Orcanon oraz fakty ze swojej własnej przeszłości. Rozgrywka ukazana została w widoku z boku i łączy w sobie elementy klasyków gatunku jRPG z nowoczesną, konsolową oprawą graficzną. Całość zaprojektowano pod kątem kooperacyjnej zabawy w trybie multiplayer, tak więc w dowolnym momencie rozgrywki do zabawy możemy zaprosić naszych znajomych.

Night Trap - 25th Anniversary Edition
Night Trap - 25th Anniversary Edition

Przygodowe sierpień 2019

Zremasterowana edycja gry Night Trap z 1992 roku, opracowana przez studio Screaming Villains. Podobnie jak oryginał, produkcja robi użytek z technologii full motion video, wykorzystującej interaktywne, aktorskie materiały wideo. Na potrzeby remastera deweloperzy wyczyścili dziewięćdziesiąt minut nagrań znanych z pierwowzoru, a także przygotowali nowy interfejs dostosowany do pracy w rozdzielczości FullHD. W Night Trap - 25th Anniversary Edition gracz wciela się w jednego z agentów tajnej organizacji zwalczającej paranormalne zagrożenia. Akcja toczy się w posesji rodziny Martin, w której nocuje pięć młodych przyjaciółek – szybko wychodzi na jaw, że nie są tam same, bowiem dom nawiedziły również wampiropodobne stwory zwane Augers. Zadaniem, jakie musimy wykonać, jest obrona dziewczyn przed niebezpieczeństwem, wykorzystując w tym celu wymyślne pułapki zamontowane w różnych miejscach rezydencji. Rozgrywka polega na obserwacji obrazu z ośmiu różnych kamer i aktywowaniu zasadzek, kiedy w ich zasięgu znajdzie się jeden z potworów. Z uwagi na fakt, że wydarzenia prezentowane na ekranie toczą się w czasie rzeczywistym, każda porażka ma charakter permanentny – utrata jednej z podopiecznych prowadzi do przegranej, co wiąże się z koniecznością rozpoczęcia zabawy od nowa.

Twilight Struggle
Twilight Struggle

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona

Elektroniczna adaptacja strategicznej gry planszowej amerykańskiej firmy GMT Games. Twilight Struggle osadzone jest w realiach Zimnej Wojny, a gracz przejmuje rolę lidera jednego z dwóch mocarstw – USA lub ZSRR. Sama rozgrywka toczy się w systemie turowym z pozycji mapy. Rywalizujące strony naprzemiennie zagrywają wylosowane karty, które wprawiają w ruch wydarzenia korzystne dla jednej ze stron, obu, bądź też są neutralne. Można je wykorzystać do wzmocnienia swojej pozycji kosztem przeciwnika lub rozwoju technologicznego - trzeba jednocześnie zachować ostrożność, gdyż zbytnia eskalacja konfliktu może doprowadzić do zagłady nuklearnej. Ciekawym dodatkiem jest tryb „Co by było gdyby?”. Umożliwia on rozgrywkę w alternatywnej rzeczywistości, w której - przykładowo - Berlin zostaje zdobyty przez wojska krajów zachodnich, a wybory w Anglii w 1945 roku wygrywa ponownie Churchill i jego partia konserwatywna. Sednem rozgrywki w Twilight Struggle jest rywalizacja pomiędzy dwoma graczami, ale istnieje także tryb solowy przeciwko sztucznej inteligencji.

Drifter
Drifter

Zręcznościowe jeszcze nie ogłoszona

Uproszczony symulator kosmiczny, stworzony przez niezależny zespół Celsius Games. Akcja tej produkcji rozgrywa się w dalekiej przyszłości, kiedy to ludzkość osiągnęła na tyle wysoki poziom rozwoju, że jest w stanie kolonizować inne układy planetarne. Gracz wciela się w rolę kapitana statku kosmicznego i tylko do niego zależy, jaką ścieżką podąży główny bohater. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się handlem, wydobyciem surowców, a nawet wybrać karierę łowcy nagród, ochroniarza międzyplanetarnych konwojów lub pirata. Do naszej dyspozycji oddano całą galaktykę, której rozmiary przekraczają 10 tysięcy lat świetlnych — na odwiedzenie czeka ponad 10 tysięcy układów planetarnych. Na tle innych reprezentantów gatunku, Drifter wyróżnia się obecnością wątku fabularnego — podczas zabawy mamy możliwość wykonania powiązanych spójną historią misji, dzięki którym zapoznajemy się z historią całego uniwersum. Tytuł charakteryzuje się przyzwoitą, trójwymiarową oprawą graficzną.