Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Truck Simulator - seria gier

Cykl gier symulacyjnych z elementami strategii ekonomicznej, wykreowany przez czeskie studio SCS Software jako rozwinięcie doświadczeń związanych z dewelopingiem serii 18 Wheels of Steel.

Pierwsza gra z cyklu – Euro Truck Simulator wydana została w 2008 roku. Produkcja skierowana do miłośników symulatorów jazdy ciężarówkami spotkała się z dobrym przyjęciem wśród graczy i sprzedała się w nakładzie przekraczającym 300 tys. egzemplarzy. Niespodziewany sukces zachęcił deweloperów do rozwinięcia pomysłu, czego efektem były gry UK Truck Simulator (2010) i German Truck Simulator (2011). W tym samym czasie rozpoczęto także prace nad sequelem – Euro Truck Simulator 2 (2012). Kilka miesięcy przed premierą „dwójki” w ręce fanów trafiła jeszcze jedna poboczna odsłona cyklu – Scania Truck Simulator.

Rozgrywka w grach z cyklu Euro Truck Simulator bazuje na podobnym schemacie. Gracz wciela się w rolę kierowcy ciężarówki i zarazem szefa niewielkiej firmy transportowej. Jego zadaniem jest przewożenie ładunków pomiędzy miastami w różnych zakątkach Europy. Osiągane zyski zależą m.in. od pokonywanych odległości, rodzaju przewożonych produktów, stosowania się do przepisów ruchu drogowego a także ew. uszkodzeń ciągnika lub ładunku. Zarabiane pieniądze można przeznaczyć na zakup nowych modeli ciężarówek, z których większość stanowi wierną kopię autentycznych pojazdów poruszających się po europejskich drogach.

Jak przystało na symulator, deweloperzy z SCS Software postawili na realistyczny model jazdy z silnikiem fizyki uwzględniającym szereg czynników wpływających na zachowanie ciągnika i naczepy, jak chociażby prędkość, promień skrętu czy warunki atmosferyczne na drodze. Pewnym ułatwieniem dla gracza jest możliwość obserwowania akcji z kilku różnych ujęć kamery, w tym z fotela kierowcy, znad pojazdu lub z boku.

Na tle konkurencyjnych produkcji seria Euro Truck Simulator wyróżnia się atrakcyjną oprawą wizualną. Przełomem w tym względnie okazało się zwłaszcza zastosowanie nowego silnika w Scania Truck Simulator i Euro Truck Simulator 2, oferującego szereg nowoczesnych rozwiązań w tym technologie High Dynamic Range (HDR), Morphological Anti-Aliasing (MLAA) oraz Depth of Field (DOF).

Niewątpliwie istotnym czynnikiem sukcesu marki Euro Truck Simulator jest aktywna społeczność fanowska, która w oparciu o funkcjonalne narzędzia edytorskie regularnie, a co najważniejsze nieodpłatnie udostępnia nową zawartość (np. dodatkowe miasta, pojazdy i tryby zabawy).

American Truck Simulator
American Truck Simulator

Symulacje 2 lutego 2016

Kolejna gra należąca do popularnego cyklu symulatorów ciężarówek wzbogaconych o aspekt ekonomiczny. Za jej powstanie odpowiada czeskie studio SCS Software, mające na swoim koncie cykl 18 Wheels of Steel oraz bliźniaczą serię Euro Truck Simulator. American Truck Simulator pozwala wcielić się w rolę kierowcy potężnej, osiemnastokołowej ciężarówki i przebrnąć przez typową ścieżkę kariery, która wiedzie nas od zwykłego, etatowego szofera na usługach korporacji do właściciela prężnej firmy transportowej, zatrudniającego własnych pracowników. Mechanika zabawy nie odbiega od standardów wyznaczonych przez poprzednie gry SCS Software z tą różnicą, iż tym razem przemierzać będziemy najważniejsze autostrady i drogi ekspresowe Stanów Zjednoczonych i Kanady. Autorzy American Truck Simulator zadbali nie tylko o wierne odwzorowanie mapy drogowej Ameryki oraz charakterystycznych dla tego rejonu miejsc czy budowli, ale również o szeroki wachlarz ciężarówek reprezentujących popularne za oceanem marki.

PC

Euro Truck Simulator 2
Euro Truck Simulator 2

Symulacje 18 października 2012

Kontynuacja popularnego symulatora od czeskiego studia SCS Software. Euro Truck Simulator 2 pozwala wcielić się w kierowcę ciężarówki, a zarazem właściciela firmy transportowej. Zabawa polega na przewożeniu ładunków pomiędzy różnymi miejscowościami na terenie całej Europy.

PC

Scania Truck Driving Simulator
Scania Truck Driving Simulator

Symulacje 8 czerwca 2012

Scania Truck Driving Simulator jest wyprodukowanym przez czeskie studio SCS Software symulatorem samochodów ciężarowych marki Scania. W czasie zabawy gracz poddaje próbie swoje umiejętności kierowania tego typu pojazdami, biorąc udział w jednym z wielu dostępnych trybów gry. Deweloperzy z Czech oferują m.in. takie sposoby prowadzenia rozgrywki jak Wolna Jazda, Extreme Trucker czy wyścigi Young European Truck Driver.

PC

UK Truck Simulator
UK Truck Simulator

Symulacje 19 lutego 2010

UK Truck Simulator to gra symulacyjna, stworzona przez studio SCS Software. Gracze wcielają się w rolę kierowcy ciężarówki, prowadzącego własną firmą transportową. Rozgrywka polega głównie na planowaniu tras i przewożeniu ładunków pomiędzy miastami Wielkiej Brytanii oraz inwestowaniu w rozwój przedsiębiorstwa.

PC

German Truck Simulator
German Truck Simulator

Symulacje 13 stycznia 2010

Kolejna produkcja z rodziny symulatorów samochodów ciężarowych od studia SCS Software. Tym razem pojazdem ciężarowym przyjdzie nam przewozić towary przez sąsiednie Niemcy. W grze dokonano szeregu usprawnień, m. in. poprawiono grafikę, interfejs użytkownika, a także model jazdy. Do tego bardziej nastawiono się na realizm, niż zręcznościową rozgrywkę.

PC

Euro Truck Simulator
Euro Truck Simulator

Symulacje 20 sierpnia 2008

Zręcznościowy symulator potężnych samochodów ciężarowych, opracowany przez doświadczone czeskie studio SCS Software. W przeciwieństwie do poprzednich produkcji firmy (serie Hard Truck i 18 Wheels of Steel) tytuł koncentruje się na europejskich modelach ciężarówek, które zostały szczegółowo odwzorowane w grze. Zabawa sprowadza się do przemierzania Europy i dostarczania we wskazane miejsca rozmaitych typów ładunków. W trakcie kolejnych zadań trafiamy na ulice najsłynniejszych miast starego kontynentu, wliczając w to m.in. Rzym, Berlin, Madryt czy też Pragę, gdzie spotykamy charakterystyczną dla nich zabudowę oraz szereg znanych i rozpoznawalnych miejsc. W grze wykorzystano silnik, zastosowany w poprzednich grach SCS. Został on jednak mocno podrasowany, co zaowocowało dłuższymi trasami przejazdów, bardziej rozległymi terenami oraz znacznie dokładniejszymi modelami samochodów.

PC