Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Torchlight - seria gier

Cykl gier action-RPG, których fabuła osadzona została w reliach fantasy. Marka wykreowana została przez studio Runic Games, wśród którego założycieli znaleźli się byli pracownicy Blizzard Entertainment (Max Schaefer, Erich Schaefer i Peter Hu) i przez wielu graczy uznawana bywa za „duchowego spadkobiercę” gry Diablo II.

Pierwsza odsłona serii zadebiutowała w 2009 roku na komputerach PC (port na konsolę Xbox 360 ukazał się dwa lata później), wzbudzając duże zainteresowanie wśród graczy i krytyków. Produkcja zebrała bardzo pochlebne recenzje (średnia ocen w serwisie metacritic.com wyniosła 83/100) i w ciągu roku od premiery sprzedała się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Sukces udało się powtórzyć wraz z wydaniem Torchlight II we wrześniu 2012 roku.

Fabuła gier z cyklu Torchlight wzajemnie zazębia się. Wydarzenia toczą się w pełnym magii i fantastycznych stworzeń świecie. Tytułowa miejscowość to niewielka górnicza osada, pod której powierzchnią znajdują się pokłady magicznej rudy - Żaru. Niestety, jej wydobycie obudziło mroczne siły. Gracz kieruje poczynaniami śmiałka, który próbuje uporać się z problemami trapiącymi okolicznych mieszkańców, a przy okazji obłowić się w skarby.

Rozgrywka łączy elementy dynamicznej gry akcji typu hack'n'slash oraz cRPG. Gracz może wybrać jedną z kilku dostępnych klas postaci (np. alchemik i barbarzyńca) o zróżnicowanych atrybutach psycho-fizycznych umiejętnościach, które rozwijać można wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji, walce z hordami przeciwników i wykonywaniu zlecanych zadań. W eksterminacji wrogów pomocni okazują się kompani (np. zwierzę), a także bogaty asortyment broni, pancerzy i przedmiotów ekwipunku. Warto przy tym odnotować, że wraz z Torchlight II pojawiła się opcja kooperacji z drugim graczem, która znacząco podniosła atrakcyjność rozgrywki.

Seria Torchlight wyróżnia się kreskówkową oprawą graficzną 3D, która dobrze komponuje się z baśniowym klimatem. Warstwa wizualna przykuwa uwagę intensywną kolorystyką i humorystycznymi animacjami. Muzykę na potrzeby gier skomponował Matt Uelmen, twórca ścieżki dźwiękowej w Diablo i Diablo II.

Torchlight III
Torchlight III

RPG 2021

Trzecia główna odsłona uznanej serii gier RPG akcji typu hack’n’slash. Główną atrakcją Torchlight III jest mocno zręcznościowy system walki, a większość misji zaprojektowano pod kooperację dla kilkuosobowych drużyn.

PCPS4XONE

Torchlight II
Torchlight II

RPG 20 września 2012

Druga część osadzonego w realiach fantasy hack’n’slasha, za którego powstanie odpowiada studio Runic Games, założone przez twórców kultowego Diablo. Akcja gry toczy się kilka lat po wydarzeniach, ukazanych w poprzedniczce. Opętany przez mroczne siły alchemik niszczy wioskę Torchlight i wykrada esencję mocy smoka Ordraka – głównego antagonisty pierwszej części gry. Wcielając się w reprezentującego jedną z 4 klas bohatera, musimy powstrzymać szaleńca i zapobiec naruszeniu równowagi pomiędzy dobrem i złem. W porównaniu z poprzednią odsłoną, twórcy zaoferowali znacznie większy, otwarty świat, cechujący się sporą różnorodnością, zmienną pogodą oraz cyklem dnia i nocy. Zabawę urozmaicają także losowo generowane questy oraz zmienne rozmieszczenie skarbów i przeciwników. Najważniejszą nowością jest zaś wprowadzenie trybu multiplayer, pozwalającego na zabawę w trybie kooperacji ¬– zarówno w sieci lokalnej, jak i przez internet. Niezmienna została za to charakterystyczna, baśniowa oprawa gry.

PCPS4XONESwitch

Torchlight
Torchlight

RPG 27 października 2009

Bardzo udany hack-and-slash stworzony przez niewielkie studio Runic Games, którego członkowie wcześniej pracowali nad takimi produkcjami jak Hellgate London, Mythos czy seria Diablo. Przygoda rozpoczyna się w tytułowej wiosce Torchlight, pod którą odkryto wielkie złoża magicznej rudy Żaru. Gwałtowne prace wydobywcze przyczyniły się jednak do odkrycia wielkiego zła czającego się pod ziemią, w związku z czym potrzebna okazała się pomoc naszego bohatera. Postać tworzymy, wybierając spośród trzech klas: Alchemika, Niszczyciela oraz Pogromcy. Każda oferuje rozgałęziające się opcje rozwoju, a także unikalne style walki. Bohaterowi towarzyszy zwierzęcy kompan, który pomaga w boju i nosi różne przedmioty. Jak na RPG-a akcji przystało, Torchlight oferuje dynamiczną walkę w czasie rzeczywistym obserwowaną z rzutu izometrycznego. Pokonani wrogowie upuszczają spore sumy gotówki oraz przydatnych przedmiotów, w które można wyposażyć bohatera. Styl graficzny przypomina Diablo III, choć jest nieco bardziej kolorowy i komiksowy.

PCX360

Guardians: A Torchlight Game
Guardians: A Torchlight Game

RPG prace wstrzymane

Gra RPG akcji, osadzona w uniwersum wykreowanym na potrzeby serii Torchlight. Rozgrywka w Guardians: A Torchlight Game opiera się na przemierzaniu lokacji generowanych proceduralnie i walce z napotkanymi przeciwnikami. Tytuł pozwala na zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych graczy, w ramach opartych na rywalizacji lub współpracy trybów multiplayer.

ANDiOS

Torchlight: The Legend Continues
Torchlight: The Legend Continues

RPG prace wstrzymane

Opracowana przez studio Fedeen Games poboczna odsłona popularnego cyklu gier hack-and-slash, która została stworzona od podstaw z myślą o urządzeniach mobilnych i nie stanowi konwersji żadnej z dotychczasowych części serii. Torchlight Mobile przenosi nas do typowego uniwersum fantasy, któremu grozi zagłada ze strony sił ciemności, a zadanie uratowania świata spoczywa oczywiście na barkach graczy. Do ich dyspozycji oddano cztery klasy postaci: Berserker, Engineer, Outlander i Embermage – z których każda reprezentuje zupełnie inny typ bohatera i wymaga zastosowania odmiennej taktyki rozgrywki. Jak na produkcję z gatunku action/RPG przystało, zabawa sprowadza się zaś w głównej mierze do eliminacji kolejnych hord potworów oraz rozwijania postaci i niesionego przez nią ekwipunku np. poprzez łączenie kilku przedmiotów w jeden o znacznie większym potencjale. Całość utrzymana została w lekko kreskówkowej oprawie graficznej, charakterystycznej dla pełnoprawnych odsłon cyklu.

ANDiOS