Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Torchlight - seria gier

Cykl gier action-RPG, których fabuła osadzona została w reliach fantasy. Marka wykreowana została przez studio Runic Games, wśród którego założycieli znaleźli się byli pracownicy Blizzard Entertainment (Max Schaefer, Erich Schaefer i Peter Hu) i przez wielu graczy uznawana bywa za „duchowego spadkobiercę” gry Diablo II.

Pierwsza odsłona serii zadebiutowała w 2009 roku na komputerach PC (port na konsolę Xbox 360 ukazał się dwa lata później), wzbudzając duże zainteresowanie wśród graczy i krytyków. Produkcja zebrała bardzo pochlebne recenzje (średnia ocen w serwisie metacritic.com wyniosła 83/100) i w ciągu roku od premiery sprzedała się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Sukces udało się powtórzyć wraz z wydaniem Torchlight II we wrześniu 2012 roku.

Fabuła gier z cyklu Torchlight wzajemnie zazębia się. Wydarzenia toczą się w pełnym magii i fantastycznych stworzeń świecie. Tytułowa miejscowość to niewielka górnicza osada, pod której powierzchnią znajdują się pokłady magicznej rudy - Żaru. Niestety, jej wydobycie obudziło mroczne siły. Gracz kieruje poczynaniami śmiałka, który próbuje uporać się z problemami trapiącymi okolicznych mieszkańców, a przy okazji obłowić się w skarby.

Rozgrywka łączy elementy dynamicznej gry akcji typu hack'n'slash oraz cRPG. Gracz może wybrać jedną z kilku dostępnych klas postaci (np. alchemik i barbarzyńca) o zróżnicowanych atrybutach psycho-fizycznych umiejętnościach, które rozwijać można wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji, walce z hordami przeciwników i wykonywaniu zlecanych zadań. W eksterminacji wrogów pomocni okazują się kompani (np. zwierzę), a także bogaty asortyment broni, pancerzy i przedmiotów ekwipunku. Warto przy tym odnotować, że wraz z Torchlight II pojawiła się opcja kooperacji z drugim graczem, która znacząco podniosła atrakcyjność rozgrywki.

Seria Torchlight wyróżnia się kreskówkową oprawą graficzną 3D, która dobrze komponuje się z baśniowym klimatem. Warstwa wizualna przykuwa uwagę intensywną kolorystyką i humorystycznymi animacjami. Muzykę na potrzeby gier skomponował Matt Uelmen, twórca ścieżki dźwiękowej w Diablo i Diablo II.

Torchlight Frontiers
Torchlight Frontiers

RPG 2020

Torchlight Frontiers to trzecia główna odsłona serii gier RPG akcji typu hack’n’slash. Główną atrakcją jest mocno zręcznościowy system walki. Większość misji wypełniamy kooperacyjnie w kilkuosobowych drużynach, ale świat gry jest stały i zamieszkiwany przez dużą grupę graczy niczym w produkcjach MMO.

PCPS4XONE

Torchlight II
Torchlight II

RPG 20 września 2012

Druga część osadzonego w realiach fantasy hack’n’slasha, za którego powstanie odpowiada studio Runic Games, założone przez twórców kultowego Diablo. Akcja gry toczy się kilka lat po wydarzeniach, ukazanych w poprzedniczce. Opętany przez mroczne siły alchemik niszczy wioskę Torchlight i wykrada esencję mocy smoka Ordraka – głównego antagonisty pierwszej części gry. Wcielając się w reprezentującego jedną z 4 klas bohatera, musimy powstrzymać szaleńca i zapobiec naruszeniu równowagi pomiędzy dobrem i złem. W porównaniu z poprzednią odsłoną, twórcy zaoferowali znacznie większy, otwarty świat, cechujący się sporą różnorodnością, zmienną pogodą oraz cyklem dnia i nocy. Zabawę urozmaicają także losowo generowane questy oraz zmienne rozmieszczenie skarbów i przeciwników. Najważniejszą nowością jest zaś wprowadzenie trybu multiplayer, pozwalającego na zabawę w trybie kooperacji ¬– zarówno w sieci lokalnej, jak i przez internet. Niezmienna została za to charakterystyczna, baśniowa oprawa gry.

PCPS4XONESwitch

Torchlight
Torchlight

RPG 27 października 2009

Bardzo udany hack-and-slash stworzony przez niewielkie studio Runic Games, którego członkowie wcześniej pracowali nad takimi produkcjami jak Hellgate London, Mythos czy seria Diablo. Przygoda rozpoczyna się w tytułowej wiosce Torchlight, pod którą odkryto wielkie złoża magicznej rudy Żaru. Gwałtowne prace wydobywcze przyczyniły się jednak do odkrycia wielkiego zła czającego się pod ziemią, w związku z czym potrzebna okazała się pomoc naszego bohatera. Postać tworzymy, wybierając spośród trzech klas: Alchemika, Niszczyciela oraz Pogromcy. Każda oferuje rozgałęziające się opcje rozwoju, a także unikalne style walki. Bohaterowi towarzyszy zwierzęcy kompan, który pomaga w boju i nosi różne przedmioty. Jak na RPG-a akcji przystało, Torchlight oferuje dynamiczną walkę w czasie rzeczywistym obserwowaną z rzutu izometrycznego. Pokonani wrogowie upuszczają spore sumy gotówki oraz przydatnych przedmiotów, w które można wyposażyć bohatera. Styl graficzny przypomina Diablo III, choć jest nieco bardziej kolorowy i komiksowy.

PCX360

Guardians: A Torchlight Game
Guardians: A Torchlight Game

RPG prace wstrzymane

Gra RPG akcji, osadzona w uniwersum wykreowanym na potrzeby serii Torchlight. Rozgrywka w Guardians: A Torchlight Game opiera się na przemierzaniu lokacji generowanych proceduralnie i walce z napotkanymi przeciwnikami. Tytuł pozwala na zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych graczy, w ramach opartych na rywalizacji lub współpracy trybów multiplayer.

ANDiOS

Torchlight: The Legend Continues
Torchlight: The Legend Continues

RPG prace wstrzymane

Opracowana przez studio Fedeen Games poboczna odsłona popularnego cyklu gier hack-and-slash, która została stworzona od podstaw z myślą o urządzeniach mobilnych i nie stanowi konwersji żadnej z dotychczasowych części serii. Torchlight Mobile przenosi nas do typowego uniwersum fantasy, któremu grozi zagłada ze strony sił ciemności, a zadanie uratowania świata spoczywa oczywiście na barkach graczy. Do ich dyspozycji oddano cztery klasy postaci: Berserker, Engineer, Outlander i Embermage – z których każda reprezentuje zupełnie inny typ bohatera i wymaga zastosowania odmiennej taktyki rozgrywki. Jak na produkcję z gatunku action/RPG przystało, zabawa sprowadza się zaś w głównej mierze do eliminacji kolejnych hord potworów oraz rozwijania postaci i niesionego przez nią ekwipunku np. poprzez łączenie kilku przedmiotów w jeden o znacznie większym potencjale. Całość utrzymana została w lekko kreskówkowej oprawie graficznej, charakterystycznej dla pełnoprawnych odsłon cyklu.

ANDiOS