Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Torchlight - seria gier

Cykl gier action RPG w stylu hack’and’slash osadzony w realiach fantasy. Markę wykreowało studio Runic Games, założone m.in. przez byłych pracowników Blizzard Entertainment (Max Schaefer, Erich Schaefer oraz Peter Hu). Seria przez wielu graczy bywa uznawana za „duchowego spadkobiercę” gry Diablo II.

Pierwsza część zadebiutowała w 2009 roku na komputerach PC (port na konsolę Xbox 360 ukazał się dwa lata później), wzbudzając duże zainteresowanie wśród graczy i krytyków. Torchlight zebrał bardzo pochlebne recenzje (średnia ocen w serwisie metacritic.com wyniosła 83/100) i w ciągu roku od premiery sprzedał się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Historia gry opowiada o tytułowej osadzie, której mieszkańcy w poszukiwaniu magicznej rudy (Żaru) dokopali się do podziemi opanowanych przez potwory. Zadaniem głównego bohatera jest dotarcie na ich najniższy, 34. poziom, oraz zabicie potężnego przywódcy wszystkich bestii, Ordraka.

Sukces pierwszej odsłony udało się powtórzyć wraz z wydaniem Torchlight II we wrześniu 2012 roku (siedem lat później produkcja ukazała się również na PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch). Akcję gry umieszczono na kilka lat po wydarzeniach z pierwowzoru, kiedy to musimy powstrzymać opanowanego przez złe moce alchemika. Złoczyńca zniszczył osadę Torchlight, a następnie wykradł esencję Ordraka i zaczął ją wykorzystywać do siania chaosu na świecie.

Gdy w 2017 roku zamknięto Runic Games, prace nad następną odsłoną cyklu rozpoczęło studio Echtra Games. Trzy lata później na rynku ukazało się Torchlight III (początkowo w wersji Early Access), po raz pierwszy w historii cyklu wydane na kilku platformach jednocześnie (PC, PS4, XONE, Switch). Tym razem naszym zadaniem jest powstrzymać hordy goblinów, nieumarłych oraz skażonych Żarem dzikich zwierząt, zagrażających krainom ludzi.

Wydawcy Torchlight, Perfect World Entertainment, dwukrotnie podejmowali próbę wydania pobocznej odsłony cyklu na urządzenia mobilne. Obie próby okazały się nieudane: Torchlight: The Legend Continues anulowano po przeprowadzeniu otwartych beta testów, a Guardians: A Torchlight Game wycofano ze sklepów niedługo po premierze.

Rozgrywka wszystkich odsłon serii łączy w sobie elementy dynamicznej gry akcji typu hack'n'slash oraz RPG. Gracz może wybrać jedną z kilku dostępnych klas postaci (np. alchemik i barbarzyńca) o zróżnicowanych atrybutach i psycho-fizycznych umiejętnościach, rozwijanych wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji (które od drugiej części są rozległe i otwarte), walce z hordami przeciwników oraz wykonywaniu zlecanych zadań. W eksterminacji wrogów pomocni okazują się kompani (np. zwierzę), a także bogaty asortyment broni, pancerzy i przedmiotów. Warto przy tym odnotować, że wraz z Torchlight II pojawiła się również opcja kooperacji z drugim graczem, znacząco podnosząca atrakcyjność rozgrywki.

Seria Torchlight wyróżnia się kreskówkową oprawą graficzną 3D, z intensywną kolorystyką i humorystycznymi animacjami dobrze komponującymi się z baśniowym klimatem. Wrażenie robi również oprawa audio produkcji, głównie dzięki muzyce skomponowanej przez Matta Uelmena, twórcy ścieżki dźwiękowej do Diablo i Diablo II.

Torchlight: Infinite
Torchlight: Infinite

RPG 9 maja 2023

Spin-off serii gier hack’n’slash pod tytułem Torchlight. W Torchlight: Infinite wcielamy się w bohaterów, którzy przemierzają świat, wykonują zadania i eliminują hordy wrogów. Produkcja posiada funkcję cross-play, dzięki czemu gracze z różnych platform mogą bawić się wspólnie.

PCANDiOS

Torchlight III
Torchlight III

RPG 13 października 2020

Trzecia główna odsłona uznanej serii gier RPG akcji typu hack’n’slash. Główną atrakcją Torchlight III jest mocno zręcznościowy system walki, a większość misji zaprojektowano pod kooperację dla kilkuosobowych drużyn.

PCPS4XONESwitch

Torchlight II
Torchlight II

RPG 20 września 2012

Druga część osadzonego w realiach fantasy hack’n’slasha, za którego powstanie odpowiada studio Runic Games, założone przez twórców kultowego Diablo. Akcja gry toczy się kilka lat po wydarzeniach, ukazanych w poprzedniczce. Opętany przez mroczne siły alchemik niszczy wioskę Torchlight i wykrada esencję mocy smoka Ordraka – głównego antagonisty pierwszej części gry. Wcielając się w reprezentującego jedną z 4 klas bohatera, musimy powstrzymać szaleńca i zapobiec naruszeniu równowagi pomiędzy dobrem i złem. W porównaniu z poprzednią odsłoną, twórcy zaoferowali znacznie większy, otwarty świat, cechujący się sporą różnorodnością, zmienną pogodą oraz cyklem dnia i nocy. Zabawę urozmaicają także losowo generowane questy oraz zmienne rozmieszczenie skarbów i przeciwników. Najważniejszą nowością jest zaś wprowadzenie trybu multiplayer, pozwalającego na zabawę w trybie kooperacji ¬– zarówno w sieci lokalnej, jak i przez internet. Niezmienna została za to charakterystyczna, baśniowa oprawa gry.

PCPS4XONESwitch

Torchlight
Torchlight

RPG 27 października 2009

Bardzo udany hack-and-slash stworzony przez niewielkie studio Runic Games, którego członkowie wcześniej pracowali nad takimi produkcjami jak Hellgate London, Mythos czy seria Diablo. Przygoda rozpoczyna się w tytułowej wiosce Torchlight, pod którą odkryto wielkie złoża magicznej rudy Żaru. Gwałtowne prace wydobywcze przyczyniły się jednak do odkrycia wielkiego zła czającego się pod ziemią, w związku z czym potrzebna okazała się pomoc naszego bohatera. Postać tworzymy, wybierając spośród trzech klas: Alchemika, Niszczyciela oraz Pogromcy. Każda oferuje rozgałęziające się opcje rozwoju, a także unikalne style walki. Bohaterowi towarzyszy zwierzęcy kompan, który pomaga w boju i nosi różne przedmioty. Jak na RPG-a akcji przystało, Torchlight oferuje dynamiczną walkę w czasie rzeczywistym obserwowaną z rzutu izometrycznego. Pokonani wrogowie upuszczają spore sumy gotówki oraz przydatnych przedmiotów, w które można wyposażyć bohatera. Styl graficzny przypomina Diablo III, choć jest nieco bardziej kolorowy i komiksowy.

PCX360

Guardians: A Torchlight Game
Guardians: A Torchlight Game

RPG prace wstrzymane

Gra RPG akcji, osadzona w uniwersum wykreowanym na potrzeby serii Torchlight. Rozgrywka w Guardians: A Torchlight Game opiera się na przemierzaniu lokacji generowanych proceduralnie i walce z napotkanymi przeciwnikami. Tytuł pozwala na zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych graczy, w ramach opartych na rywalizacji lub współpracy trybów multiplayer.

ANDiOS

Torchlight: The Legend Continues
Torchlight: The Legend Continues

RPG prace wstrzymane

Opracowana przez studio Fedeen Games poboczna odsłona popularnego cyklu gier hack-and-slash, która została stworzona od podstaw z myślą o urządzeniach mobilnych i nie stanowi konwersji żadnej z dotychczasowych części serii. Torchlight Mobile przenosi nas do typowego uniwersum fantasy, któremu grozi zagłada ze strony sił ciemności, a zadanie uratowania świata spoczywa oczywiście na barkach graczy. Do ich dyspozycji oddano cztery klasy postaci: Berserker, Engineer, Outlander i Embermage – z których każda reprezentuje zupełnie inny typ bohatera i wymaga zastosowania odmiennej taktyki rozgrywki. Jak na produkcję z gatunku action/RPG przystało, zabawa sprowadza się zaś w głównej mierze do eliminacji kolejnych hord potworów oraz rozwijania postaci i niesionego przez nią ekwipunku np. poprzez łączenie kilku przedmiotów w jeden o znacznie większym potencjale. Całość utrzymana została w lekko kreskówkowej oprawie graficznej, charakterystycznej dla pełnoprawnych odsłon cyklu.

ANDiOS