Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze materiały do: Skaut Kwatermaster

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.07.2009 20:39
Iselor (Łódź)
1
Iselor (Łódź)
121
Senator

Jedna z moich ulubionych przygodówek:) świetny klimat, sporo humoru, genialna muzyka!

10.12.2009 16:50
annihiluzz
odpowiedz
annihiluzz
49
Annihilator

good ol times :)

16.07.2018 07:33
Iselor (Łódź)
1
odpowiedz
Iselor (Łódź)
121
Senator

Producent: LK Avalon
Premiera: 1995
Platforma: PC
Gatunek: klasyczna przygodówka
Jak zagrać: szukać używki

W 1999 roku byłem 13 letnim dzieciakiem, który całymi dniami zagrywał się w strategie, zaś całą wiedzę o świecie gier czerpał głównie ze śp. ukochanego magazynu Gambler. I kiedy właśnie w tym czasopiśmie pojawiła się pełna wersja gry Skaut Kwatermaster, nie mogłem sobie zdawać sprawy jak wpłynie ona na mnie jako gracza.

Nie miałem też bladego pojęcia o tym, że brzydka, prosta, rysunkowa grafika, z powykrzywianymi, o nieco surrealistycznych kształtach przedmiotami i elementami krajobrazu, jak i sam bohater gry zostali skopiowani z innego, o wiele bardziej znanego, klasycznego dzieła czyli Day of the Tentacle.

Jako tytułowy Skaut musimy zwiedzić miejscowość Ołobok Zdrój i okolice, gdyż tam, podczas obozu harcerskiego nasza koleżanka Luiza, zatrzasnęła się w czołgu. Twórcy gry nie zadali sobie trudu by wyjaśnić nam skąd wziął się tam czołg ani też dlaczego wydostaniem się dziewczyny z niego nie zajmą się odpowiednie służby. Ot, to wszystko pretekst do właściwej rozgrywki. Żeby dowieść swej zaradności i uratować damę w opałach, wykonać należy masę kompletnie nie związanych z sytuacją czynności, często takich, które z logiką nie mają wiele wspólnego. W chwili, w której wyobraźnia gracza pozostała w tyle za tym co wymyślili twórcy nie pozostawało zatem nic innego jak używanie każdego przedmiotu z plecaka na wszystkich pozostałych – do skutku.

Ze Skautem podczas grania jest jednak innego rodzaju problem niż nielogiczne zagadki. Mamy tutaj bowiem przygodówkę raczej dla młodszego gracza. Z drugiej zaś strony cała oprawa audio – wizualna programu nijak się ma do tego co wyżej napisałem. O ile cmentarz i nawiedzony zamek jakoś w humorystycznej przygodówce „przejdą”, o tyle to, jak wszystkie lokacje zostały zaprojektowane już nie. Całość jest utrzymana w ciemnych barwach. Do tego dochodzi skomponowana przez Tomasza Liebicha muzyka, której nostalgiczny klimat nijak nie pasował do samej gry.

Szkoda tylko że interakcja naszej postaci ze światem gry ogranicza się głównie do używania przedmiotów, gdyż sama wioska wydaje się być nieco wymarła – postacie z którymi przyjdzie nam rozmawiać czy wejść w inną relację jest może pięć na całą grę.

Płyta z Gamblera z pełną wersją Skaut Kwatermaster CD do dziś znajduje się w moim zbiorze i mam do niej ogromny sentyment, choć zdaję sobie sprawę z przeciętności produkcji. Nikt poza największymi fanami starych przygodówek bądź po prostu polskich gier, raczej nie przysiądzie przy tej grze zbyt długo.

Adam „Iselor” Wojciechowski

16.07.2018 07:53
hopkins
odpowiedz
hopkins
168
Zaczarowany

Na Amidze przechodzilem z tata. Utknelismy na Edisonie w smietniku. Brak solucji uniemozliwil nam dalsza zabawe :)

16.07.2018 08:00
Tal_Rascha
odpowiedz
Tal_Rascha
153
Lady of the Void

Grałem na Amidze, kumpel miał oryginał. Pamiętam, że gra miała swój specyficzny klimat i zasadniczo była to jedna z tych przygodówek które najmilej wspominam z czasów Amigi.

16.07.2018 21:44
jackowsky
odpowiedz
jackowsky
189
Dobry Wujek Szwejk

Ja po raz pierwszy zagrałem w Skauta w tym roku, więc nie mam sentymentu. Ta gra to jedna wielka irytacja. Irytujące dialogi, irytujące głosy, irytujące sterowanie, irytująca (na dłuższą metę) muzyka i irytująca liniowość do kwadratu.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze