Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Age of Wonders 4 - poradnik do gry

Age of Wonders 4 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Age of Wonders 4: Tworzenie krain Age of Wonders 4 poradnik, porady

W grze AoW 4 istnieje możliwość tworzenia przez was swoich własnych map. Na tej stronie poradnika zapoznacie się podstawami ich konfiguracji. Będziecie mogli wykorzystać menu w trybie uproszczonym i zaawansowanym.

Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2023

Gra AoW 4 umożliwia Wam tworzenie swoich własnych map, co stanowi doskonałą okazję do stworzenia przez was unikalnego świata gry i przetestowania swoich umiejętności strategicznych. Tworzenie map odbywa się z pomocą edytora krain, możecie skorzystać z trybu uproszczonego lub zaawansowanego.

Aby rozpocząć proces tworzenia nowej krainy musicie skorzystać z przycisku "+ Stworzenie Krainy" w menu nowej gry. Po uruchomieniu edytora, możecie wybrać tryb uproszczony lub zaawansowany, w zależności od waszego doświadczenia i preferencji.

Tryb uproszczony

Tryb uproszczony pozwoli Wam na ustawienie zaledwie kilku podstawowych opcji. Domyślnie gra zaproponuje Wam krainę o cesze "Kontynenty". Klikając w przycisk Dostosuj Krainę będziecie mogli wybrać inne cechy, zostaną one opisane w dalszej części poradnika w podrozdziale Cechy krainy.

Uproszczone menu tworzenia krain. - Age of Wonders 4: Tworzenie krain - Age of Wonders 4 - poradnik do gry
Uproszczone menu tworzenia krain.

Przechodząc do dalszych ustawień krainy będziecie mogli wybrać z pośród następujących opcji:

  1. Odległość gracza. Jest to atrybut, który pozwala na regulację wielkości mapy. Większe odległości od stolic graczy oraz duża ich liczba powodować będzie, że wasza kraina stanie się większą. Odwrotnie zmniejszenie liczby graczy wraz ze zmniejszeniem odległości od stolic powodować będzie zmniejszenie się krainy.
  2. Gracze. W tym miejscu wybieracie z iloma przeciwnikami będziecie się mierzyć w waszej krainie. Najmniejsza dostępna liczba graczy to 2, maksymalnie w rozgrywce może uczestniczyć 9 graczy.
  3. Poziom trudności. Z pomocą tego ustawienia wybierzecie poziom trudności krainy, czyli to w jaki sposób działać będą pozostali gracze, a także jakie przeszkody postawi przed wami sama mapa. Do wyboru będziecie mieli 5 poziomów trudności począwszy do najłatwiejszego w rozgrywce: Na luzie, Łatwy, Standardowy, Trudny, Brutalność.
  4. System turowy. Od tego ustawienia zależeć będzie w jaki sposób możecie wykorzystywać czas w trakcie tury. Do wyboru są Klasyczne Tury, w którym każdy z graczy poruszać będzie się po Sobie, następny gracz będzie mógł rozpocząć Swoja turę dopiero gdy poprzedni ją zakończy. Gra oferuje Wam również tryb Równoczesne Tury. Korzystając z tego ustawienia pozwalacie aby wszyscy gracze mogli rozgrywać swoje tury w tym samym czasie co inni gracze.

Tryb zaawansowany

Wykorzystując opcje zaawansowane, oprócz zakładki dostępnej w trybie uproszczonym, dostaniecie do konfiguracji dodatkowe parametry waszej krainy. Pierwszą z nowych zakładek, którą będziecie mogli skonfigurować będzie zakładka Frakcje. Poniżej możecie zapoznać się z dostępnymi w tej zakładce parametrami.

Kolejną z zakładek, do której dostaniecie dostęp po wyborze zaawansowanych ustawień tworzenia krainy, będą ustawienia dotyczące przebiegu gry - Age of Wonders 4: Tworzenie krain - Age of Wonders 4 - poradnik do gry
  1. Niestandardowi władcy. Zaznaczenie tej opcji pozwoli SI na wybieranie władców niestandardowych.
  2. Generowanie władców. Zaznaczenie tej opcji pozwoli SI na wygenerowanie proceduralne nowych unikalnych władców imperiów.
  3. Drużyny. Wybranie tej opcji spowoduje zamrożenie dyplomacji, gdyż zarówno sojusze jak i wojny będą ciągłe i nie da się ich zakończyć drogą dyplomatyczną.
  4. Poziomy trudności SI. Poziomy trudności działają analogicznie jak w przypadku konfiguracji uproszczonej. Dodatkową opcją jest możliwość ustawienia przez was poziomu trudności indywidualnie dla każdego z graczy. Istnieje również opcja wyboru przez was dodatkowych utrudnień lub ułatwień dla "żywych" graczy.

Kolejną z zakładek, do której dostaniecie dostęp po wyborze zaawansowanych ustawień tworzenia krainy, będą ustawienia dotyczące przebiegu gry.

Ostatnią dostępną zakładką jest ta o nazwie Walka, z jej pomocą będziecie mogli zmienić ustawienia dotyczące bitew rozgrywanej w tworzonej przez was krainie - Age of Wonders 4: Tworzenie krain - Age of Wonders 4 - poradnik do gry
  1. Zegar tur. Dzięki tej opcji będziecie mogli sprawdzić ile czasu zostało Wam do automatycznego zakończenia tury.
  2. Tempo gry. Ta opcja pozwali Wam ustalić prędkość, szybkość wzrostu populacji oraz koszt konstrukcji miejskich.
  3. Warunki początkowe. Dzięki tej opcji będziecie mogli regulować ilość zasobów startowych graczy jak i wielkość startową ich armii.
  4. Warunki zwycięstwa. Ta opcja została opisana w oddzielnym rozdziale Warunki zwycięstwa.
  5. Ustawienia bohaterów. Ta opcja pozwoli Wam uregulować co stanie się z bohaterem, który poległ podczas zwycięskiej dla jego strony bitwy. Do wyboru macie 3 opcje; nigdy, po walce automatycznej, zawsze.

Ostatnią dostępną zakładką jest ta o nazwie Walka, z jej pomocą będziecie mogli zmienić ustawienia dotyczące bitew rozgrywanej w tworzonej przez was krainie.

1 - Age of Wonders 4: Tworzenie krain - Age of Wonders 4 - poradnik do gry
  1. Walka przeciw SI. W tym miejscu wybieracie w jaki sposób mają być rozgrywane bitwy gdy wasza armia napotka armię SI.
  2. Walka przeciw ludziom. W tym miejscu wybieracie w jaki sposób mają być rozgrywane bitwy gdy wasza armia napotka armię innego "żywego" gracza.
  3. Obserwuj walkę samodzielną. Dzięki tej opcji ustalicie czy i w jakich sytuacjach możecie obserwować walki prowadzone przez innego "żywego gracza".
  4. Zegar bezczynności na mapie taktycznej. W tym miejscu wybierzecie czas trwania tury w trakcie walki.
  5. Włącz powtórzenie walki. Dzięki tej opcji będziecie mogli zezwolić lub zabronić na ponowne rozgrywanie walki już po jej zakończeniu.
  6. Włącz powtórzenie walki. Dzięki tej opcji będziecie mogli zezwolić lub zabronić na ponowne rozgrywanie samodzielne walki jeszcze w trakcie jej trwania.