Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Elden Ring - poradnik do gry

Elden Ring - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Dowódca Gajusz (Commander Gaius)? Elden Ring poradnik, solucja

Dowódca Gajusz (Commander Gaius) jest jednym z głównych, lecz także opcjonalnych bossów w dodatku Shadow of the Erdtree do gry Elden Ring. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak z nim walczyć i jakie nagrody otrzymacie za jego pokonanie.

Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2024

Dowódca Gajusz (Commander Gaius) jest jednym z bossów w dodatku Shadow of the Erdtree. Stawicie mu czoła w obszarze Ostrowidok (Scaduview), przy sekretnym wyjściu z Donżonu cienia (Shadow Keep), drugiego głównego dungeonu dodanego w DLC. Jest to jeden z głównych bossów dodatku, lecz nie musicie go pokonać by kontynuować główny wątek fabularny. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak walczyć z bossem i jakie nagrody otrzymacie za jego pokonanie.

Nagroda za pokonanie

Za pokonanie bossa otrzymacie 230,000 run oraz Wizerunek jeźdźca na dziku (Remembrance of the Wild Boar Rider). Boss chroni również Kielich Ostrodrzewa (Scadutree Chalice), przed którym znajdziecie aż pięć fragmentów ostrodrzewa.

Wizerunek możecie wymienić u Enii, Czytającej z palców (Fnger Reader Enia) na:

  1. Miecz lancowy (Sword Lance) - ciężki miecz do pchnięć, łączy moveset ciężkich mieczy do pchnięć i wielkich włóczni,
  2. Kamienne ostrza (Blades of Stone) - czar, tworzy ostre kamienne kolce na ziemi.

Gajusz w pigułce

  1. Boss jeździ na ogromnym dziku i potrafi wykonywać w waszą stronę potężne szarże.
  2. Kiedy zajdziecie dzika od tyłu, kopnie was - możecie sprowokować go do kopnięcia i uniknąć ataku by zyskać okazję do kontrataku.
  3. Uważajcie na ataki dystansowe - elektryczny pocisk z lancy bossa i grawitacyjne kamienie, przez które możecie zrobić unik.
  4. Trzymajcie się boku bossa - ataki lancą łatwiej przewidzieć od ataków kłami dzika.
  5. Kombinacjom od przodu często towarzyszy wierzganie dzika - nie atakujcie póki boss się nie zatrzyma.
  6. W połowie walki boss się naelektryzuje - uważajcie na animację, ponieważ zadaje ona obrażenia.
  7. By uniknąć ataku korkociągiem zróbcie unik po około trzech sekundach odkąd boss wyskoczy w powietrze.
  8. Gdy Gajusz rzuci kulą grawitacyjną, odbiegnijcie od niej na pewien dystans - arena jest na szczęście duża więc macie sporo miejsca.

Jak pokonać Gajusza?

Starcie z Gajuszem ma miejsce na dużej, otwartej arenie - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Dowódca Gajusz (Commander Gaius)? - Elden Ring - poradnik do gry

Starcie z Gajuszem ma miejsce na dużej, otwartej arenie. Boss dzierży długą lancę i ujeżdża ogromnego dzika. Jeśli oddalicie się od niego, Gajusz zacznie szarżować w waszą stronę - możecie zablokować szarżę lub zrobić unik.

Ataki lancą jeźdźca są dość przewidywalne, składając się z prostych wymachów i pchnięć lancą - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Dowódca Gajusz (Commander Gaius)? - Elden Ring - poradnik do gry

Ataki lancą jeźdźca są dość przewidywalne, składając się z prostych wymachów i pchnięć lancą. Znacznie mniej przewidywalne jest za to wierzganie dzika i ciosy zadawane kłami. Z tego powodu powinniście próbować trzymać się boku bossa zamiast jego przodu - Gajusz będzie wtedy używał głównie ataków lancą, więc nie będziecie musieli przesadnie martwić się dzikiem.

Jeśli zajdziecie bossa od tyłu, dzik spróbuje was kopnąć - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Dowódca Gajusz (Commander Gaius)? - Elden Ring - poradnik do gry

Jeśli zajdziecie bossa od tyłu, dzik spróbuje was kopnąć. Pamiętajcie by unikać tego ataku - możecie też umyślnie prowokować go do kopnięć by zyskać chwilę na kontratak po bloku lub uniku. Kiedy dzik zacznie wierzgać, skupcie się na defensywie - jego ruchy są wtedy mocno nieczytelne i trudno jest wypatrzeć dobrą okazję do ataku.

Boss ma też do dyspozycji dwa ataki dystansowe - strzał błyskawicą z naelektryzowanej lancy i rzut wyrwanymi z ziemi kamieniami - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Dowódca Gajusz (Commander Gaius)? - Elden Ring - poradnik do gry

Boss ma też do dyspozycji dwa ataki dystansowe - strzał błyskawicą z naelektryzowanej lancy i rzut wyrwanymi z ziemi kamieniami. Obu tych ataków można uniknąć, ale zadają one obrażenia przez blok.

Gdy Gajusz spadnie do około połowy zdrowia naelektryzuje się i zacznie używać mocy grawitacyjnych - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Dowódca Gajusz (Commander Gaius)? - Elden Ring - poradnik do gry

Gdy Gajusz spadnie do około połowy zdrowia naelektryzuje się i zacznie używać mocy grawitacyjnych. Jego ataki zadają teraz drobne obrażenia nawet przez blok. Uważajcie na animację naelektryzowania oznaczającą zmianę fazy walki, ponieważ może ona zadać wam obrażenia.

W drugiej fazie Gajusz zyskuje atak korkociągiem - wyskoczy on w powietrze i po chwili uderzy w was jednocześnie obracając się wokół własnej osi - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Dowódca Gajusz (Commander Gaius)? - Elden Ring - poradnik do gry

W drugiej fazie Gajusz zyskuje atak korkociągiem - wyskoczy on w powietrze i po chwili uderzy w was jednocześnie obracając się wokół własnej osi. By uniknąć obrażeń powinniście zrobić unik w stronę bossa około trzy sekundy po tym, jak skoczy w powietrze.

Boss zyska również umiejętność rzucania kuli grawitacyjnych, które trzykrotnie pulsują, zadając obrażenia wokół siebie - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać bossa Dowódca Gajusz (Commander Gaius)? - Elden Ring - poradnik do gry

Boss zyska również umiejętność rzucania kuli grawitacyjnych, które trzykrotnie pulsują, zadając obrażenia wokół siebie. Gdy Gajusz rzuci kulą powinniście się odsunąć i przenieść walkę gdzie indziej - arena jest na szczęście bardzo duża, więc macie sporo miejsca na ucieczkę.