Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Crusader Kings 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Seks, kłamstwa i rozbicie dzielnicowe Crusader Kings 3 poradnik, solucja to najlepsze porady na start, opis interfejsu, objaśnienie mapy świata gry, poziomów trudności i ustawień rozgrywki. Wyjaśniamy jak zarządzać królestwem: tytułami, wasalami, radą dworu, pieniędzmi i budowlami.

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2023

Crusaders Kings 3 to rozbudowana strategia czasu rzeczywistego polegająca na zarządzaniu średniowieczną dynastią. W grze kierujecie losem kolejnych władców w linii dynastycznej. Niniejszy poradnik zawiera wiele przydatnych wskazówek oraz porad, dzięki którym szybko i łatwo zapoznacie się z tytułem.

Crusader Kings 3: Zawartość poradnika

Pierwsze strony poradnika rozdziału "Podstawy" omawiają podstawowe zagadnienia oraz opisują podstawowe mechaniki gry CK3. Dowiecie się tutaj, jak stawiać Wasze pierwsze kroki oraz poznacie szczegółowo cały interfejs oraz najważniejsze narzędzia, które nauczycie się wykorzystywać na Waszą korzyść.

W dziale "Zarządzanie królestwem" dowiecie się natomiast, w jaki sposób rozbudowywać Waszą siatkę feudalną, rozwijać Wasze królestwo oraz jak chronić je przed upadkiem. Poznacie tutaj narzędzia, dzięki którym nauczycie się łatwo zdobywać złoto oraz rozwijać Wasze królestwo i poszerzać jego granice bez większych rebelii czy utraty podbitych ziem.

Crusader Kings 3: Szybkie porady na start

 1. Ukończcie samouczki - w grze Crusader Kings 3 dostępne są szkolenia omawiające fundamentalne elementy rozgrywki, dzięki czemu poznacie bliżej świat CK3 od strony praktycznej.
 2. Uczcie się na błędach - złożoność gry CK3 nie pozwala na wyuczenie się wszystkich mechanik w krótkim czasie. Wiele mechanik pozostaje ukrytych przed graczem, czekających na odkrycie i zastosowanie. Eksperymentujcie i obserwujcie wyniki Waszych działań, aby potencjalnie wykorzystywać efekty w przyszłości.
 3. Używajcie listy bieżących sytuacji - na górze interfejsu znajduje się przycisk z liczbą, pod którym znajdziecie sprawy niecierpiące zwłoki. Monitorujcie ich status na bieżąco, aby śledzić rozwój najważniejszych wydarzeń w Waszym królestwie.
 4. Używajcie mechaniki podglądu definicji - większość tekstów w grze pokazuje po najechaniu na nie kursorem wytłumaczenie, dzięki czemu możecie szybko sprawdzić niezrozumiały dla Was termin lub mechanikę. Teksty te często są koloru niebieskiego, pomarańczowego lub maja podkreślenie.
 5. Wykonujcie wiele czynności jednocześnie - Wiele podejmowanych przez Was działań jest czasochłonna. Nie czekajcie na ich koniec z rozpoczęciem kolejnych etapów Waszego planu. Nie zaniedbujcie wewnętrznych spraw królestwa tocząc wojnę i budujcie wiele budowli w różnych hrabstwach jednocześnie. Zapominając o wielu procesach możliwych do zrealizowania marnujecie czas oraz może to prowadzić to pozostania w tyle względem otaczających Was księstw i królestw.

Crusader Kings 3: Podstawy

 1. Cel gry - na tej stronie omawiamy problematykę celu gry oraz podajemy kilka sugestii, w jaki sposób zaplanować sobie rozgrywkę.
 2. Uruchomienie pierwszej rozgrywki - poniżej dowiecie się, w jaki sposób uruchomić Waszą pierwszą rozgrywkę oraz jak wygląda interfejs wyboru Waszego władcy.
 3. Wybór władcy - tutaj poznacie możliwe do wybrania scenariusze oraz dowiecie się, na co przede wszystkim zwracać uwagę przy wyborze władcy.
 4. Ciekawe lokacje startowe - na poniższej stronie zaznajomicie się z ciekawymi lokacjami do wyboru podczas rozpoczęcia rozgrywki.
 5. Opis interfejsu - z tej strony poznacie szczegółowo cały interfejs, którzy będzie Wam towarzyszył przez cały czas kampanii.
 6. Tryby mapy - na tej stronie objaśniamy tryby mapy oraz w jaki sposób z nich korzystać.
 7. Pierwsze kroki - tutaj dowiecie się, w jaki sposób stawiać Wasze pierwsze kroki podczas kampanii w praktycznym przykładzie oaz nauczycie się, jak analizować zastaną przez Was sytuację w królestwie jak i poza nim.
 8. Poziomy trudności - na tej stronie prezentujemy listę poziomów trudności z wszystkimi zależnymi od nich modyfikatorami.
 9. Ustawienia rozgrywki - na kolejnej stronie rozdziału znajdziecie listę wszystkich możliwych do zmiany ustawień rozgrywki, dzięki którym możecie spersonalizować Waszą kampanię dla własnych potrzeb.

Crusader Kings 3: Zarządzanie królestwem

 1. Tytuły - strona opisuje mechanikę hierarchii tytułów w grze CK3. Poznacie tutaj możliwe do uzyskania tytuły oraz nauczycie się wykorzystywać je w celu poszerzania swojego imperium.
 2. Wasale - na tej stronie poznacie strukturę feudalną, mechanikę zarządzania wasalami oraz przydatne narzędzia, dzięki którym łatwo kontrolujecie sytuację w państwie feudalnym.
 3. Złoto i budynki - tutaj dowiecie się, w jaki sposób łatwo zarobić dużo złota oraz poznacie typy budowli jak i technologie konieczne do ulepszania budynków.
 4. Typy rządów - na poniższej stronie znajdziecie informacje dotyczące wszystkich możliwych do wybrania ustrojów. Dowiecie się również, czym różnią się od siebie typy rządów oraz jakie mają słabe i mocne strony.
 5. Rada i dwór - z tej strony dowiecie się, w jaki sposób funkcjonuje rada i dwór oraz poznacie stanowiska radnych i przypisane im narzędzia.
 6. Intrygi - poniższa strona opisuje mechanikę prowadzenia spisku. Dowiecie się tutaj, w jaki sposób prowadzić wrogi spisek oraz jakie czynniki mają wpływ na szansę powodzenia i wykrycia spisku.

Crusader Kings 3: Wymagania sprzętowe PC

Poniżej znajdziesz wymagania sprzętowe dla Crusader Kings 3. Ze względu na swój charakter, gra ma raczej niewygórowane wymagania względem sprzętu, jednak zawsze warto się z nimi zapoznać. Co ważne, Crusader Kings 3 dostępne jest nie tylko na komputerach z systemem operacyjnym Windows, ale także na urządzeniach <br>Apple oraz systemach z rodziny GNU/Linux.

 1. System operacyjny: Windows 8.1/10 64-bit;
 2. Procesor: Intel Core i3-2120 / AMD FX 6350;
 3. Pamięć: 6 GB RAM;
 4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 460 (1 GB) / AMD Radeon HD 7870 (2 GB) / Intel Iris Pro 580 / Intel Iris Plus G7 / AMD Radeon Vega 11;
 5. Miejsce na dysku: 8 GB;

Więcej na ten temat zajdziecie na stronie w naszym poradniku: Wymagania sprzętowe.

Crusader Kings 3: Wersje językowe gry

Gra dostępna jest w następujących wersjach językowych: Angielski, Francuski, Niemiecki, Rosyjski, Chiński, Hiszpański. Niestety na ten moment wydawca nie ma w planach polskiej wersji językowej, warto jednak nadmienić, że poprzednia odsłona cyklu doczekała się nieoficjalnego tłumaczenia.

Autor Poradnika

Sebastian "Mushroom" Purtak


Informacje o Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 8 listopada 2021

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.