Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Oddaj idealny strzał! Poradnik do gry Sniper Elite 4 to kompletny opis wszystkich misji w grze, w tym zadań pobocznych z wszystkimi znajdźkami oraz ogólne porady, które pomogą oddać idealny strzał z dystansu.

Poradnik do gry Sniper Elite 4: Italia to kompletne zestawienie kluczowych informacji na temat gry. Głównym celem poradnika jest pomoc w ukończeniu fabuły na najwyższych poziomach trudności, gdzie wiatr i grawitacja uniemożliwiają łatwe celowanie z broni snajperskiej. Nasz opis przejścia zawiera szczegółowe omówienie wszystkich misji głównej kampanii. W solucji do każdego zadania znajdziesz mapę lokacji, informacje na temat celów misji do wykonania oraz wskazówki odnośnie zaliczania wyzwań oferowanych przez dane zadanie.

W oddzielnych rozdziałach zawarte zostały informacje o dostępnych do zebrania sekretach, takich jak listy, figurki i pozostałe dokumenty, a także pomocne bronie do odnalezienia na mapach.

W naszym poradniku do Sniper Elite 4 znalazło się miejsce dla przewodnika po grze. Zawiera on przede wszystkim cenne porady dla początkujących, które zwracają uwagę na unikalne mechaniki rozgrywki. Oprócz tego dzięki lekturze przewodnika można dowiedzieć się więcej między innymi na temat korzystania z karabinu snajperskiego, ulepszania broni, skradania się, czy zmian w rozgrywce w zależności od wybranego poziomu trudności. Całość uzupełnia poradnik trofeowy, w którym opisaliśmy szczegółowo wszystkie osiągnięcia / trofea podstawowej kampanii gry.

Sniper Elite 4: Italia to kolejna część gry o charakterze skradanki, która pozwala wcielić się w rolę snajpera w czasach II Wojny Światowej. Tym razem do dyspozycji gracza przeznaczono 8 poziomów z których każdy ma zupełnie inną charakterystykę otoczenia, a kolejność i sposób wykonywania zadań mają dużą dowolność. Wysokie poziomy trudności zostały zaprojektowane tak, aby oddać możliwie wysoki poziom realizmu, a do dyspozycji gracza poza masą broni przygotowano także całą masę gadżetów i pułapek.

Patrick "YxU" Homa (www.gry-online.pl)

Opis przejścia i atlas świata Sniper Elite 4

W naszym poradniku do Sniper Elite znajdziesz kompletną solucję do wszystkich 8 misji podstawowej kampanii gry. Każda misja jest mini-rozdziałem, w którym na kolejnych stronach znajdziesz mapę atlasu świata, podpunkt o zaliczaniu wyzwań oraz opisy głównych i pobocznych celów misji.

 1. Opis przejścia misji 1 - Wyspa San Celini - W ramach tego zadania Fairburne musi między innymi zamordować Schmidta.
 2. Opis przejścia misji 2 - Wieś Bitanti - W zadaniu tym bohater musi między innymi zlokalizować główną kryjówkę rebeliantów.
 3. Opis przejścia misji 3 - Wiadukt Regilino - Fairburne w trakcie przechodzenia tego zadania musi między innymi wysadzić most kolejowy.
 4. Opis przejścia misji 4 - Stocznia Lorino - W ramach tego zadania bohater musi między innymi niszczyć reflektory obrony przeciwlotniczej.
 5. Opis przejścia misji 5 - Klasztor Abrunza - W zadaniu tym Fairburne musi między innymi zamordować Pierro Capo.
 6. Opis przejścia misji 6 - Obiekt w Magazenno - W ramach rozgrywania tego zadania trzeba między innymi zniszczyć radar i fabrykę.
 7. Opis przejścia misji 7 - Willa Giovi Fiorini - Fairburne w ramach tej misji musi między innymi zamordować Rothbauera.
 8. Opis przejścia misji 8 - Allagryjska Forteca - W zadaniu tym bohater musi między innymi wezwać bombowce i powstrzymać Bohma.

Sekrety / znajdźki w Sniper Elite 4

Mapy w Sniper Elite 4 skrywają mnóstwo znajdziek. Nasz poradnik pomoże ci znaleźć 100% sekretów, do których zaliczają się między innymi różnego rodzaju listy i dokumenty, raporty snajperów, czy kamienne orły.

 1. Wszystkie sekrety w misji 1 - Wyspa San Celini
 2. Wszystkie sekrety w misji 2 - Wieś Bitanti
 3. Wszystkie sekrety w misji 3 - Wiadukt Regilino
 4. Wszystkie sekrety w misji 4 - Stocznia Lorino
 5. Wszystkie sekrety w misji 5 - Klasztor Abrunza
 6. Wszystkie sekrety w misji 6 - Obiekt w Magazenno
 7. Wszystkie sekrety w misji 7 - Willa Giovi Fiorini
 8. Wszystkie sekrety w misji 8 - Allagryjska Forteca

Wszystkie osiągnięcia i trofea w Sniper Elite 4

Nasz poradnik trofeowy do gry Sniper Elite 4 pomoże ci w zdobyciu wszystkich osiągnięć / trofeów dostępnych dla głównej kampanii. Podstawowy zestaw trofeów w Sniper Elite 4 to 38 brązowych trofeów, 10 srebrnych trofeów, 2 złote trofea oraz 1 platynowe trofeum.

Niektóre szczególnie wymagające lub skomplikowane osiągnięcia dokładniej omówiliśmy na osobnych stronach poradnika trofeowego:

 1. Trofeum Dorwę ich wszystkich wymusza zamordowanie po co najmniej jednym przeciwniku każdego typu.
 2. Trofeum Zmiana kanału zakłada przejęcie kontroli nad radiem przeciwnika na kilka sekund przed końcem.
 3. Trofeum Ogień i siarka dotyczy zamordowania 5 przeciwników pojedynczym uderzeniem artyleryjskim.
 4. Trofeum Łowca organów związane jest z koniecznością przestrzelenia co najmniej raz każdego organu ciała.

Ile czasu zajmuje przejście gry Sniper Elite 4?

Ilość czasu potrzebnego do ukończenia gry różni się w dużym stopniu w zależności od tego jak zamierzasz przechodzić grę, jakimi dodatkowymi aktywnościami planujesz zajmować się i czy posiadasz dostęp do dodatkowych misji:

 1. Ukończenie głównej kampanii na szybko może ci zająć około 8-10 godzin. Jest to przy założeniu, że wybrałeś jeden z niższych poziomów trudności i nie stroniłeś od bezpośrednich walk z przeciwnikami.
 2. Ukończenie głównej kampanii skradając się może ci zająć do około 15-20 godzin. Działanie z ukrycia i powolne eliminowanie kolejnych wrogów jest rekomendowanym sposobem przechodzenia gry.
 3. Zaliczenie głównej kampanii w 100 procentach może ci zająć 25-30 godzin. Na potrzeby zaliczenia każdej misji w 100% musisz wypełnić wszystkie opcjonalne cele oraz znaleźć wszystkie sekrety.
 4. Ukończenie misji DLC (Target Fuhrer; Deathstorm 1-3) może ci zająć od kilku do kilkunastu godzin. Ponownie sporo zależy od tego czy będziesz starał się szybko przez nie przechodzić czy starannie eliminować wrogów i dokładnie badać okolicę.

Czy gra Sniper Elite 4 ma wysokie wymagania sprzętowe?

Nie, Sniper Elite 4 nie posiada wysokich wymagań. Podobnie jak poprzednie odsłony cyklu gra jest ponadto dobrze zoptymalizowana. Powinna płynnie działać zarówno na kilkuletnich komputerach, jak i w wersjach na konsole.

Minimalne wymagania sprzętowe gry są bardzo niskie:

 1. Procesor: Intel Core i3-2100
 2. Pamięć operacyjna: 4 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD7870 z 2 GB pamięci
 4. System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 - tylko wersje 64-bitowe
 5. Wymagane miejsce na dysku HDD: ponad 50 GB

Rekomendowane wymagania sprzętowe również nie powinny stanowić dużego problemu:

 1. Procesor: Intel Core i7 3770
 2. Pamięć operacyjna: 8 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GTX 970 / AMD RX 480
 4. System operacyjny: Windows 7 / 8.1 / 10 - tylko wersje 64-bitowe
 5. Wymagane miejsce na dysku HDD: ponad 50 GB

Więcej informacji jest na stronie Wymagania sprzętowe w naszym poradniku, na której dodatkowo znajdziesz m.in. nasze wrażenia gry oraz odpowiedź na pytanie czy do prowadzenia gry potrzebne jest połączenie z Internetem.

Najważniejsze klawisze sterowania w Sniper Elite 4

Poniższa tabela prezentuje główne klawisze sterowania w wersji PC gry Sniper Elite 4. Pełną klawiszologię znajdziesz w osobnym rozdziale Sterowanie naszego poradnika. Są tam też informacje na temat sterowania w wersjach na konsole PlayStation 4 i Xbox One.

Poruszanie się - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Poruszanie się

Rozglądanie się - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Rozglądanie się

Bieg - Pamiętaj o tym, że biegając generujesz większy hałas - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Bieg - Pamiętaj o tym, że biegając generujesz większy hałas

Chód - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Chód

Użyj przedmiotu - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Użyj przedmiotu

Kucnij / Czołgaj się - Jest to najlepsza metoda unikania wykrycia na otwartych przestrzeniach czy po prostu będąc w pobliżu wrogów - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Kucnij / Czołgaj się - Jest to najlepsza metoda unikania wykrycia na otwartych przestrzeniach czy po prostu będąc w pobliżu wrogów

Strzał / oznaczenie (lornetka) - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Strzał / oznaczenie (lornetka)

Celowanie - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Celowanie

Przybliż-oddal celownik - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Przybliż-oddal celownik

Menu wyboru broni - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Menu wyboru broni

 

Przeładowanie broni

Ciche zabójstwo - Musisz znaleźć się za przeciwnikiem, którego planujesz po cichu się pozbyć - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Ciche zabójstwo - Musisz znaleźć się za przeciwnikiem, którego planujesz po cichu się pozbyć

 

Wspinaczka / skupiony strzał

Lornetka - Jest ona bardzo przydatna w oznaczaniu przeciwników - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Lornetka - Jest ona bardzo przydatna w oznaczaniu przeciwników

Mapa - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Mapa

1 - Sniper Elite 4 - poradnik do grySzybki zapis / odczyt - Polecamy jak najczęściej zapisywać stan gry - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Szybki zapis / odczyt - Polecamy jak najczęściej zapisywać stan gry. Uchroni cię to przed ewentualnymi komplikacjami na wypadek spudłowania czy znalezienia się niespodziewanie na celowniku wrogiego snajpera.

Menu pauzy - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Menu pauzy

Czy muszę wcześniej zagrać w poprzednie części Sniper Elite?

Nie, nie jest to wymagane. W kolejnych częściach serii Sniper Elite grywalnym bohaterem pozostaje Karl Fairburne, aczkolwiek żadna z gier nie kładzie bardzo silnego nacisku na fabułę. Nie inaczej jest w przypadku Sniper Elite 4. Najważniejsza jest właściwa rozgrywka, czyli skradanie się po mapach, eliminowanie nazistów i wypełnianie celów misji.

Jeśli podoba ci się snajperski charakter rozgrywki i chcesz odwiedzić także inne ciekawe lokacje, to polecamy zainteresować się następującymi tytułami:

 1. Sniper Elite V2 Remastered - To odświeżona wersja gry z 2012 roku, na potrzeby której zawarto między innymi trochę ulepszeń w grafice. Akcja w całości rozgrywa się w Berlinie. W grę możesz zagrać na PC, PS4, XONE i Switchu.
 2. Sniper Elite III - W tej części serii Fairburne odwiedza Afrykę. Do zbadania są ciekawe mapy np. w oazie czy pradawnych ruinach. Gra ukazała się na wielu platformach - na PS3, X360, PC, PS4 i XONE.
 3. Zombie Army Trilogy - To bardzo interesujący spin-off serii Sniper Elite, w którym zajmujemy się eliminowaniem nieumarłych nazistów. W skład trylogii wchodzą trzy części Nazi Zombie Army. Możesz zagrać na PC, PS4 i XONE.

Przewodnik dla początkujących snajperów

Nasz przewodnik po grze powinien być szczególnie pomocny jeśli jest to Twój pierwszy kontakt z serią Sniper Elite lub jeśli od zagrania w inną część tego cyklu minęło dużo czasu. Na osobnych stronach poradnika omówiliśmy sporo problematycznych kwestii:

 1. Porady na start - Zestaw podstawowych porad podpowie ci m.in. jak zachować się po oddaniu strzału, jak reagować na poczynania przeciwników, jak wykorzystywać dźwięki otoczenia na własną korzyść, czy jak zdobywać punkty doświadczenia.
 2. Używanie wyciszonych broni - Na stronie informujemy m.in. jak rozpoznać czy broń ma tłumik oraz jakie zalety ma używanie tłumika. Dodatkowo dowiesz się o możliwości korzystania ze specjalnej amunicji.
 3. Skradanie się i zabójstwa z ukrycia - W Sniper Elite 4 rozgrywanie misji w ukryciu jest rekomendowanym sposobem przechodzenia gry. Dowiesz się m.in. jak przemieszczać się po mapie bez wszczynania alarmów i jak odwracać uwagę przeciwników.
 4. Jaki wybrać poziom trudności? - To ważna decyzja, gdyż wpływa ona na to jak łatwo (lub jak trudno) możesz trafiać z broni snajperskiej w przeciwników. Kompleksowo omówiliśmy wszystkie dostępne poziomy trudności.
 5. Jak trafiać w przeciwników? - Poprawne używanie broni snajperskiej wymaga sporego treningu. Z naszego przewodnika dowiesz się m.in. jak namierzać przeciwników z pomocą lornetki, jak celować w odnalezionych wrogów oraz jakie czynniki wpływają na tor lotu pocisku.

W jakich wersjach sprzedawana jest gra Sniper Elite 4?

Gra Sniper Elite 4 oferowana jest w dwóch głównych wersjach - Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Gra Sniper Elite 4 oferowana jest w dwóch głównych wersjach:

1) Standardowej - Jest ona oferowana w pudełku z płytą (retail) oraz cyfrowo. Gwarantuje ona wyłącznie dostęp do podstawowej kampanii.

2) Digital Deluxe Edition - Oprócz podstawowej kampanii zawiera ona także przepustkę sezonową (Season Pass). W skład przepustki sezonowej wchodzą następujące rzeczy:

 1. 4 nowe misje - Target: Fuhrer oraz mini-kampania Deathstorm 1-3
 2. 18 nowych broni
 3. 9 nowych postaci dla trybów multiplayer i kooperacji
 4. 32 nowe skórki na bronie

Przepustkę sezonową można także nabyć oddzielnie - gra automatycznie zostanie zaktualizowana i odblokujesz dostęp do wszystkich rzeczy zarezerwowanych dla wersji Digital Deluxe Edition.

Jeżeli "za darmo" otrzymałeś grę Sniper Elite 4 w ramach usługi Xbox Game Pass lub PlayStation Plus (PS+), to będziesz miał dostęp jedynie do podstawowej kampanii. Misje wchodzące w skład przepustki sezonowej musisz zakupić oddzielnie.

Czy Sniper Elite 4 posiada wybory i różne zakończenia?

Nie, w Sniper Elite 4 nie podejmuje się żadnych decyzji i dostępne jest tylko 1 zakończenie. Misje kampanii musisz przechodzić w odgórnie narzuconej kolejności. Co więcej, nawet jeśli nie wykonasz w danej misji niektórych opcjonalnych zadań, to nie będzie to miało żadnego wpływu na przebieg kolejnych misji.

Warto natomiast zaznaczyć, że Sniper Elite 4 oferuje dużą swobodę w temacie sposobu przechodzenia misji. Każda misja rozgrywa się na ogromnej sandboxowej mapie, którą możesz do woli eksplorować. Pozwala to docierać do celów misji z różnych stron i wykonywać otrzymywane zlecenia np. polegając na atakach z zaskoczenia czy pułapkach. Na każdej mapie czeka ponadto mnóstwo dodatkowych aktywności - możesz np. zajmować się opcjonalnymi zadaniami czy poszukiwaniami znajdziek.

Dlaczego gra nie zalicza wyzwań?

W naszym opisie przejścia informujemy o wyzwaniach dla każdej z misji (np. zabicie x wrogów z ukrycia albo ukończenie zadania bez odniesienia obrażeń), aczkolwiek nie pojawiają się one na liście celów w trakcie przechodzenia misji po raz pierwszy. Nie jest to wynik wystąpienia błędu, tylko celowe działanie ze strony twórców gry.

Wyzwania stają się dostępne dopiero podczas powtórnego rozgrywania danej misji. Oznacza to, że w trakcie przechodzenia misji po raz pierwszy możesz je całkowicie ignorować, gdyż nawet jeśli wypełnisz ich założenia, to nie zostanie to jeszcze wtedy zaliczone. Gra śledzi wyzwania dopiero w drugim i kolejnych przejściach tej samej misji.

Informacje o Sniper Elite 4 - poradnik do gry

Autor : Patrick Yxu Homa

Ostatnia aktualizacja : 14 marca 2017

Poradnik zawiera : strony: 94, ilustracje: 259 , mapy i obrazki z oznaczeniami: 16.

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Sniper Elite 4 - poradnik do gry