Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1 Recenzja gry

Recenzja gry 14 października 2013, 12:44

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Recenzja gry The Wolf Among Us - nowy serial twórców The Walking Dead

Pierwszy epizod The Wolf Among Us rzuca nas w fascynujący świat, w którym baśniowe postacie mierzą się z brutalną rzeczywistością, i snuje w tymże świecie detektywistyczną opowieść z potencjałem.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Podobnie jak w przypadku The Walking Dead – poprzedniej produkcji studia Telltale Games – postanowiliśmy wystawić ocenę przygodom Bigby’ego Wolfa dopiero po publikacji ostatniego, piątego epizodu gry, ale też w przeciwieństwie do tamtej serii, tym razem nasze spostrzeżenia będziemy publikować na bieżąco – po premierze każdego odcinka.

Wiele lat zajęło Telltale Games tworzenie kolejnych epizodycznych przygodówek, nim w końcu, dzięki The Walking Dead, studio to trafiło w dziesiątkę i odniosło spektakularny sukces. The Wolf Among Us ma spore szanse na równie głębokie zakorzenienie się w świadomości graczy. Wyróżnia się naprawdę ciekawym uniwersum, a pierwszy z pięciu epizodów udanie snuje nić większej intrygi. Szkoda tylko, że mało w tym wszystkim gry.

Bestia to jedna z wielu baśniowych postaci, jakie spotkamy. - 2013-10-15
Bestia to jedna z wielu baśniowych postaci, jakie spotkamy.

Baśń tysiąca i jednego odcienia szarości

The Wolf Among Us zostało oparte na serii Fables. Komiks, wydawany w Polsce pod tytułem Baśnie, to wielozeszytowa saga, która przez lata zdobyła sobie rzesze oddanych fanów. Przedstawia losy fikcyjnej społeczności Fabletown, składającej się ze znanych z baśni postaci, które – zmuszone do opuszczenia swych rodzimych krain – przeniosły się do prawdziwego świata, gdzie żyją, ukrywając swe istnienie przed zwykłymi ludźmi. Te, które wyglądają jak my i które było stać na wykupienie specjalnego zaklęcia zmieniającego wygląd, prowadzą zwyczajną egzystencję w Nowym Jorku. Bardziej rzucająca się w oczy część magicznej społeczności, głównie gadające zwierzęta, trafiła na Farmę, której nie ma prawa opuszczać. Choć są to bohaterowie dobrze znani z opowiadanych na dobranoc bajek, to nowe otoczenie oraz upływające lata dramatycznie ich zmieniły – niektórzy zaczęli parać się prostytucją, inni stoczyli na dno (butelki whisky). Społecznością zarządza Ichabod Crane, któremu asystuje Królewna Śnieżka. Za egzekwowanie prawa odpowiada zaś starający się zmazać winy z czasów sprzed wielkiego wygnania Zły Wilk.

Recenzja gry The Wolf Among Us - nowy serial twórców The Walking Dead - ilustracja #3

Faith to pierwszy z pięciu epizodów nowej miniserii. Kolejne odcinki (Smoke and Mirrors, A Crooked Mile, In Sheep’s Clothing, Cry Wolf) będą udostępniane w regularnych odstępach.

To właśnie on, szeryf Bigby Wolf, jest głównym bohaterem The Wolf Among Us. Robi, co może, by utrzymać porządek w społeczności, mając jednak pod opieką zgraję przedziwnych istot, nie do końca sobie z tym radzi. Sytuacji nie polepsza także fakt, że większość mieszkańców traktuje go ze sporą dozą nieufności bądź wręcz wrogości, mając w pamięci jego przeszłe wybryki. Początkowe momenty Faith, bo taki tytuł nosi pierwszy epizod gry, pozwalają zapoznać się z sytuacją, wobec jakich regularnie staje Bigby – zostaje on wezwany do załagodzenia głośnej kłótni. Dzień jak co dzień w Fabletown, nawet biorąc pod uwagę dość spektakularny finał interwencji głównego bohatera. Chwilę później rozpoczyna się jednak właściwa sprawa – okazuje się, że kogoś zamordowano. My zaś musimy dowiedzieć się kto, szukając wskazówek, przesłuchując podejrzanych oraz obijając twarze niepokornym osobnikom.

Kiedy Bigby daje upust swej zwierzęcej naturze, zmienia się nie do poznania. - 2013-10-15
Kiedy Bigby daje upust swej zwierzęcej naturze, zmienia się nie do poznania.

Ciężko ocenić wymyśloną przez twórców historię, znając jedynie jej mały wycinek, ale nie da się ukryć, że ja na razie opowieść wciąga. Nienachalnie przedstawia świat oraz kolejne baśniowe postacie, zadaje szereg pytań, na które chce się znać odpowiedzi jak najszybciej, potrafi też zaszokować. Telltale Games świetnie przeniosło w wirtualne realia klimat komiksowego pierwowzoru, w którym magicznym istotom nadano wiele odcieni szarości i umiejscowiono je w brudnych realiach współczesności. Co ciekawe, znajomość oryginału nie tylko jest nieobowiązkowa, co wręcz niewskazana – akcja The Wolf Among Us dzieje się przed wydarzeniami przedstawionymi w komiksach i kilka interesujących zagrywek fabularnych zepsuła mi wiedza o tym, jak będzie wyglądać Fabletown jakiś czas po zakończeniu wirtualnej przygody.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Czarny Wilk Ekspert 8 lipca 2014

(PC) Fantastycznie wykreowany świat sprawia, że jest to jedna z najlepszych gier studia Telltale Games.

8.0
Recenzja gry The Wolf Among Us - Baśnie twórców The Walking Dead
Recenzja gry The Wolf Among Us - Baśnie twórców The Walking Dead

Recenzja gry

Do sprzedaży trafił już ostatni epizod pierwszego sezonu serialu The Wolf Among Us, jest to więc doskonały moment, żeby podsumować najnowsze dzieło twórców gry The Walking Dead.

Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!
Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!

Recenzja gry

The Medium intrygowało od pierwszych zapowiedzi i w finalnej wersji nie zawodzi! To horror, który straszy nie tylko demonami, ale i mrocznymi kartami polskiej historii.

Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest
Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest

Recenzja gry

Powrót do świata żywych wilkołaków ze Świata Mroku okazuje się ambitniejszy niż mogliśmy przypuszczać – Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest to bowiem ciekawa gra tekstowa, która spróbuje udowodnić, że czytelnictwo w Polsce nie jest w odwodzie.