Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Football Manager 2012 Recenzja gry

Recenzja gry 25 października 2011, 13:50

autor: Maciej Śliwiński

Szlifowania diamentu ciąg dalszy - recenzja gry Football Manager 2012

Football Manager 2012 to kolejny mały krok SI Games w stronę perfekcji. Gra jak zwykle prezentuje bardzo wysoki poziom!

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Czy mając niemal monopolistyczną pozycję na rynku piłkarskich gier menadżerskich, dalej można robić produkcje ocierające się o doskonałość, nie spocząć na laurach i systematycznie oddawać graczom dopieszczony pod prawie każdym względem tytuł? Okazuje się, że tak, a najnowsza edycja Football Managera autorstwa SI Games jest tego doskonałym przykładem. Brytyjskie studio od lat stosuje politykę małych kroków, drobnych zmian, kosmetycznych usprawnień i poprawiania poprzednich wersji. To ciągła ewolucja, a nie rewolucja – i takie podejście sprawdziło się także w najświeższej edycji serii.

Paradoksalnie najbardziej istotną innowację w Football Managerze 2012 trzeba jednak uznać za rewolucyjną. Nie jest to może modyfikacja na miarę tych z poprzedniej odsłon (agenci i dynamiczna zmiana reputacji rozgrywek), jednak możliwość dodania w dowolnym momencie rozgrywki nowych grywalnych lig była oczekiwana przez sympatyków serii jeszcze od czasów Championship Managera. To, co przez wiele lat wydawało się niemożliwe, w wersji oznaczonej numerem 2012 wreszcie ma realne zastosowanie w trakcie zmagań.

Teoretycznie prosta zmiana daje zupełnie nowe możliwości przy planowaniu menadżerskiej kariery – gracz nie jest już ograniczony do zestawu krajów i lig wybranych na starcie zabawy. W przypadku zwolnienia z funkcji trenera, chęci objęcia innego zespołu bez zaczynania rozgrywki od początku czy nawet rozszerzenia bazy danych dostępnych w czasie naszej menadżerskiej kariery piłkarzy i klubów w łatwy sposób możemy dodać dowolnie wybrane ligi. Warto podkreślić, że SI Games kolejny raz posłuchało sympatyków serii, którzy podobnego rozwiązania domagali się od lat.

Ekran danych gracza wzbogacił się o informacjeo jego największych sukcesach.

Dynamiczna zmiana liczby rozgrywek doskonale uzupełnia jedną z największych zalet serii, czyli grywalność. Autorzy zadbali jednak i o to, by pozostałe elementy Football Managera 2012 kolejny raz zbliżyły grę do jak najbardziej realistycznego poziomu. Zdecydowanie rozbudowano system przedmeczowych raportów składanych nam przez współpracowników. Co więcej, po kilkudziesięciu godzinach rozgrywki ciężko mi pozbyć się wrażenia, że porady i sugestie naszego sztabu szkoleniowego są w tej chwili o wiele bardziej trafne. Przedmeczowy raport obejmuje obecnie nie tylko kilka informacji o najbliższym przeciwniku, ale również zestawienie siły i umiejętności graczy na każdej pozycji, omówienie taktyk, w jakich zespół przeciwny rozgrywa najczęściej spotkania, wraz z informacją, w jakim okresie gry dana strategia jest używana, przy jakim ustawieniu taktycznym pada najwięcej bramek, a przy jakim przeciwnik traci sporo goli. Uwagi są cenne i zdecydowanie warto z nich korzystać, a raportów przedmeczowych wręcz nie wypada ignorować.

Podobnie jest z rozmowami prowadzonymi z naszymi zawodnikami przed konkretnymi rozgrywkami i w trakcie sezonu. Chyba pierwszy raz w historii serii mają one tak dużą wagę w oddziaływaniu na futbolistów – dobrze poprowadzona pogadanka w przerwie często może odmienić losy spotkania. Duża w tym zasługa rozbudowania narzędzia do motywowania piłkarzy. Do podstawowych kwestii, które zresztą znacznie rozszerzono, dodano ton wypowiedzi i do graczy możemy teraz próbować dotrzeć w sposób spokojny, agresywny, niechętny czy asertywny. Reakcja zależy oczywiście od wielu czynników – morale, wagi meczu, cech osobowości piłkarza, ale zarówno indywidualne rozmowy, jak i przemowy do całej drużyny mają teraz o wiele większy sens. W identyczny sposób skonstruowano też interakcje z innymi postaciami naszej wirtualnej kariery menadżerskiej – kontakty z prasą, zarządem czy wypowiedzi na temat graczy bądź trenerów są teraz utrzymane w odpowiednim tonie i to od niego w dużej mierze zależy reakcja osoby, o której mówimy.

Od lat jedną z największych zalet serii jest interfejs użytkownika, który po ogromnym świecie gry pozwala poruszać się sprawnie i bezproblemowo. W tym roku SI Games wprowadziło tu niewielkie zmiany, które zarówno osobom doświadczonym, jak i nowicjuszom powinny przypaść do gustu. Przede wszystkim główny ekran gry dostosowuje się do rozdzielczości monitora. Im jest ona większa, tym więcej potrzebnych informacji znajdziemy bez przebijania się na inne podstrony. Bardzo wygodna, drobna innowacja, szczególnie dla tych graczy, którzy lubią mieć wgląd w najistotniejsze elementy związane z funkcjonowaniem klubu w jednym miejscu.

Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?
Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?

Recenzja gry

Dzięki licencji na Ligę Mistrzów oraz dającym zaskakująco dużo frajdy trybom „House Rules” FIFA 19 zrobi furorę przy spotkaniach z zakochanymi w futbolu znajomymi. Szkoda tylko, że w modułach dla samotnych graczy innowacji nie ma praktycznie wcale.

Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon
Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon

Recenzja gry

FIFA 18 proponuje spokojną ewolucję dotychczasowych rozwiązań. Mamy zmiany w trybie fabularnym, karierze, poruszaniu się zawodników i tempie akcji, ale rewolucji tu nie uświadczycie. Tylko czy to źle? W końcu zwycięskiego składu się nie zmienia…

Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego
Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego

Recenzja gry

Czas na powrót na wirtualne boiska! Jako pierwsza do boju staje nowa część serii Pro Evolution Soccer – odsłona z numerkiem 2018 znów tanio nie sprzeda skóry FIF-ie.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.10.2011 14:05
zanonimizowany698987
53
Generał

Ten Manager co roku powinien dostawać minimum 9... Niestety widać nie zapłacili wam za reckę...

25.10.2011 15:36
odpowiedz
kjn
5
Legionista

Zgadzam się, że dawanie tej grze mniej niż 9 to pomyłka. Wymienione minusy są mocno naciągane.

25.10.2011 16:51
👍
odpowiedz
zanonimizowany792674
11
Legionista

mam, gram i muszę przyznać jest śwetny

25.10.2011 17:37
odpowiedz
g0tcha
56
Stay Up Forever

Świetnie, że na załączonych obrazkach cokolwiek widać.... Pierwszy minus to tak naprawdę plus tej edycji a zejście przez SI do 8,5 to przesada. Minusy są zupełnie nieadekwatne do tego by nie dać co najmniej 9. Tak naprawdę to w sumie nie wiadomo dlaczego ocena została obniżona do 8,5.

25.10.2011 19:59
odpowiedz
gerth
66
Pretorianin

Nie wiem w jaki sposób spędzam przy tej grze co roku po kilkaset godzin.
Piłka interesuje mnie średnio ale zwycięstwa w FM i - zwłaszcza - udane transfery
są dla mnie niemal jak narkotyk. Tabelki Excela z nazwiskami w tle - dziwny to nałóg

25.10.2011 20:46
odpowiedz
glimi
80
Pretorianin

gerth bo ta w tej grze się co chwile coś dzieje, a tu news o jakimś transferze i oglądasz zawodnika, a tu czekasz z niecierpliwością czy danego gracza klub ci sprzeda, a tu chcesz sprawdzić taktykę w meczu czy dobra, a za chwile chcesz sprawdzić czy nie za dużo chcesz za piłkarza i tak lecą godziny przy fm-iem

28.10.2011 18:22
odpowiedz
victripius
89
Joker

Gra świetna, ale tak naprawdę zmian jest mniej niż co roku w Fifie. Dla mnie ocena zasłużona.

30.10.2011 19:20
odpowiedz
zanonimizowany698987
53
Generał

Bo ta gra już zmian nie potrzebuje od dobrych kilku lat. Nudna FIFA przeciwnie...

31.10.2011 00:36
odpowiedz
Nolifer
114
The Highest

Dziwne , gra jest świetna , mało w niej błędów , ale tylko 8.5

11.11.2011 12:20
odpowiedz
zanonimizowany380842
107
Legend

Tylko 8.5? To jakaś kpina. W waszej redakcji jest kompletny bałagan. Dużo gorsze produkcje otrzymują wyższe noty a taki FM tylko 8.5 :)

20.11.2011 13:03
odpowiedz
djmaciek
120
Pretorianin

ja bym jeszcze rozbudował nabór i szkolenie młodzieży.

02.12.2011 10:54
odpowiedz
KamilAdam
17
Pretorianin

CO jak co ale kupować to co rok to przesada.

05.03.2012 15:18
odpowiedz
boro00740
4
Legionista

,,nudna-FIFA''-haha-dobry-żart-naprawde

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze