Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 21 grudnia 2000, 21:58

autor: Piotr "Richie" Oblicki

Need for Speed: Porsche 2000 - recenzja gry

„Porsche” – to słowo wywołuje ciarki i rozmarzony uśmiech u każdego, kto kiedykolwiek interesował się samochodami. Kto z nas nie chciałby usiąść choć raz za kierownicą takiego samochodu i poczuć siłę przyśpieszenia wpierającego nas w siedzenie...

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Porsche było elementem Need for Speed od pierwszych części tej gry. The Need for Speed I wydany w 1995 zawierał 8 samochodów, jednym z nich był właśnie niebieski Porsche 911 Carrera. Tym razem Need for Speed: Porsche Unleashed ( w Europie wydany pod tytułem: Porsche 2000 ) zawiera tylko samochody marki Porsche , ukazując całą jej historię. Można w niej jeździć prawie każdym egzemplarzem ( w sumie 80 ! ), od pierwszego 356 z 1950 roku po najnowszy model 2000 911 Turbo. Oprócz tego możemy poznać bogatą historię firmy, która jest nam podawana poprzez bardzo ładnie opracowane sekwencje filmowe, slajdy, narrację oraz dane statystyczne. Do czerpania przyjemności z jazdy zostało specjalnie dla nas opracowane aż dziewięć otwartych bardzo ładnie odwzorowanych tras europejskich ( Francja, Monaco, Niemcy, Szwajcaria ) plus pięć torów wyścigowych - łącznie z trasami alternatywnymi, odcinkami pośrednimi oraz skrótami.

Grywalność

Na początek trzeba zapomnieć o wszystkim, do czego się można było przyzwyczaić w poprzednich częściach. NFS PU zaskakuje nas całkowitym zmienionym modelem fizycznym jazdy. Samochody prowadzi się bardzo realistycznie. Jeśli dodamy gazu „do dechy” w środku zakrętu zarzuci tył naszego auta i najprawdopodobniej w 9 przypadkach na 10 wylądujemy na poboczu lub w jakimś płocie witając się z ze zwierzątkami w ogródku J, chyba, że uda nam się jedna z wymarzonych desperackich kontr i unikniemy tego. Gwarantuje, że nie jest to łatwe, a na pewno nie wyjdzie to od razu za pierwszą próbą. A więc ten element jest na pewno trudniejszy niż we wszystkich dotychczasowych częściach gry. NFS PU jest także bardzo realistyczne, a jak przysłowie mówi: ”Diabeł tkwi w szczegółach”. Na przykład jadąc z widoku ze środka będziemy mieli uczucie prawdziwej jazdy, ponieważ gdy będziemy cofali jadąc od wewnątrz nie sposób nie zauważyć, że kierowca odwraca głowę do tyłu ! J. W innym przypadku podczas zmiany biegu kierowca zdejmuje rękę z kierownicy, aby go zredukować lub wrzucić na wyższy. Niestety moim zdaniem zabrakło już tej dbałości w przypadku AI czyli komputerowych przeciwników i ich inteligencji. Rywalizują z nami na trasie prawie we wszystkich typach rozgrywek ( o tym już za chwilę ), ale ich jazda jest dość „bierna”L. Dla wprawnego gracza nie będą oni żadną przeszkodą a ich „inteligencja”, agresywność oraz zdolność przewidywania ruchów człowieka jest baaardzo daleka od ideału.

Trzeba jednak przyznać, że EA wykonała świetną robotę w kierunku poprawy grywalności dzięki wymieszaniu elementów realistycznej symulacji i arcadowej zabawy. Każdy samochód ma inny wygląd, dźwięk, zachowanie się podczaj jazdy, w dodatku zależnie od rodzaju nawierzchni. Wszystkie wysiłki były skierowane na to, aby gracz poczuł się jak prawdziwy kierowca Porsche, i osiągnięty cel jest na pewno blisko zamierzonego. Nie należy jednak przez to rozumieć, że NFS jest czystą symulacją, bo nie jest.

Recenzja gry Gran Turismo 7 - premiera spóźniona o 5 lat
Recenzja gry Gran Turismo 7 - premiera spóźniona o 5 lat

Recenzja gry

Na PlayStation 5 Gran Turismo 7 błyszczy, bo po prostu nie ma żadnej konkurencji. Na tle całego gatunku to jednak mocno spóźniona premiera nieco przestarzałej już gry.

Recenzja gry Forza Horizon 5 - ale cudny ten Meksyk!
Recenzja gry Forza Horizon 5 - ale cudny ten Meksyk!

Recenzja gry

Odgrzewany kotlet jeszcze nigdy nie smakował tak dobrze. Albo raczej jeszcze nigdy nie miał smaku pysznej tortilli czy burrito. Mimo braku istotnych zmian, nowa Forza Horizon 5 wygląda obłędnie i nie pozwala się oderwać od meksykańskich szos i bezdroży.

Recenzja Mario Kart Live - zaledwie ciekawostka za bagatela 400 zł
Recenzja Mario Kart Live - zaledwie ciekawostka za bagatela 400 zł

Recenzja gry

Mario Kart Live na papierze brzmi jak rewolucja: niestety ta rewolucja kończy się po dwóch godzinach, mordowana przez nudę, powtarzalność i problemy techniczne.