Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 11 października 2006, 07:12

autor: Krzysztof Gonciarz

Combat Wings: Bitwa o Anglię - recenzja gry

Z grami value nigdy tak do końca nie wiadomo – ganić za prostotę, czy chwalić za niską cenę? Combat Wings: Battle of Britain tego dylematu nie rozwiązuje.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Tak się jakoś utarło, że szanujące się media zwykły dość ostentacyjnie ignorować coraz śmielej kiełkujący rynek gier value, przejawiając duży stopień niekompatybilności z tym wystającym poza standaryzowaną systematykę ocen zjawiskiem. Problem owej sytuacji tkwi w kontekście interpretacyjnym, w wątpliwym od strony merytorycznej stawianiu obok siebie produkcji wielkoformatowych (którymi, siłą rzeczy, każdy chce się zajmować) oraz tworzonych nieporównywalnie niższym nakładem środków tytułów „kioskowych”. Trudno jest przykładać normalną, recenzencką linijkę do wydawnictwa, które można kupić za circa 10 zł – a przecież cena jako taka nie powinna być składowym elementem oceny *gry*. Podjęcia tematu nie można jednak unikać w nieskończoność i trzeba się na jedno czy drugie rozwiązanie zdecydować: brać poprawkę na „specyfikę gier sprzedawanych jako dodatek do pizzy” ((c) by Shuck, AFAIK) czy też nie. Okazję na małą dyskusję w tym temacie mamy w związku z premierą Combat Wings: Battle of Britain, czyli kolejnego arcade-shootera od CITY Interactive.

Akcję obserwować możemy z kilku kamer.

Debatowanie nad tego typu releasem jest z gruntu prostolinijne, o ile nadaje się z pozycji wielbiciela gier i nic ponad to. Drugie dno stanowi tu wszak rozważanie samej idei developingu tytułów „z założenia średnich”, pozornie niezbyt idealistycznego, acz stanowiącego szaleństwo, w którym raczej jest metoda. Porywanie się na złote góry w takim kraju jak nasz często stanowi niebezpieczny falstart, a jak wiadomo w akurat tej branży prawdziwą sztuką nie jest pracować nad projektem, ale doprowadzić do jego ostatecznego wydania. Uwzględniwszy te czynniki, trudno jest odruchem Pawłowa ganić ludzi, którzy mierzą siły na zamiary i kręcą takie growe filmy klasy B. Hej, optymista powiedziałby nawet, że jest to droga, idąc którą wirtualna rozrywka może w końcu dorobić się jakiejś własnej sceny alternatywnej – trafiającej do ambitnego, znudzonego mainstreamem odbiorcy, poszukującego nowych estetyk, doznań. Nie dajmy się jednak ponieść fantazji i skupmy na meritum, powyższe spostrzeżenia traktując jako mniej lub bardziej rozsądny argument przemawiający za odrzuceniem uprzedzeń.

Recenzja gry Spyro Reignited Trilogy – wielki powrót smoczej legendy
Recenzja gry Spyro Reignited Trilogy – wielki powrót smoczej legendy

Recenzja gry

Smok Spyro to kolejna po Crashu Bandicoocie legenda pierwszego PlayStation, która powraca w naprawdę wielkim stylu. Reignited Trilogy jest świetnym zestawem trzech gier, które zaoferują dobrą zabawę zarówno starym, jak i młodziutkim fanom platformówek.

Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem
Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem

Recenzja gry

Hello Neighbor to pozycja tak niesamowita, że zmieniła moje podejście do oglądania filmików z rozgrywki na YouTube. Odkryłem, że w przypadku niektórych tytułów lepiej oszczędzić sobie cierpień i zamiast samemu grać – patrzeć, jak męczą się inni.

Recenzja gry Super Mario Odyssey – Mario jest super!
Recenzja gry Super Mario Odyssey – Mario jest super!

Recenzja gry

Ponoć na konsolę Nintendo Switch nie ma gier. Skoro tak, nie pozostaje mi nic innego, jak stwierdzić, że nie grałem w wyśmienite Super Mario Odyssey.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.10.2006 16:38
zanonimizowany261953
0
Generał

rozumiem autora recenzji, chyba kazdy który się nudzi a szkoda mu wydac 100zł na jakiegoś "kombajna" może wysupłac te 10pln za pare godzin zabawy:) ogulnie nikt kto będzie kupowac grę za 10zł nie może się nastawiac na jakiś dopracowaną gierke

11.10.2006 16:42
odpowiedz
zanonimizowany45782
0
Legend

Pierwsza strona tej recki to jakiś totalny bełkot :)
Co do gier value - omijam szerokim łukiem :)

11.10.2006 20:38
Lupus
👍
odpowiedz
Lupus
99
starszy general sztabowy

Kupiłem , zainstalowałem, zagrałem .

Bardzo fajna gra. Polecam.

11.10.2006 21:40
odpowiedz
zanonimizowany361435
19
Chorąży

Grałem w demo i w sumie stary dobry Combat Wings. Aczkolwiek pierwszy CW był chyba fajniejszy. Mi się takie gry, "relaksujące przerywniki", podobają.

Co do oceniania gier value: wydaje mi się, że niektórych gier nie da się ocenić nie biorąc pod uwagę budżetu wytworzenia tej gry. Bo jakiejś zaawansowanej, wypasionej itp. gry z rodzaju takich arcade shooterów nie zrobi żadna firma. Dlaczego? Bo nikt moim zdaniem nie zapłaci za tego typu grę 150 czy nawet 100 zł. Dlatego lukę tę wypełniają firmy mogące przeznaczyć na taką produkcję dużo mniej pieniędzy, co pociąga za sobą wszelakie wady owych gier. Ogólnie chodzi mi o to, że to już chyba w dzisiejszych czasach taka przypadłość arcade shooterów (i nie tylko), że są to tylko gry low-budget.

12.10.2006 15:35
odpowiedz
zanonimizowany396711
2
Junior

Gra istotnie dobra, ale recenzent........ Panie kolego po cienkim piórze: Używanie przestawnej składni, watowanie tekstu niezrozumiałością wielobarwną i słowny autoerotyzm wywolują wrażenie, że nie piszemy recenzji gry, ale bałwanimy się na potęgę. Przykładając do tego tekstu ,,normalną, recenzencką linijkę" przy odrobinie złej woli dochodzimy do wniosku, że piszący to faja. Co poddać należy przyszłym autorom pod rozwagę.

22.10.2006 20:41
odpowiedz
zanonimizowany395044
2
Legionista

Fajna gra tylko szkoda że grafa zjechana

04.11.2006 22:34
👍
odpowiedz
Mastrojani
15
Legionista

Patryk-struś Mówisz że grafa zjechana? Ahahahahaha L00000L

Kupiłem tą grę i muszę przyznać że jest niesamowicie dobra.

Plusy

-grafa
-AI przeciwników
-Dźwięki samolotów i innych tam rzeczy :P ...
-Strasznie wciąga
-Tryb multiplayer

Minusy

-Zbyt łatwa dla zaawansowanych graczy

Gra jest zrobiona typowo pod tryb arcade. tu nie liczy się walka z grawitacją, operowanie jakimiś innymi pierdołami w samolocie (tak jak w IL-sturmovik), nie trzeba używać wszystich klawiszy z klawiatury do sterowania samolotem :)

Co to gier value - śmiedzą ;]

aha jak ktoś chce ze mną zagrać na multi niech napisze pod moje gg: 2974104

09.12.2006 14:01
👍
odpowiedz
zanonimizowany408811
2
Legionista

Fajna gierka, mam demo i myślę że bym kupił oryginał jak bym miał kasę :(

24.11.2007 12:31
👍
odpowiedz
speed60
5
Junior

Gra jest super mam od jutra a gram od dzisiaj od 8:00 i prawie przeszedlem cala gre polecam wszystkim!!!

22.06.2009 12:10
👍
odpowiedz
zanonimizowany647732
1
Junior

gra jest super, tylko nie wiem czemu jest tak: wczesniej przeszedlem cala, a teraz utknalem w jakiejs pierwszej misji.

22.06.2009 12:22
yasiu
odpowiedz
yasiu
182
Legend

rzeczywiście pierwsza strona to kompletny bełkot zakrawający na grafomianię. wszystko to da się napisać prościej, krócej i co najważniejsze ładniej.

dowiedziałem się o istnieniu nowego słowa - "oceniaczka" :D

09.07.2009 20:19
😐
odpowiedz
ilikekomputergames
16
Konsul

Bardzo fajna gra ale w misjach o obronie londynu wszystko sie zacina

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze