Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Talos Principle Recenzja gry

Recenzja gry 30 grudnia 2014, 13:07

autor: Szymon "Hed" Liebert

Recenzja gry The Talos Principle - filozoficzny Portal od twórców Serious Sama

Twórcy Serious Sama biorą się za filozoficzną grę logiczną? Brzmi absurdalnie, a jednak The Talos Principle jest strzałem w dziesiątkę. To jedno z większych pozytywnych zaskoczeń 2014 roku.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • niebanalna opowieść oparta na dialogu z graczem,
  • zróżnicowane i dobrze wyważone środki narracyjne,
  • zachowanie dystansu – dużo easter eggów i ogólnie humoru,
  • świetnie wyważone łamigłówki,
  • długi czas gry przy jednoczesnym braku nudy,
  • ładna oprawa audiowizualna – w szczególności muzyka.
MINUSY:
  • łamigłówki oparte na tym, co już gdzieś widzieliśmy,
  • idiotyczna polska wersja.

Pierwszoosobowa gra logiczna od twórców Serious Sama? No cóż, przyznam, że po takim opisie raczej nieprędko sięgnąłbym po The Talos Principle. Po całkiem zgrabnym Portalu 2 i sympatycznym, ale jednak nużącym Quantum Conundrum czułem zmęczenie gatunkiem. Tym bardziej, że poza Antichamber, mało która gra oferowała zaskoczenia w temacie „doznań transcendentalnych”. Miałem też wątpliwości, czy ekipa od radosnych strzelanek będzie potrafiła wyróżnić się na tle podobnych do siebie produkcji. Typowej gry logicznej z nieszczególnie ciekawą fabułą na pewno nie chciałem.

I wtedy odkryłem, że do tego projektu zaproszono Toma Juberta, znanego między innymi z The Swapper i FTL oraz Jonasa Kyratzesa – autora wielu gier, w tym The Sea Will Claim Everything. Dwóch świetnych scenarzystów sprawiło, że The Talos Principle można odczytywać na co najmniej dwa sposoby: jako grę logiczną lub swoistą rozprawkę filozoficzno-egzystencjonalną. Pierwsza warstwa jest dostępna bez drugiej, bo można ukończyć grę bez znajomości fabuły, ale tak naprawdę warto być otwartym na oba aspekty gry, bo składają się one na wyjątkowo udaną, spójną i pobudzającą intelektualnie kompozycję.

Zwykła gra logiczna? Pudło – Talos to coś więcej.

Przesuwanie pudeł

The Talos Principle korzysta z konwencji znanej z Portala – budzimy się w dziwnym świecie i słyszymy głos z niebios. Elohim, czyli „bóg”, wyjaśnia, że czeka na nas szereg wyzwań na drodze do światłości. Te wyzwania zebrano w trzech światach, pomiędzy którymi stoi tajemnicza wieża. Każdy z nich składa się z kilku lokacji, a te z kolei zawierają różne łamigłówki. Za zaliczanie ich otrzymujemy „pieczęcie” pozwalające otworzyć dostęp do kolejnych miejscówek. W teorii gra ma więc półotwarty charakter – przeważnie mamy do dyspozycji kilka zagadek i nie jesteśmy skazani na ślęczenie przy jednej z nich. Poszczególne lokacje są też dość rozległe, co jest nie tylko popisem możliwości silnika Croteam. Autorzy po prostu ukryli w grze naprawdę sporo sekretów i easter eggów. Dzięki temu gra starcza na dość długo jak na ten gatunek – odkrycie wszystkiego zajmuje grubo ponad 20 godzin.

Recenzja gry The Talos Principle - filozoficzny Portal od twórców Serious Sama - ilustracja #2

Easter eggów w The Talos Principle jest zaskakująco dużo – i dobrze, bo stanowią one świetną kontrę dla podejmowanych przez grę poważnych tematów. Zdradzać za wiele nie będziemy, ale powiemy tylko, że w trzecim świecie można skonstruować sobie posąg… Gnaara. To jeden z bardziej charakterystycznych potworów z serii Serious Sam. Poza tym twórcy nawiązują do gier Portal 2, Papers, Please, The Swapper, Minecraft, czy chociażby zespołu Pink Floyd.

Recenzja gry Gwint: Mag Renegat - niska jakość w niskiej cenie
Recenzja gry Gwint: Mag Renegat - niska jakość w niskiej cenie

Recenzja gry

Gwint: Mag Renegat to gra, która szybko może się znudzić. Rozgrywce brakuje dobrych motywatorów, a całość prezentuje się ubogo – nawet jak na swoją przystępną cenę.

Recenzja gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana – karty na stół
Recenzja gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana – karty na stół

Recenzja gry

Wraz z aktualizacją do wersji Homecoming oczekiwany Gwint wyszedł z bety. Czas osądzić, jak studio CD Projekt Red poradziło sobie z nowym dla siebie gatunkiem i czy ich dzieło jest w stanie podjąć równą walkę z konkurencją.

Recenzja gry The Elder Scrolls: Legends – Magic i Hearthstone przy jednym zasiedli stole
Recenzja gry The Elder Scrolls: Legends – Magic i Hearthstone przy jednym zasiedli stole

Recenzja gry

Przyszły takie czasy, że co druga firma musi mieć swoją karciankę. Na scenę weszło właśnie The Elder Scrolls: Legends od Bethesdy – i zaliczyło całkiem dobre otwarcie, ale przyszłość tej gry stoi pod dużym znakiem zapytania.