Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Talos Principle Recenzja gry

Recenzja gry 30 grudnia 2014, 13:07

autor: Hed

Recenzja gry The Talos Principle - filozoficzny Portal od twórców Serious Sama

Twórcy Serious Sama biorą się za filozoficzną grę logiczną? Brzmi absurdalnie, a jednak The Talos Principle jest strzałem w dziesiątkę. To jedno z większych pozytywnych zaskoczeń 2014 roku.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • niebanalna opowieść oparta na dialogu z graczem,
  • zróżnicowane i dobrze wyważone środki narracyjne,
  • zachowanie dystansu – dużo easter eggów i ogólnie humoru,
  • świetnie wyważone łamigłówki,
  • długi czas gry przy jednoczesnym braku nudy,
  • ładna oprawa audiowizualna – w szczególności muzyka.
MINUSY:
  • łamigłówki oparte na tym, co już gdzieś widzieliśmy,
  • idiotyczna polska wersja.

Pierwszoosobowa gra logiczna od twórców Serious Sama? No cóż, przyznam, że po takim opisie raczej nieprędko sięgnąłbym po The Talos Principle. Po całkiem zgrabnym Portalu 2 i sympatycznym, ale jednak nużącym Quantum Conundrum czułem zmęczenie gatunkiem. Tym bardziej, że poza Antichamber, mało która gra oferowała zaskoczenia w temacie „doznań transcendentalnych”. Miałem też wątpliwości, czy ekipa od radosnych strzelanek będzie potrafiła wyróżnić się na tle podobnych do siebie produkcji. Typowej gry logicznej z nieszczególnie ciekawą fabułą na pewno nie chciałem.

I wtedy odkryłem, że do tego projektu zaproszono Toma Juberta, znanego między innymi z The Swapper i FTL oraz Jonasa Kyratzesa – autora wielu gier, w tym The Sea Will Claim Everything. Dwóch świetnych scenarzystów sprawiło, że The Talos Principle można odczytywać na co najmniej dwa sposoby: jako grę logiczną lub swoistą rozprawkę filozoficzno-egzystencjonalną. Pierwsza warstwa jest dostępna bez drugiej, bo można ukończyć grę bez znajomości fabuły, ale tak naprawdę warto być otwartym na oba aspekty gry, bo składają się one na wyjątkowo udaną, spójną i pobudzającą intelektualnie kompozycję.

Recenzja gry The Talos Principle - filozoficzny Portal od twórców Serious Sama - ilustracja #1
Zwykła gra logiczna? Pudło – Talos to coś więcej.

Przesuwanie pudeł

The Talos Principle korzysta z konwencji znanej z Portala – budzimy się w dziwnym świecie i słyszymy głos z niebios. Elohim, czyli „bóg”, wyjaśnia, że czeka na nas szereg wyzwań na drodze do światłości. Te wyzwania zebrano w trzech światach, pomiędzy którymi stoi tajemnicza wieża. Każdy z nich składa się z kilku lokacji, a te z kolei zawierają różne łamigłówki. Za zaliczanie ich otrzymujemy „pieczęcie” pozwalające otworzyć dostęp do kolejnych miejscówek. W teorii gra ma więc półotwarty charakter – przeważnie mamy do dyspozycji kilka zagadek i nie jesteśmy skazani na ślęczenie przy jednej z nich. Poszczególne lokacje są też dość rozległe, co jest nie tylko popisem możliwości silnika Croteam. Autorzy po prostu ukryli w grze naprawdę sporo sekretów i easter eggów. Dzięki temu gra starcza na dość długo jak na ten gatunek – odkrycie wszystkiego zajmuje grubo ponad 20 godzin.

Recenzja gry The Talos Principle - filozoficzny Portal od twórców Serious Sama - ilustracja #2

Easter eggów w The Talos Principle jest zaskakująco dużo – i dobrze, bo stanowią one świetną kontrę dla podejmowanych przez grę poważnych tematów. Zdradzać za wiele nie będziemy, ale powiemy tylko, że w trzecim świecie można skonstruować sobie posąg… Gnaara. To jeden z bardziej charakterystycznych potworów z serii Serious Sam. Poza tym twórcy nawiązują do gier Portal 2, Papers, Please, The Swapper, Minecraft, czy chociażby zespołu Pink Floyd.

Recenzja gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana – karty na stół
Recenzja gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana – karty na stół

Recenzja gry

Wraz z aktualizacją do wersji Homecoming oczekiwany Gwint wyszedł z bety. Czas osądzić, jak studio CD Projekt Red poradziło sobie z nowym dla siebie gatunkiem i czy ich dzieło jest w stanie podjąć równą walkę z konkurencją.

Recenzja gry I Expect You To Die – agenci, arcyzłoczyńcy i lasery w wirtualnej rzeczywistości
Recenzja gry I Expect You To Die – agenci, arcyzłoczyńcy i lasery w wirtualnej rzeczywistości

Recenzja gry

I Expect You To Die to nie tylko gratka dla miłośników kina szpiegowskiego z lat 60. – to również świetne doświadczenie jako gra logiczna. Niestety, podobnie jak w przypadku większości tytułów wykorzystujących VR, kończy się zdecydowanie za szybko.

Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3
Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3

Recenzja gry

The Turing Test stanowi kolejną po serii Portal propozycję gry logicznej, w której non stop towarzyszy nam sztuczna inteligencja.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
30.12.2014 13:34
👍
kotonikk
67
Wśród horyzontów

Bardzo dobra recenzja ciekawej gry. Aż dziwi, że Croteam z czymś takim wyskoczyło dosłownie pod sam koniec roku, ale nie mam nic przeciwko. Pewnie przy okazji wypróbuje ją, bo od czasu drugiego Portala miałem traumę jeśli chodzi o gry logiczne, a ta z tekstu wydaje się wyjątkowa. Happy New Year Hed i niech w przyszłym roku dają Ci więcej gier do testowania, bo poziom idzie wtedy w górę ;)

30.12.2014 13:42
odpowiedz
kotonikk
67
Wśród horyzontów

I zapomniałem zapytać - ze spolszczeniem jest naprawdę aż tak źle?

30.12.2014 14:45
odpowiedz
Bold0n
19
Legionista

nom spolszczenie nie daje rady ale gra się świetnie nie chce się od kompa odchodzić

30.12.2014 18:12
odpowiedz
stasiek1818
21
Chorąży

Nie znam angielskiego...w szkole uczyli rosyjskiego.
Czy bez anglika sobie poradzę ,czy lepiej dać sobie spokój?

30.12.2014 18:54
odpowiedz
kwh
2
Junior

stasiek1818, tak, poradzisz sobie. Tylko mogą Cię śmieszyć niektóre tłumaczenia. W sumie to dźwięk jest OK i można go bez problemu zostawić polsku, dłuższe teksty pisane tez są akceptowalne, tylko menu i krótkie teksty są totalnie uwalone. Język można zmieniać osobno dla głosu i tekstu.
A sama gra... Totalne zaskoczenie. Pozytywne.

30.12.2014 19:45
odpowiedz
gorn18
27
Pretorianin

OK to lecę na STEAM i zobaczę czy naprawdę gra jest taka dobra :) Dodam że uwielbiam gry z serii PORTAL więc oby i tu były takie fajne zagadki logiczne.

30.12.2014 21:41
odpowiedz
Pilav
110
Konsul

@stasiek1818
Gra posiada rosyjską wersję, tzn. można w grze włączyć język rosyjski. Podejrzewam że rosyjskie tłumaczenie jest lepsze od polskiego (nie mogę na razie tego sprawdzić, bo jeszcze nie kupiłem gry).

31.12.2014 03:46
odpowiedz
Ryslaw
163
Patrycjusz
10

Wersja polska jest tragiczna. Pisałem w tej sprawie do Croteamu i odpisali, że zajmują się sprawą i poprawią. Nie poprawią jednak na pewno nagrań, w których też przemycono parę idiotycznych tłumaczeń (na przykład przełożenie "sigil" czyli "symbol", "pieczęć" na... "sigil"). Przynajmniej głosy są dość miłe.

Niektóre teksty w terminalach komputerowych są całkiem nieźle zrobione, ale sporo nie nadaje się do niczego. Podobnie tłumaczenie wszystkich napisów QR jest zrobione chyba przez google translatora, bo nie ma żadnego sensu. Wielka szkoda, że lokalizację oddano partaczom.

Sama gra zaś absolutnie i totalnie genialna. Spędziłem nad nią 40 godzin w czasie świąt, odkrywając jej tajemnice. Wiem, że jeszcze nieraz do niej wrócę. Dla mnie gra roku na pewno.

31.12.2014 11:29
odpowiedz
Raiden
84
Generał

Dobra recenzja Hed. A ja dalej nie grałem... Ostatnie zdania recenzji ładnie bliskują (blisko :) ten tekst.

31.12.2014 11:56
odpowiedz
Slasher11
133
Legend

[8] Pewnie zlecili to stereotypowym studentom filologii angielskiej ze stawka w przeliczeniu 5zl/h z terminem na wczoraj :D

01.01.2015 00:51
odpowiedz
stasiek1818
21
Chorąży

Po Polsku nie jest tak żle....Gorsze widziałem.......
Znalazłem farbę w wiaderku....
Jak jej użyć?

01.01.2015 17:31
odpowiedz
kwh
2
Junior

stasiek1818, możesz nią namalować QR code na ścianie. Potem te QR będą widoczne dla twoich znajomych.

02.01.2015 09:55
odpowiedz
p53
45
Chorąży
9.5

@ Rysław - moim zdaniem słowo "sigil" nie jest idiotyczne - jasne, to świeży makaronizm, ale ma znaczenie węższe niż "symbol", związane z rytuałami magicznymi i religijnymi: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sigil
Natomiast przetłumaczenie jako "pieczęć" byłoby w kontekście gry bez większego sensu.
Co oczywiście nie zmienia postaci rzeczy, że tłumaczenie menu, interfejsu terminali itp. jest karygodne, wykonane przez automat. Też rozmawiałem z Damjanem z Croteam - poprawka będzie ok. połowy stycznia. Ciekawe jest natomiast dlaczego w Polsce jest tak mało recenzji tej znakomitej gry.

02.01.2015 16:32
odpowiedz
Powder
44
Pretorianin
9.5

Matrix i portal w jednym. Ciekawy sposób imersji, kilka zakończeń, gameplay jest dopracowany, dużo zagadek, easter eggów. Tytuł obowiązkowy dla osób lubiących pogłówkować. Co do tłumaczenia to polskie napisy potrafią niekiedy zepsuć imersje, sam dubbing jest super. Najlepiej grać na eng napisach albo czekać na łatkę.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze