Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 7 czerwca 2021, 10:00

autor: Ramzes

Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji

Polecane dyski SSD 1 TB M.2 2280 NVMe

Na koniec przechodzimy do najlepszych dysków SSD na rynku – w ogóle. Cenowo oczywiście trzeba się liczyć z niezłym wydatkiem, ale wydajnościowo stoją one na samym szczycie długiej drabiny. Znajdziesz tu zarówno dyski na PCIe 3.0, jak i 4.0, o czym trzeba pamiętać decydując się na zakup. Obie wersje dzieli bowiem duża różnica w teoretycznych transferach (szybkości działania), ale wymogiem do ich uzyskania jest fakt posiadania płyty głównej z tą samą wersją wejścia PCIe (4.0). Dyski świetnie nadaj się na system, gry i aplikacje – nawet profesjonalne edytory foto/wideo.

Samsung 980 Pro 1 TB

Samsung 980 Pro - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Samsung 980 Pro

Aktualnie jednym z najlepszych dysków SSD dla komputerów domowych jest właśnie Samsung 980 Pro. Wydajność, trwałość i gwarancja to cechy, za które musisz niestety zapłacić dodatkowe pieniądze. To, czy potrzebujesz takiego dysku w swoim komputerze zależy od tego, jakie zadania na nim wykonujesz. Jeżeli są to po prostu gry, czy przeglądanie stron internetowych, powinieneś zainteresować się bardziej opłacalnymi do tego zadania dyskami – na przykład Samsung 970 EVO, lub Silicon Power A80P34. Transfery na poziomie 7000 MB/s odczytu oraz 5000 MB/s zapisu przy zachowaniu miliona IOPS robią wrażenie, ale tak jak wspomniane zostało to wcześniej – Twoja płyta główna musi również wspierać PCIe 4.0. Gwarancja ustalona została na 5 lat i jest ograniczona współczynnikiem TBW, wynoszącym 600 TB.

WD Black SN850 1 TB

WD Black SN850 1 TB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
WD Black SN850 1 TB

Dysk producenta Western Digital o nazwie SN850 jest podobny do Samsunga 980 Pro. 7000 MB/s odczytu i 5300 MB/s zapisu w tandemie z milionem IOPS, sprosta wymaganiom każdego użytkownika domowego. Choć i tu trzeba wspomnieć, że wymaganym jest posiadanie płyty głównej wspierającej PCIe 4.0. Pięcioletnia gwarancja, tak jak przy większości SSD na rynku, została ograniczona współczynnikiem TBW, wynoszącym 600 TB. Dysk oczywiście nie należy do najtańszych, bo wymaga wyciągnięcia z portfela prawie tysiąca złotych. Oczywiście z tego też względu nie polecamy go osobom, które na komputerze jedynie grają w gry czy przeglądają strony internetowe, ale jeśli zajmujesz się na przykład profesjonalną obróbką wideo i szukasz dla siebie nowego SSD, właśnie go znalazłeś.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Jacek Ramzes Winkler

500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk
500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk

Za mało miejsca na dysku? W obliczu zajmujących coraz więcej miejsca gier (takich jak Call of Duty: Warzone), ten problem dotyka sporej części graczy – niezależnie czy mowa o PC czy też PS4 lub XBO.

Dysk HDD vs SSD
Dysk HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?

Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze
Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox