Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 20 listopada 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Najlepsze krótkie seriale na Netflixie i HBO GO

Netflix i HBO GO to kopalnia świetnych miniseriali. Jeśli ktoś szuka okazji do binge-watchingu i nie chce stracić długich tygodni, zanim pozna zakończenie, to mam dla niego listę najlepszych produkcji tego typu.

Gambit królowej (The Queen’s Gambit) – 7 odcinków

Co to: najlepszy serial oryginalny Netflixa 2020 roku

Showrunnerzy: Scott Frank, Allan Scott

W rolach głównych: Anya Taylor-Joy, Thomas Brodie-Sangster, Marcin Dorociński

Rok produkcji: 2020

Gdzie obejrzeć: Netflix

Netflix przejął rynek VOD w roku 2020, wykorzystując okres pandemii najlepiej, jak tylko się da. Oprócz wielu wartościowych filmów oryginalnych, mających szanse na nominację do Oscara (chociażby Diabeł wcielony czy Pięciu braci) regularnie wypuszczał nowe seriale. Niemniej bank został rozbity całkiem niedawno, bo w drugiej połowie października. Wszystko to zasługa Gambitu królowej – dzieła, które bez żadnych wyrzutów sumienia można przyrównywać do największych artystycznych sukcesów konkurencyjnej platformy HBO GO.

Nie ma też co ukrywać, z serialem tym wiązano spore nadzieje już od pojawienia się pierwszego trailera. Zobaczyliśmy bowiem w nim Anyę Taylor-Joy, czyli jedną z najbardziej utalentowanych aktorek młodego pokolenia, która oprócz wielkiego talentu może pochwalić się tym, że czego by się nie dotknęła, zamienia to w złoto. Wystarczy przypomnieć folkowy horror pod tytułem The VVitch czy nieoczywisty film grozy Split. A za jakiś czas zagra przecież główną rolę w nowym Mad Maxie.

Kreacja z The Queen’s Gambit to z pewnością jej największy sukces w karierze. Cały serial jest bowiem skupiony wokół niej – dziewczyny o wielkich aspiracjach, nieustannie zmagającej się z nałogami i demonami czającymi się gdzieś w jej własnej głowie. Do psychologicznej bitwy z samą sobą dopiszcie jeszcze sporo szachów, perfekcyjną realizację i Marcina Dorocińskiego. W końcu mamy polskiego aktora w Hollywood, który wypowiedział na ekranie więcej niż jedno zdanie (na Ciebie patrzę, Rafale Zawierucho).

The Queen’s Gambit to najlepsze, co przytrafiło się Netflixowi w ostatnich miesiącach. A także najlepsze, co ostatnio przytrafiło się nam, widzom. Anya Taylor-Joy wciela się w jedną z najfajniejszych i najlepiej przemyślanych kobiecych bohaterek przebojów filmowych i serialowych z ostatnich kilku lat. Co więcej, baśniowa dusza tego pociętego na siedem odcinków filmu może ukoić nasze nerwy, mimo że bohaterkę nęka wiele problemów. Jednak – jak to w baśni – podróż może być straszna, ale ważne jest to, jak główna postać upora się z własnymi demonami. A z tą ostatnią kwestią The Queen’s Gambit radzi sobie po mistrzowsku.

Hubert Sosnowski

TWOIM ZDANIEM

Wolisz krótkie seriale czy tasiemce?

Krótko i na temat ma być!
61,5%
Wolę wielką i epicką narrację na wiele odcinków.
38,5%
Zobacz inne ankiety
Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo
Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo

Wielu z nas lubi się czasem pobać. Mroczne opowieści pozwalają nam w miarę bezpiecznie skonfrontować się z tą potrzebą – i sporo tego typu seriali można znaleźć na platformach streamingowych. Poznajcie najciekawsze z nich.

Czarnobyl od HBO to serial obowiązkowy dla fanów Stalkera
Czarnobyl od HBO to serial obowiązkowy dla fanów Stalkera

Nie raz w cieniu wielkich premier przemyka mniejsza produkcja, która okazuje się dużo potężniejsza. Tak jest z Czarnobylem, który już w pierwszym odcinku okazuje się przerażać w dużo bardziej uniwersalny sposób niż jakikolwiek horror.