Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 18 lipca 2020, 09:30

autor: Aquma

Seriale oparte na faktach, które znajdziesz na Netflixie i HBO GO

Na Netflixa czy HBO GO, nie brakuje seriali, których fabuły zostały zaczerpnięte wprost z życia. Czasem opowiadają o przestępcach, innym razem o sportowcach lub postaciach historycznych. Oto kilka najciekawszych propozycji.

Jak nas widzą (When They See Us)

  1. Co to: opowieść o porażce wymiaru sprawiedliwości w USA
  2. Twórca: Ava DuVernay
  3. Rok produkcji: 2019
  4. Platforma: Netflix

Ostatnią propozycją na liście jest When They See Us (Jak nas widzą) – przejmujący serial, opowiadający historię pięciu nowojorskich nastolatków, którzy w 1989 roku zostali niesłusznie oskarżeni o gwałt i spędzili w więzieniu od kilku do kilkunastu lat (zarzuty obejmowały też m.in. napaść oraz usiłowanie morderstwa i były zróżnicowane z uwagi na odmienny wiek i stopień udziału w czynie – według prokuratora). Ostatecznie w 2002 roku inny mężczyzna przyznał się do tego gwałtu, a materiał dowodowy potwierdził jego wersję wydarzeń.

W When They See Us możemy zobaczyć całą plejadę utalentowanych aktorów, takich jak Jharrel Jerome (wciela się w Koreya Wise’a) Asante Blackk (Kevin Richardson), Caleel Harris (młody Antron McCray), Jovan Adepo (dorosły Antron McCray), Marsha Stephanie Blake (Linda McCray), John Leguizamo (Raymond Santana Sr.), Niecy Nash (Delores Wise), Michael K. Williams (Bobby McCray) czy Vera Farmiga (Elizabeth Lederer).

Produkcja Netflixa zdobyła dwie nagrody Emmy (Jharrel Jerome dostał statuetkę dla najlepszego aktora w serialu limitowanym lub filmie limitowanym, a dodatkowo doceniono dobór obsady), ale lista nominacji jest znacznie obszerniejsza. Dzieło to otrzymało także wyróżnienie Critics’ Choice Television (dla najlepszego serialu limitowanego oraz w kategorii „najlepszy aktor w filmie telewizyjnym lub serialu limitowanym” – w tym drugim przypadku ponownie chodzi o Jharrela Jerome’a).

Bartosz Aquma Świątek

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

69,2%
Złodziejom!
30,8%
Policjantom!
Zobacz inne ankiety