Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 14 stycznia 2020, 10:47

autor: orson_dzi

Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2019 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.

Windows 10 jest dobry?

Taki wygląd to na szczęście już przeszłość. - Windows 7 vs Windows 10 - dokument - 2020-01-14
Taki wygląd to na szczęście już przeszłość.

Wielu użytkowników Siódemki boi się Windowsa 10 ze względu na… to coś, co pokazały Windows 8 oraz 8.1. W myśl zasady, że tylko co drugi system Microsoftu jest udany, były to najgorsze możliwe wersje Windowsa, śmiało konkurujące pod tym względem z niesławną Vistą.

Przede wszystkim, Windows 10 naprawdę działa. Stabilnie, szybko i to nawet na niekoniecznie dobrze wyposażonych komputerach. Czego nie można powiedzieć o jego poprzednikach, które dodatkowo ktoś złośliwy pakował do tabletów.

Menu Start w Windows 10 daje całe mnóstwo możliwości konfiguracji. - Windows 7 vs Windows 10 - dokument - 2020-01-14
Menu Start w Windows 10 daje całe mnóstwo możliwości konfiguracji.
Plusy Windows 7:
  1. działa nawet na bardzo słabym sprzęcie,
  2. „klasyczny” interfejs może być bardziej przyjazny dla niektórych użytkowników.
Minusy Windows 7:
  1. brak elastyczności w pracy na wielu oknach i monitorach,
  2. brak obsługi DirectX 12 i kompatybilności z niektórymi nowszymi grami,
  3. lekko archaiczny wygląd.

Nieprawdą jest, że stawiając na 10-tkę skazujemy się na legendarne już kafelki. Tak, były one dominujące w Windows 8 i 8.1, są również obecnie w Windowsie 10, ale wyłącznie jako ikony w Ustawieniach oraz rozszerzonym wyglądzie Menu Start. Tak, w 10-tce jest „normalne” Menu Start, z tradycyjną listą aplikacji ułożoną alfabetycznie. Dodatkowo można je rozszerzyć o skróty i widżety do najczęściej używanych aplikacji. Jeśli korzystamy z wielu programów, to naprawdę bardzo wygodne rozwiązanie.

Pastwiąc się dalej nad Windowsami 8, 10-tka jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze. Praktycznie w każdym miejscu. Wynika to w dużej mierze z tego, że system powstawał jednocześnie dla komputerów osobistych i urządzeń mobilnych. Dzięki temu przerażająco wyglądający dla niektórych Panel Sterowania zastąpiły Ustawienia, bardzo przypominające te w smartfonach. Dzięki temu w zasadzie każdy się w nich bez problemu odnajdzie.

Ślad możliwości wprost z urządzeń mobilnych jest widoczny również w belce powiadomień. Ta wygląda niemal identycznie jak na smartfonie. Znajdują się tam powiadomienia z aplikacji, serwisów społecznościowych i wszystkiego, czego tylko potrzebujemy. Znajdziemy tam również skróty do najważniejszych ustawień. Mała rzecz, ale bardzo użyteczna. Dzięki niej w zasadzie bardzo rzadko zaglądam do Ustawień systemu, bo wszystko mam pod ręką.

Nie taki diabeł straszny? - Windows 7 vs Windows 10 - dokument - 2020-01-14
Nie taki diabeł straszny?

I na koniec, Windows 10 jest naprawdę ładny. Wygląda współcześnie, ma przyjemnie dla oka wygładzone krawędzie, półprzezroczyste paski okien i pasek zadań, płaskie ikony. Niestety pod tym względem Windows 7 zaczyna powoli wyglądać jak system dla miłośników stylu retro.

Windows 10 miał być potężnym ekosystemem. Miał…

Ideą, którą Microsoft kierował się podczas tworzenia Windowsa 10, było stworzenie całego ekosystemu. Bez względu na to, czy używalibyśmy smartfonu, tabletu, czy komputera, na każdym z nim mieliśmy mieć dostęp do tych samych aplikacji, ustawień i kont. Powstawały nawet specjalne urządzenia 3w1, jak seria Transformers Asusa. I wszystko to naprawdę miało sens i byłoby bardzo użytecznym narzędziem, gdyby tylko Microsoft nie uparł się na całkowite ubicie Windowsa na smartfonach i tabletach. Ale to już temat na osobną historię…

Najlepsze sztuczki Windows 10 | TOP 10
Najlepsze sztuczki Windows 10 | TOP 10

Codzienna praca z Windows 10 może odbywać się jeszcze sprawniej. Wystarczy zapoznać się tymi z dziesięcioma funkcjami. Wszystkie z nich łączy to, że pozwalają uprzyjemnić i przyśpieszyć pracę na komputerze lub laptopie z zainstalowanym Windowsem 10.

Windows 10 November 2019 Update – Co zmienia wersja 1909 (wydanie 19H2) systemu?
Windows 10 November 2019 Update – Co zmienia wersja 1909 (wydanie 19H2) systemu?

Microsoft, po raz kolejny uraczył nas „większą” aktualizacją systemu operacyjnego Windows 10. Co jednak tak naprawdę zawiera wersja 1909? Czy Windows 10 z November 2019 Update działa prawidłowo?

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?
Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

Automatyczne aktualizacje Windowsa 10 bywają kłopotliwe. Nie każda poprawka jest dobrze przygotowana i raczej nikt nie chce jej instalować do momentu usunięcia błędów. Sprawdźmy jak w prosty sposób „zdyscyplinować” aktualizacje Windows 10.