Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 lipca 2020, 14:10

autor: Osti

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury bezprzewodowe – GameSir, Logitech

Niektórzy gracze bardzo cenią sobie swobodę od kabli. Modele bezprzewodowe to nadal trochę egzotyka, ale przy odrobinie samozaparcia znajdziemy kilka ciekawych ofert. Są one zwykle nieco droższe od swoich odpowiedników „na kablu”. Pewnym ograniczeniem jest także bateria, ale nasze doświadczenia pokazują, że jeśli w modelu bezprzewodowym wyłączymy podświetlanie, to akumulator zapewnia dosłownie setki godzin pracy.

GameSir GK300

Do redakcji trafiła klawiatura GameSir GK300 w białej wersji kolorystycznej. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Do redakcji trafiła klawiatura GameSir GK300 w białej wersji kolorystycznej.

Ilość modeli bezprzewodowych klawiatur, które mieliśmy ostatnio okazję przetestować, wzrosła na tyle, że postanowiliśmy wydzielić dla nich osobną sekcję w naszym poradniku zakupowym. W dalszej części tekstu poznacie bliżej dwie propozycje Logitecha oraz trudno dostępny w Polsce zestaw Razera. Wszystkie je łączy dość wysoka cena, która skutecznie zniechęci wielu graczy do rezygnacji z kabli walających się po biurku. Jest jednak jeden wyjątek – kosztujący nieco ponad 350 zł model GameSir GK300.

Sprzęt rodem z Hong Kongu pokazuje, że uznane marki pokroju Logitecha czy Corsaira powinny z obawą patrzeć na produkty, które jeszcze parę lat temu z pogardą określalibyśmy jako „chińskie podróby”. GameSir GK300 jest dowodem na to, że można wyprodukować wysokiej jakości urządzenie dla graczy, które nie będzie kosztowało małej fortuny. Bardzo dobre materiały, z których wykonano sprzęt, niezawodność oraz funkcjonalność (świetnie trzyma się na biurku, eleganckie podświetlenie, zwiększająca wygodę podkładka pod nadgarstki, niewielki „dongle” do komunikacji bezprzewodowej sprytnie ukryty w nóżce) sprawiają, że mamy do czynienia z klawiaturą, mogącą śmiało konkurować nawet z modelami 3x droższymi.

Autorskie przełączniki mechaniczne, imitujące niebieskie switche Cherry MX sprawdzają się bardzo dobrze (producent deklaruje ich żywotność na poziomie 50 milionów kliknięć), chociaż pracują nieco ciszej – co dla wielu będzie dodatkową zaletą. Całkiem elegancko wyglądające urządzenie komunikuje się z komputerem za pośrednictwem bezprzewodowego łącza 2.4 GHz lub Bluetooth 4.1 – przełącznik wyboru trybu znajduje się na górze obudowy. Z przyjemnością możemy stwierdzić, że nie odnotowaliśmy żadnych nieprzyjemnych opóźnień czy nieprawidłowości w przesyłaniu do PC informacji o wciśniętych przyciskach. Zatem klawiatura nadaje się bardzo dobrze zarówno do gier, jak i pracy.

Skoro sprzęt gamingowy, to musi być podświetlenie – i tutaj kolejna miła niespodzianka. Owszem, światełka pod klawiszami są, ale nie RGB. Producent zdecydował się na białe LEDy, które mogą pochwalić się bardzo dużą jasnością, dzięki czemu spełniają funkcję nie tylko dekoracyjną. Ich włączenie znacznie skraca życie baterii, która i tak spokojnie wytrzymywała 3-4 dni intensywnej redaktorskiej pracy. „Zaciemnienie” sprzętu wydłuża czas pracy na baterii do setek godzin – zatem jeśli konieczność częstego ładowania zniechęcała kogoś do korzystania z urządzeń bezprzewodowych, GameSir wytrącił ten argument z ręki przeciwnikom.

Logitech G915 Lightspeed

Klawiatura Logitech G915 kosztuje obłędne pieniądze, ale jest zapewnia bardzo przyjemne wrażenia z użytkowania. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Klawiatura Logitech G915 kosztuje obłędne pieniądze, ale jest zapewnia bardzo przyjemne wrażenia z użytkowania.

Logitech G915 Lightspeed jest bezprzewodowym odpowiednikiem modelu G815. Obydwa moglibyśmy polecać z czystym sumieniem, ale ich cena będzie z pewnością zaporowa dla większości graczy. G915 Lightspeed kosztuje bowiem ponad 850 zł, co jest dla niektórych budżetem na kartę graficzną, a nie akcesoria.

W tym modelu Logitech nie zrezygnował z podświetlenia, aczkolwiek naszym zdaniem warto je wyłączyć, dzięki czemu klawiatura zyska bardzo dużo na czasie pracy. Nawet jeśli zdecydujemy się na pełne RGB, bateria tego modelu wytrzymuje kilkadziesiąt godzin, co jest naprawdę świetnym wynikiem.

Nowe, niskoprofilowe przełączniki GL są naprawdę rewelacyjne – o ile oczywiście lubicie niski skok klawiszy. Naszym zdaniem sprawdzają się przy pisaniu i grach tak samo dobrze, a o tym, które faktycznie są lepsze, decydowały jedynie indywidualne upodobania.

Logitech G613 Lightspeed

Klawiatura G613 Lightspeed to bardzo rozsądne rozwiązanie bezprzewodowe. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Klawiatura G613 Lightspeed to bardzo rozsądne rozwiązanie bezprzewodowe.

Klawiatury bezprzewodowe są co prawda mniej praktyczne niż myszy bezprzewodowe, ale jeśli zależy nam na porządku na biurku i maksymalnej elastyczności, wybór G613 Lightspeed fimy Logitech będzie całkiem rozsądny. Urządzenie przekonuje precyzyjnymi przełącznikami mechanicznymi firmy Logitech (Romer-G), bardzo długą żywotnością baterii i nienaganną transmisją danych (tu znowu odwołamy się do firmy Logitech, która przekonuje, że użyta w klawiaturze technologia Lightspeed generuje opóźnienia rzędu 1 ms), która w żaden sposób nie ustępuje klawiaturom przewodowym.

Jeśli chodzi o wyposażenie, za około 480 zł otrzymujemy urządzenie posiadające zarówno plusy, jak i pewne minusy. Na plus liczą się (nieusuwalna) podpórka pod nadgarstki, sześć klawiszy makro i dodatkowe klawisze multimedialne oraz obsługa technologii Bluetooth (oprócz transmisji danych przez łącze radiowe 2,4 GHz). Brakuje nam jednak innych elementów wyposażenia, takich jak opcjonalne podświetlenie (z którego zrezygnowano aby wydłużyć czas pracy) lub materiały wyższej jakości niż użyty tutaj plastik. Mimo wszystko wykonanie klawiatury nadal robi dobre wrażenie, a jej precyzja i niezawodność przekonują nas całkowicie nawet po długim czasie użytkowania. Cena również nie odstrasza, co nie jest przecież regułą jeśli chodzi o sprzęt tego producenta.

Razer Turret

Razer Turret „w gratisie” daje nam bezprzewodową myszkę oraz wysuwaną podkładkę. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Razer Turret „w gratisie” daje nam bezprzewodową myszkę oraz wysuwaną podkładkę.

Razer Turret to prawdopodobnie najbardziej egzotyczne urządzenie w naszym rankingu klawiatur. Sprzęt nie tylko dedykowany jest przede wszystkim konsoli Xbox One, ale także dostarczany jest w zestawie z… bezprzewodową myszką. Z boku obudowy wysuwa się specjalna magnetyczna podkładka, która „trzyma” gryzonia na miejscu i nie pozwala mu zbytnio przesuwać się, kiedy poruszamy trzymanym na kolanach urządzeniem. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby całość podłączyć do domowego PC. Sprzęt tego typu określa się jako „lapboardy”. Ze względu na swoje specyficzne zastosowania (granie na kanapie) nie cieszy się on wielką popularnością, ale dla niektórych jest to naprawdę super opcja na pozbycie się kabli oraz możliwość grania nie tylko przy biurku, ale i w salonie.

Zarówno klawiatura jak i mysz łączą się z komputerem za pomocą transmisji 2.4 GHz. Jak przystało na sprzęt gamingowy praktycznie niemożliwe jest wyczucie, aby opóźnienia były większe niż w przypadku korzystania z urządzeń przewodowych. Mimo zastosowania kolorowych LEDów całość wytrzymuje na baterii grubo ponad 30 godzin, co jest wynikiem więcej niż przyzwoitym.

W klawiaturze zastosowano autorskie przełączniki Razera w kolorze zielonym. Są one odpowiednikiem switchy Cherry MX blue, ale z pewnymi różnicami. Nadal oferują bardzo głośne kliknięcie, typowe dla przełączników niebieskich (nie polecamy kiedy dziewczyna śpi obok), ale samo działanie wydaje się nieco bardziej liniowe, zbliżone do tych w kolorze czerwonym. Ogólnie wrażenia z ich korzystania są bardzo przyjemne, zarówno podczas grania jak i pisania.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem GameStar, należącym do grupy medialnej Webedia. Polskie opracowanie tekstu Christpha Liedtke wykonali Michał Ostiak i Przemysław Zamęcki.

Michał Osti Ostiak

Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.
Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.