Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 2 września 2019, 12:12

autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking wrzesień 2019

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury TKL (tenkeyless)

Małe, mniejsze, TKL - tak lub podobnie mógłby brzmieć kreatywny slogan dla najmniejszych klawiatur w naszym zestawieniu. Jest tak dlatego, ponieważ najważniejszą cechą charakteryzującą tę odmianę urządzeń jest ich kompaktowość. Pozbawione bloku numerycznego nie zabierają tyle miejsca na biurku, przez co w wielu przypadkach stają się ciekawą alternatywą dla graczy ceniących sobie porządek.

SPC Gear GK530

Model bez bloku klawiszy numerycznych oferuje taką samą funkcjonalność, a jest zauważalnie tańszy. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Model bez bloku klawiszy numerycznych oferuje taką samą funkcjonalność, a jest zauważalnie tańszy.

SPC Gear GK530 Tournament RGB to skrócona o blok numeryczny wersja wcześniej opisywanych klawiatur mechanicznych GK540 i GK550. Tworzona z myślą o graczach nadal daje do wyboru 3 rodzaje przełączników Kailh. Od niedawna w ofercie SPC znajduje się także model GK530 Tournament Cherry MX Red – jak nazwa sugeruje, wyposażono go w oryginalne czerwone przełączniki niemieckiego producenta.

Dzięki niewielkiemu rozmiarowi, wszystkie modele klawiatur typu tenkeyless mogą pochwalić się znacznie większą mobilnością, niż wyposażone w blok numeryczny rodzeństwo. Ułatwia to rzeczywiście przewożenie sprzętu na turnieje, ale pozwala też przyoszczędzić. Jeśli do codziennego użytkowania wystarczy Wam 87 klawiszy, to GK530 jest prawie 40 zł tańsza od GK540 – a oferuje tą samą jakość i funkcjonalność.

Dodanie do „rodziny” modelu z przełącznikami Cherry MX Red to dobre wieści dla „pro-graczy”, którzy gardzą „podróbkami” Kailh. Wprawdzie jej cena urosła z tego powodu do prawie 300 zł, ale naszym zdaniem w tym przypadku nie ma złego wyboru. Zresztą GK530 Tournament to jedna z najtańszych na rynku klawiatur wyposażonych w przełączniki Cherry MX.

Logitech G410 Atlas Spectrum

Logitech i tutaj może pochwalić się bardzo wysoką jakością wykonania. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Logitech i tutaj może pochwalić się bardzo wysoką jakością wykonania.

G410 firmy Logitech, którą kupimy za około 200 złotych, nie posiada klawiatury numerycznej, a jednocześnie oferuje mechaniczne przełączniki Romer-G, znane z modeli G910 i G810. Charakteryzują się one stosunkowo niskim oporem podczas aktywacji. Urządzenie przywodzi na myśl model G910, więc klawiatura ta niekoniecznie nadaje się dla fanów „oszczędnego” wyglądu.

Wyposażenie dodatkowe obejmuje konfigurowalne podświetlenie RGB, efekty świetlne, indywidualne profile oraz możliwość korzystania ze smartfona jako drugiego ekranu za pośrednictwem aplikacji Arx App, podobnie jak w modelu G910. Całości dopełnia wysokiej jakości wykonanie i wszechstronny sterownik.

Lioncast LK20

Klawiatura Lioncast LK20 to jeden z nielicznych modeli TKL oferujących podkładkę pod nadgarstki. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura Lioncast LK20 to jeden z nielicznych modeli TKL oferujących podkładkę pod nadgarstki.

Wyposażona w mechaniczne klawisze klawiatura Lioncast LK20 przypadnie do gustu każdemu, kto poszukuje kompaktowej klawiatury (TKL), ale nie chce zrezygnować z jakości pisania znanego z większych modeli. W cenie około 300 złotych producent daje nam do wyboru głośniejsze przełączniki MX Blue lub cichsze MX Brown.

Klawiatura pozbawiona jest oświetlenia, wyróżnione są jedynie klawisze WSAD. Dodatkowe funkcje zostały ograniczone do minimum; urządzenie nie posiada klawiszy, do których można przypisać makra. W zestawie znajduje się za to duża, odłączalna podpórka na nadgarstki. Dodatkowo LK20 oferuje n-klawiszowy rollover.

Za połowę ceny LK20 możemy zakupić model Lioncast LK15, wyposażony w klawiaturę membranową, a także blok numeryczny. Dopłacając zaś kilkadziesiąt złotych staniemy się posiadaczami wersji Lioncast LK30, również z blokiem numerycznym i mechanicznymi klawiszami oraz białym podświetleniem. Jeśli ciężko nam wyobrazić sobie sprzęt dla graczy bez diodek RGB – polecić możemy także model LK200 RGB z czerwonymi przełącznikami Kailh.

Klawiatura Lioncast LK30 z białym podświetleniem. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura Lioncast LK30 z białym podświetleniem.

Sharkoon PureWriter TKL (RGB)

Klawiatura Sharkoon PureWriter TKL - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura Sharkoon PureWriter TKL

PureWriter TKL (RGB) firmy Sharkoon to rozwiązanie idealne dla osób lubiących często pisać, ale potrafiących zrezygnować z klawiatury numerycznej i preferujących kompaktowe wymiary. Ta klawiatura mechaniczna z czerwonymi lub niebieskimi przełącznikami niskoprofilowymi firmy Kailh jest obecnie dostępna w cenie od 300 złotych. Jeśli niebieskie podświetlenie nam nie wystarczy, wersja RGB jest dostępna kilkadziesiąt złotych więcej.

PureWriter TKL prezentuje się stosunkowo prosto dzięki obudowie z tworzywa sztucznego z metalową podstawą. Przełączniki Kailh są tu w formacie niskoprofilowym, tak więc skok zwolnienia wynosi tylko 1,5 mm. Podobnie jak w przypadku Cherry, producent gwarantuje trwałość 50 milionów naciśnięć.

Wyposażenie PureWriter TKL jest dopełnione przez n-klawiszowy rollover i anty-ghosting. Klawiatura jest podłączana do komputera za pomocą standardowego kabla USB, ale producent zrezygnował z umieszczenia w niej huba USB.