Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 2 września 2019, 12:12

autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking wrzesień 2019

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury powyżej 600 zł – Razer i Corsair

Jeśli za 600 zł możemy kupić klawiaturę należącą do „Ekstraklasy”, to powyżej tej kwoty mówimy już o „Lidze Mistrzów”. Urządzenia kosztujące takie pieniądze oferują w zasadzie bez wyjątku najwyższą możliwą jakość wykonania i dużo dodatkowych funkcji. Korzystanie z nich zapewnia bardzo pozytywne wrażenia, jednak należy przyznać, że opłacalność takiego zakupu zależy wyłącznie od Waszych osobistych preferencji.

SteelSeries Apex M750

Aplikacja The SteelSeries Engine daje absurdalne wręcz możliwości konfiguracji podświetlenia urządzeń tej marki. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Aplikacja The SteelSeries Engine daje absurdalne wręcz możliwości konfiguracji podświetlenia urządzeń tej marki.

Topowym modelem klawiatury mechanicznej od firmy SteelSeries jest bez wątpienia Apex M750 z podświetleniem Prism i specjalnymi przełącznikami QX2. Na pierwszy rzut oka prezentuje się ona dość skromnie – minimalistyczny design łączy się tutaj z ergonomią i bardzo wysoką jakością wykonania. Egzemplarz tej klawiatury można upolować w sklepach internetowych czasem znacznie taniej niż za 600 zł – warto szukać!

Opracowane przez speców ze SteelSeries przełączniki QX2 cechują się bardzo niewielką siłą potrzebną do aktywacji (45 g) oraz punktem aktywacji (2 mm). W grach przekłada się to na „gładkie” działanie i szybkie czasy reakcji, znane też z innych najdroższych modeli klawiatur. Żywotność klawiszy przewidziano na 50 milionów kliknięć, co nie jest może wynikiem powalającym na tle konkurencji, ale z pewnością nie powinno być traktowane jako wada.

Jak wspomnieliśmy wcześniej – Apex M750 cechuje się pewnym minimalizmem, ale elegancki wygląd dla większości użytkowników powinien raczej stanowić argument za kupnem tego modelu, a nie przeciwko. Usatysfakcjonowani będą na pewno fani podświetlania - aplikacja The SteelSeries Engine umożliwia konfigurację całego mnóstwa efektów zarówno ciągłych jak i reakcyjnych (tzn. co stanie się po wciśnięciu klawisza). Niektórzy mogą odczuć jedynie brak osobnych klawiszy multimedialnych.

Razer Huntsman Elite

Kolejny produkt Razera, który zamieściliśmy w naszym zestawieniu, przedstawiany jest przez firmę jako swoista rewolucja na rynku klawiatur. Amerykański producent sprzętu gamingowego poszedł bowiem o krok dalej niż opracowanie własnych przełączników mechanicznych i stworzył nowy typ klawiszy – optomechaniczny.

Nowe przełączniki optomechaniczne Razera mają gwarantować jeszcze szybszą reakcję na nacisk oraz większą wytrzymałość (100 milionów naciśnięć). Mimo iż klawisze niemalże nie stawiają żadnego oporu, to ich wciskaniu towarzyszy dość głośne i znajome z niebieskich przełączników mechanicznych kliknięcie. Zastosowano tutaj także specjalny stabilizator zwiększający precyzję korzystania z klawiatury.

Razer Huntsman Elite podświetla nawet podstawkę pod nadgarstki. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Razer Huntsman Elite podświetla nawet podstawkę pod nadgarstki.

Podobnie jak w modelach Razer Blackwidow Chroma V2 i Logitech G513, Huntsman Elite zapewnia naszym nadgarstkom rewelacyjną podpórkę, która swoim wykonaniem przypomina powleczoną w skórę poduszkę. Łączy się ona „z bazą” za pomocą magnesów i podobnie jak cała klawiatura oferuje podświetlenie RGB.

Kupując urządzenie kosztujące ponad 850 zł mamy prawo oczekiwać wielu dodatkowych funkcji. Razer Huntsman Elite oferuje chociażby specjalne pokrętło cyfrowe, którym sterować możemy jasnością podświetlenia lub głośnością. Klawiaturę wyposażono w dodatkowe klawisze multimedialne i wbudowaną pamięć pozwalającą zapisać 5 profili ustawień. Konfiguracja oświetlenia czy makr odbywa się za pomocą wspomnianego wcześniej oprogramowania Synapse.

Seria Corsair Gaming K70 (LUX, RGB, Rapidfire)

Klawiatura Corsair Gaming K70 RGB MK.2 - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura Corsair Gaming K70 RGB MK.2

W niektórych klawiaturach mechanicznych rezygnuje się często z dodatkowych funkcji ergonomicznych, takich jak przyciski do sterowania funkcjami multimedialnymi. Seria Corsair Gaming K70 nie należy do tej grupy. Co więcej, urządzenie posiada także praktyczny i szykowny potencjometr do regulacji głośności.

Dzięki czerwonemu (LUX) lub wielobarwnemu (RGB) - w zależności od modelu – podświetleniu, możemy bez problemu grać w ciemności. Intensywność oświetlenia posiada trzy stopnie regulacji. Oprócz pełnego oświetlenia, możliwe jest również ustawienie dodatkowego profilu, wybierając które przyciski powinny się świecić, a które nie.

Seria K70 jest również wyposażona w port USB (2.0), umożliwiający szybkie i łatwe podłączenie czy to pamięci podręcznych, czy innych urządzeń do komputera. Odczepiana podpórka pod nadgarstki zapewnia wysoki poziom komfortu.

Gamingowe klawiatury serii K70 dostępne są z przełącznikami MX Brown, MX Red, MX Blue, a także Speed i Sileni MX firmy Cherry. Wszystkie oferowane warianty przełączników nadają się do grania, a ich wybór jest w większości przypadków kwestią gustu i powinien być zweryfikowany przed zakupem. W ofercie firmy Corsair pojawiły się niedawno nowe modele serii K70, sprzedawane z oznaczeniem „MK.2”. Niestety kosztują one minimum 800 złotych i naszym zdaniem niekoniecznie są warte swojej ceny.

Logitech G815 Lightsync RGB

Logitech jak zwykle oferuje sprzęt najwyższej jakości. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Logitech jak zwykle oferuje sprzęt najwyższej jakości.

Logitech uzupełnił swoją ofertę o klawiaturę, która zainteresuje wszystkich graczy lubujących się w niskim skoku klawiszy. Zastosowane tu przełączniki mechaniczne GL są o połowę niższe w porównaniu do standardowych przełączników. Kosztuje ona niestety niemało, bo niecałe 900 zł. Jeśli ponadto chcielibyście uwolnić się od kabli, możecie stać się posiadaczami identycznego modelu w wersji bezprzewodowej - Logitech G815 Lightspeed. Dla tej wolności musicie jeszcze dołożyć jeszcze prawie 200 zł…

Niezależnie od wersji, na którą się zdecydujemy, do wyboru będziemy mieli jeszcze 3 rodzaje przełączników: GL Linear, GL Tactile lub GL Clicky. My mieliśmy okazję przetestować te ostatnie i jeśli jesteście fanami głośnego klikania switchy niebieskich, to G815 oraz G915 są prawdopodobnie najlepiej brzmiącymi klawiaturami na rynku! Oczywiście to subiektywne wrażenia, ale warto przekonać się na własne oczy (a raczej uszy).

Bogate opcje konfiguracji urządzenia zapewnia naturalnie aplikacja Logitech G HUB, kolejnym miłym dodatkiem jest port USB w wersji 2.0 oraz wbudowana pamięć na 3 profile ustawień. Klawiatura oferuje również pięć programowalnych klawiszy, dzięki którym można zaprogramować własne makra. Korzystanie z nich wymaga odrobiny treningu, bowiem jeśli w poszukiwaniu lewego controla odruchowo kierujecie palec na krawędź swojej klawiatury, w G815 oraz G915 traficie na jeden z tych dodatkowych przycisków.

Corsair K95 RGB Platinum

Corsair K95 RGB Platinum jest najlepszym obecnie dostępnym modelem tego producenta i jedną z najdroższych klawiatur na rynku. Jest ona dostępna z przełącznikami Cherry MX Speed za około 850 złotych lub popularnymi MX Brown za 800 złotych, które osadzone są na anodyzowanej metalowej powierzchni.

Klawiatura Corsair K95 RGB Platinum - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura Corsair K95 RGB Platinum

K95 oferuje podświetlenie RGB oraz wbudowaną pamięć 8 MB dla profili makro i oświetlenia. Klawiatura posiada klawisze multimedialne, sześć klawiszy makro i pokrętło regulacji głośności. Podpórka pod nadgarstki jest zdejmowana i oferuje dwie powierzchnie (szorstką lub gładką). Dopełnieniem pakietu wyposażenia jest złącze USB 3.0.

Cechą szczególną jest listwa świetlna na krawędzi obudowy nad klawiszami funkcyjnymi i multimedialnymi. Składa się ona z 19 diod LED RGB, które podobnie jak klawisze, mogą być indywidualnie regulowane pod kątem barw i efektów.

Nasz test K95 RGB Platinum potwierdza jej solidne i wysokiej jakości wykonanie, choć w tej klasie cenowej zdarzały się jeszcze lepiej przygotowane modele innych producentów. Dobre wyposażenie dodatkowe rekompensuje jednak to niedopatrzenie, a wyraźne i bardzo jednorodne oświetlenie sprawia, że klawiatura przyciąga wzrok. Corsair udowodnił również, że potrafi umiejętnie dobrać przełączniki, dzięki czemu dźwięki klawiszy są stosunkowo ciche.

Corsair Strafe RGB Silent (MK.2)

Przełączniki Silent MX działają podobnie do wersji MX Red, ale (jak nazwa wskazuje) są znacznie cichsze. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Przełączniki Silent MX działają podobnie do wersji MX Red, ale (jak nazwa wskazuje) są znacznie cichsze.

Cechą szczególną, kosztującej około 600 złotych klawiatury Corsair Strafe RGB Silent, są przełączniki Silent MX firmy Cherry, które są wyraźnie cichsze od pozostałych oferowanych w handlu wariantów. Jednakże ich właściwości typograficzne pozostają tożsame z wersją MX Red, co sprawia, że odczucie wciskania klawisza jest prawie identyczne.

Corsair nieco oszczędza na produkcji modelu Silent, stosując w niej obudowę plastikową zamiast aluminiowej. Na szczęście sam plastik jest dość wysokiej jakości, więc nie powinniśmy czuć się tym faktem szczególnie rozczarowani. W obudowie zabrakło miejsca dla multimedialnych przycisków i potencjometru głośności. Dobrze więc, że wyposażono ją chociaż w podpórkę pod nadgarstki. Sterownik klawiatury pozwala na korzystanie z funkcji makro, skrótów i drugiej funkcji każdego klawisza. Podświetlenie RGB umożliwia kreowanie własnych wzorów, nie stawiając przy tym niemal żadnych ograniczeń.

W porównaniu ze zwykłymi przełącznikami firmy Cherry, przełączniki Silent są faktycznie znacznie cichsze, ale nie mogą równać się z dobrymi klawiaturami membranowymi. Jednak poziom hałasu zazwyczaj nie odbija się na wrażeniach płynących z użytkowania tych przełączników - ani podczas zabawy, ani w czasie pisania - nawet w biurze.

Wraz z niedawno zaprezentowanym modelem Strafe RGB MK.2 Corsair przedstawia zrewidowanego następcę serii Strafe, który nadal wyposażony jest w przełączniki Cherry Silent, większą podpórkę pod nadgarstki, oddzielne klawisze multimedialne i popularne wśród wielu użytkowników pokrętło regulacji głośności. Strafe RGB MK.2 wypada równie przekonująco, co poprzednik; jedynie cena nowego modelu, obecnie na poziomie około 800 złotych, jest naszym zdaniem nieco za wysoka.