Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 lipca 2020, 14:10

autor: Osti

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury powyżej 600 zł – Razer i Corsair

Jeśli za 600 zł możemy kupić klawiaturę należącą do „Ekstraklasy”, to powyżej tej kwoty mówimy już o „Lidze Mistrzów”. Urządzenia kosztujące takie pieniądze oferują w zasadzie bez wyjątku najwyższą możliwą jakość wykonania i dużo dodatkowych funkcji. Korzystanie z nich zapewnia bardzo pozytywne wrażenia, jednak należy przyznać, że opłacalność takiego zakupu zależy wyłącznie od Waszych osobistych preferencji.

SteelSeries Apex PRO

Na ekraniku można zobaczyć przydatne informacje z rozgrywki, aktualnie odtwarzany utwór, albo… wybranego przez nas GIFa. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Na ekraniku można zobaczyć przydatne informacje z rozgrywki, aktualnie odtwarzany utwór, albo… wybranego przez nas GIFa.

SteelSeries to firma, która ma w swojej ofercie kilka całkiem rozsądnie wycenionych urządzeń, część z nich można nawet określić jako „sprzęt budżetowy”. Ale oczywiście nie jest tak w przypadku kosztującej prawie 1000 zł klawiatury Apex PRO. Na pierwszy rzut oka prezentuje się ona dość skromnie – minimalistyczny design łączy się tutaj z ergonomią i bardzo wysoką jakością wykonania. Najważniejsze atuty ukryto tutaj w środku, a są nimi specjalne przełączniki OmniPoint. Co w nich takiego szczególnego? Dzięki oprogramowaniu możemy ustalić dokładny punkt, w którym ma być aktywowany każdy przycisk z osobna. To, w połączeniu z wbudowaną pamięcią na 5 profili ustawień, zachęca do eksperymentów. Do tego producent deklaruje ich wytrzymałość na 100 milionów kliknięć.

Mając takie możliwości, wbudowany w obudowę z wysokiej jakości aluminium ekranik nie będzie robił na nikim wrażenia. A daje on dostęp do powiadomień, zapisanych profilów, pokazuje przydatne informacje w niektórych grach czy aktualnie wybrany utwór w Tidalu. Dzięki specjalnemu przyciskowi oraz wielofunkcyjnemu pokrętłu, większością opcji możemy sterować bez wychodzenia z gry czy przerywania filmowego seansu. Bajer z jednej strony zbędny, z drugiej całkiem funkcjonalny.

Ekranik OLED oraz przyciski z możliwością dostosowania punktu aktywacji to dodatki, którymi może pochwalić się niewielu konkurentów. Do tego SteelSeries dorzuca dodatkowy port USB, świetną (magnetyczną) podstawkę pod nadgarstki, obsługę makr oraz oczywiście obowiązkowe podświetlenie RGB. Jak wspomnieliśmy wcześniej – Apex PRO cechuje się pewnym minimalizmem, ale elegancki wygląd dla większości użytkowników powinien raczej stanowić argument za kupnem tego modelu, a nie przeciwko. Usatysfakcjonowani będą na pewno fani podświetlania - aplikacja The SteelSeries Engine umożliwia konfigurację całego mnóstwa efektów zarówno ciągłych jak i reakcyjnych (tzn. co stanie się po wciśnięciu klawisza). Niektórzy mogą odczuć jedynie brak osobnych klawiszy multimedialnych.

HyperX Alloy Elite 2

Klawiatura Alloy Elite 2 w swoim naturalnym środowisku innych gadżetów HyperX. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Klawiatura Alloy Elite 2 w swoim naturalnym środowisku innych gadżetów HyperX.

W walce o serca (no i oczywiście portfele) najbardziej majętnych graczy nie mogło zabraknąć przedstawiciela HyperX. Alloy Elite 2, podobnie jak omawiana w niższej kategorii cenowej poprzedniczka, cechuje się autorskimi, liniowymi przełącznikami w kolorze czerwonym. Producent zapewnia ich sprawność na 80 milionów kliknięć, co sprawia, że zaczęliśmy się zastanawiać jaki jest limit wytrzymałości opuszek naszych palców. Po wcześniejszym modelu nowa klawiatura odziedziczyła przede wszystkim rewelacyjne klawisze dodatkowe do sterowania multimediami i oświetleniem, a także pokrętło regulacji głośności. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest zastosowanie przepuszczających światło nakładek na klawisze HyperX Pudding.

To co determinuje przynależność omawianego modelu do „ekstraklasy” klawiatur jest nie tylko cena (sugerowana 719 zł, ale da się już znaleźć taniej). Już na pierwszy rzut oka da się zauważyć świetną jakość użytych materiałów i bogactwo dodatków. My doceniliśmy przede wszystkim przelotowe złącze USB 2.0, pełen anti-ghosting i funkcję N-Key Rollover. Jak to już w przypadku sprzętu od HyperX bywa, za pomocą aplikacji NGENUITY możemy sterować oświetleniem jak i rejestrować makra.

Razer Huntsman Elite

Razer Huntsman Elite podświetla nawet podstawkę pod nadgarstki. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Razer Huntsman Elite podświetla nawet podstawkę pod nadgarstki.

Ten produkt Razera, który zamieściliśmy w naszym zestawieniu, przedstawiany jest przez firmę jako swoista rewolucja na rynku klawiatur. Amerykański producent sprzętu gamingowego poszedł bowiem o krok dalej niż opracowanie własnych przełączników mechanicznych i stworzył nowy typ klawiszy – optomechaniczny. Przełączniki optomechaniczne Razera mają gwarantować jeszcze szybszą reakcję na nacisk oraz większą wytrzymałość (100 milionów naciśnięć). Mimo iż klawisze niemalże nie stawiają żadnego oporu, to ich wciskaniu towarzyszy dość głośne i znajome z niebieskich przełączników mechanicznych kliknięcie. Zastosowano tutaj także specjalny stabilizator zwiększający precyzję korzystania z klawiatury.

Podobnie jak w modelach Razer Blackwidow Chroma V2 i Logitech G513, Huntsman Elite zapewnia naszym nadgarstkom rewelacyjną podpórkę, która swoim wykonaniem przypomina powleczoną w skórę poduszkę. Łączy się ona „z bazą” za pomocą magnesów i podobnie jak cała klawiatura oferuje podświetlenie RGB. Kupując urządzenie kosztujące prawie 800 zł mamy prawo oczekiwać wielu dodatkowych funkcji. Razer Huntsman Elite oferuje chociażby specjalne pokrętło cyfrowe, którym sterować możemy jasnością podświetlenia lub głośnością. Klawiaturę wyposażono w dodatkowe klawisze multimedialne i wbudowaną pamięć pozwalającą zapisać 5 profili ustawień. Konfiguracja oświetlenia czy makr odbywa się za pomocą wspomnianego wcześniej oprogramowania Synapse.

Corsair Gaming K70 RGB MK.2

Klawiatura Corsair Gaming K70 RGB MK.2 w wirtualnych bojach sprawdza się rewelacyjnie, ale kosztuje bardzo dużo. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Klawiatura Corsair Gaming K70 RGB MK.2 w wirtualnych bojach sprawdza się rewelacyjnie, ale kosztuje bardzo dużo.

W niektórych klawiaturach mechanicznych rezygnuje się często z dodatkowych funkcji ergonomicznych, takich jak przyciski do sterowania funkcjami multimedialnymi. Seria Corsair Gaming K70 nie należy do tej grupy. Dzięki wielobarwnemu (RGB) podświetleniu, możemy bez problemu grać w ciemności. Intensywność oświetlenia posiada trzy stopnie regulacji. Oprócz pełnego oświetlenia, możliwe jest również ustawienie dodatkowego profilu, wybierając które przyciski powinny się świecić, a które nie. Co więcej, urządzenie posiada także praktyczny i szykowny potencjometr do regulacji głośności.

Seria K70 jest również wyposażona w port USB (2.0), umożliwiający szybkie i łatwe podłączenie czy to pamięci podręcznych, czy innych urządzeń do komputera. Odczepiana podpórka pod nadgarstki zapewnia wysoki poziom komfortu. Gamingowe klawiatury serii K70 dostępne są z przełącznikami MX Brown, MX Red, MX Blue, a także Speed i Sileni MX firmy Cherry. Wszystkie oferowane warianty przełączników świetnie nadają się do grania, a ich wybór jest w większości przypadków kwestią gustu i powinien być zweryfikowany przed zakupem. W ofercie firmy Corsair znajdują się nowsze modele serii K70, sprzedawane z oznaczeniem „MK.2”. Niestety kosztują one minimum 800 złotych i naszym zdaniem niekoniecznie są warte swojej ceny. Za to starsze wersje można upolować za mniej niż połowę tej kwoty!

Logitech G815 Lightsync RGB

Logitech jak zwykle oferuje sprzęt najwyższej jakości. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Logitech jak zwykle oferuje sprzęt najwyższej jakości.

Logitech uzupełnia swoją ofertę o klawiaturę, która zainteresuje wszystkich graczy lubujących się w niskim skoku klawiszy. Zastosowane tu przełączniki mechaniczne GL są o połowę niższe w porównaniu do standardowych przełączników. Kosztuje ona niestety niemało, bo ok. 700 zł. Jeśli ponadto chcielibyście uwolnić się od kabli, możecie stać się posiadaczami identycznego modelu w wersji bezprzewodowej - Logitech G815 Lightspeed. Dla tej wolności musicie jeszcze dołożyć jeszcze prawie 200 zł…

Niezależnie od wersji, na którą się zdecydujemy, do wyboru będziemy mieli jeszcze 3 rodzaje przełączników: GL Linear, GL Tactile lub GL Clicky. My mieliśmy okazję przetestować te ostatnie i jeśli jesteście fanami głośnego klikania switchy niebieskich, to G815 oraz G915 są prawdopodobnie najlepiej brzmiącymi klawiaturami na rynku! Oczywiście to subiektywne wrażenia, ale warto przekonać się na własne oczy (a raczej uszy).

Bogate opcje konfiguracji urządzenia zapewnia naturalnie aplikacja Logitech G HUB, kolejnym miłym dodatkiem jest port USB w wersji 2.0 oraz wbudowana pamięć na 3 profile ustawień. Klawiatura oferuje również pięć programowalnych klawiszy, dzięki którym można zaprogramować własne makra. Korzystanie z nich wymaga odrobiny treningu, bowiem jeśli w poszukiwaniu lewego controla odruchowo kierujecie palec na krawędź swojej klawiatury, w G815 oraz G915 traficie na jeden z tych dodatkowych przycisków.

Corsair Strafe RGB Silent MK.2

Przełączniki Silent MX działają podobnie do wersji MX Red, ale (jak nazwa wskazuje) są znacznie cichsze. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Przełączniki Silent MX działają podobnie do wersji MX Red, ale (jak nazwa wskazuje) są znacznie cichsze.

Cechą szczególną, kosztującej około 650 złotych klawiatury Corsair Strafe RGB Silent MK.2, są przełączniki Silent MX firmy Cherry, które są wyraźnie cichsze od pozostałych oferowanych w handlu wariantów. Jednakże ich właściwości typograficzne pozostają tożsame z wersją MX Red, co sprawia, że odczucie wciskania klawisza jest prawie identyczne.

Corsair nieco oszczędza na produkcji modelu Silent, stosując w niej obudowę plastikową zamiast aluminiowej. Na szczęście sam plastik jest dość wysokiej jakości, więc nie powinniśmy czuć się tym faktem szczególnie rozczarowani. W obudowie nie zabrakło miejsca dla multimedialnych przycisków i potencjometru głośności. Dobrze też, że wyposażono ją w podpórkę pod nadgarstki. Sterownik klawiatury pozwala na korzystanie z funkcji makro, skrótów i drugiej funkcji każdego klawisza. Podświetlenie RGB umożliwia kreowanie własnych wzorów, nie stawiając przy tym niemal żadnych ograniczeń.

W porównaniu ze zwykłymi przełącznikami firmy Cherry, przełączniki Silent są faktycznie znacznie cichsze, ale nie mogą równać się z dobrymi klawiaturami membranowymi. Jednak poziom hałasu zazwyczaj nie odbija się na wrażeniach płynących z użytkowania tych przełączników - ani podczas zabawy, ani w czasie pisania - nawet w biurze.

Corsair K95 RGB Platinum

Klawiatura Corsair K95 RGB Platinum to przykład nie bawienia się przez tego producenta w kompromisy i ceregiele. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Klawiatura Corsair K95 RGB Platinum to przykład nie bawienia się przez tego producenta w kompromisy i ceregiele.

Corsair K95 RGB Platinum jest bodaj najlepszym obecnie dostępnym modelem tego producenta i jedną z najdroższych klawiatur na rynku. Jest ona dostępna z przełącznikami Cherry MX Speed lub popularnymi MX Brown za około 700 złotych, które osadzone są na anodyzowanej metalowej powierzchni. K95 oferuje podświetlenie RGB oraz wbudowaną pamięć 8 MB dla profili makro i oświetlenia. Klawiatura posiada klawisze multimedialne, sześć klawiszy makro i pokrętło regulacji głośności. Podpórka pod nadgarstki jest zdejmowana i oferuje dwie powierzchnie (szorstką lub gładką). Dopełnieniem pakietu wyposażenia jest złącze USB 3.0.

Cechą szczególną jest listwa świetlna na krawędzi obudowy nad klawiszami funkcyjnymi i multimedialnymi. Składa się ona z 19 diod LED RGB, które podobnie jak klawisze, mogą być indywidualnie regulowane pod kątem barw i efektów. Nasz test K95 RGB Platinum potwierdza jej solidne i wysokiej jakości wykonanie, choć w tej klasie cenowej zdarzały się jeszcze lepiej przygotowane modele innych producentów. Dobre wyposażenie dodatkowe rekompensuje jednak wszelkie potencjalne niedopatrzenia, a wyraźne i bardzo jednorodne oświetlenie sprawia, że klawiatura przyciąga wzrok. Corsair udowodnił również, że potrafi umiejętnie dobrać przełączniki, dzięki czemu dźwięki klawiszy są stosunkowo ciche.

Razer Blackwidow Chroma V2

Razer w nowym modelu zmienił w zasadzie jedynie podświetlenie i dodał podpórkę na nadgarstki. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Razer w nowym modelu zmienił w zasadzie jedynie podświetlenie i dodał podpórkę na nadgarstki.

Razer Blackwidow Chroma V2 kosztuje około 730 złotych i różni się od modelu Blackwidow Ultimate 2014 jedynie obecnością podświetlenia RGB i dodaniem podpórki na nadgarstki. Dzięki uniwersalnemu sterownikowi Razer Synapse, wszystkimi funkcjami i regulacją oświetlenia można zarządzać w sposób łatwy i przejrzysty. Wymaga to jednak przy pierwszym uruchomieniu obowiązkowej rejestracji konta użytkownika na stronie producenta - potem można już trwale zablokować funkcje online sterownika.

Chroma V2 charakteryzuje się bogatymi opcjami oświetlenia klawiszy, takimi jak dostępnym w pełnym spectrum kolorów chromatycznym przejściem barw wraz z efektem oddechowym. Próżno tu jednak szukać praktycznych elementów multimedialnych; funkcjami tymi można sterować jedynie poprzez mniej wygodne kombinacje klawiszy. Producent umieścił w obudowie jednak gniazdo audio i port USB 2.0.

Blackwidow Chroma V2 sprzedawana jest z przełącznikami Razera w następujących odmianach: zielone, żółte i pomarańczowe. Zielone przełączniki prawie nie różnią się charakterystyką oporu i skoku od modelu MX Blue firmy Cherry, a ich jakość stawia je na równi z konkurencją. Gracze docenią także 10-klawiszowy rollover, a zwolennicy funkcji dodatkowych wbudowany port USB.

Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.
Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.