Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 lipca 2020, 14:10

autor: Osti

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury do 600 złotych – SteelSeries, HyperX

Od mniej więcej 450 złotych zaczyna się coś, co określić można jako „Ekstraklasa” klawiatur, które w zasadzie bez wyjątku oferują wysoką jakość wykonania. Urządzenia wyposażone w zwykłe gumowe kopuły są tu już prawie nieobecne. Wydłuża się również lista wyposażenia dodatkowego: podpórki pod nadgarstki, podświetlenie (RGB), klawisze multimedialne i wydajne oprogramowanie należą do dobrego tonu w tym przedziale cenowym. Niektórzy producenci inwestują również w atrakcyjnie wizualnie materiały, wyposażając swoje klawiatury na przykład w aluminiowe obudowy. Krótko mówiąc, im droższa klawiatura, tym jej jakość wykonania powinna być lepsza, a bogaty pakiet dodatków czymś absolutnie standardowym.

HyperX Alloy Elite RGB

Na nasze testy trafiła klawiatura HyperX Alloy Elite RGB z niebieskimi przełącznikami. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Na nasze testy trafiła klawiatura HyperX Alloy Elite RGB z niebieskimi przełącznikami.

Klawiatury z serii Alloy Elite RGB zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością przypominają nieco omawiany w droższej kategorii cenowej model Corsair Gaming K70, jednak mogą pochwalić się zauważalnie niższą ceną (to oczywiście duży plus). HyperX pozwala wybrać nam między przełącznikami MX Brown, MX Red i MX Blue – mieliśmy okazję sprawdzić w akcji działanie tych ostatnich.

Modele Alloy Elite oferują sporo dodatkowych funkcji multimedialnych (w tym bardzo praktyczne pokrętło regulacji głośności) oraz bogate możliwości dostosowywania podświetlenia klawiszy – zapisać możemy 3 różne profile ustawień. Same przełączniki oferują oczywiście najlepsze możliwe wrażenia z użytkowania – zarówno podczas gry jak i pracy.

Największym mankamentem urządzenia jest nieco błyszcząca powierzchnia obudowy, która dość szybko zbierała odciski palców. Klawisze multimedialne oraz podkładka pod nadgarstki nie sprawiają wrażenia wykonania z najlepszych dostępnych materiałów (czego można by oczekiwać po sprzęcie za ok. 500 zł), ale spełniają swoją funkcję i w czasie testów ani razu nie zawiodły. HyperX Alloy Elite RGB to bardzo dobry sprzęt wsparty solidnym oprogramowaniem, dlatego warto go brać pod uwagę podczas zakupów.

SteelSeries Apex 5

Ekran OLED w klawiaturze nie jest niezbędny, ale już wielofunkcyjne pokrętło do sterowania głośnością czy podświetleniem przydaje się dość często. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Ekran OLED w klawiaturze nie jest niezbędny, ale już wielofunkcyjne pokrętło do sterowania głośnością czy podświetleniem przydaje się dość często.

Jeśli pragniesz zaznać odrobiny luksusu, ale nie zamierzasz wydawać 1000 zł na SteelSeries Apex Pro, warto skierować swoją uwagę na pod wieloma względami podobny, ale kosztujący połowę tej kwoty model SteelSeries Apex 5. Bardzo wysoka jakość wykonania (aluminium), rewelacyjna, magnetyczna podkładka pod nadgarstki i oczywiście wbudowany ekran OLED z funkcjonalnym pokrętłem to mocne argumenty przemawiające za wyborem tego modelu. Przypadnie on do gustu szczególnie wszystkim fanom dość głośnego kliku, charakterystycznego dla niebieskich przełączników.

Żywotność klawiszy przewidziano na 20 milionów wciśnięć, co nie jest może wynikiem powalającym na tle konkurencji, ale z pewnością nie powinno być traktowane jako wada. Pewnym rozczarowaniem może być jednak fakt, że zastosowane tu klawisze nie są w pełni mechaniczne. W praktyce jednak nie zauważyliśmy różnicy między hybrydowym rozwiązaniem a tradycyjnymi niebieskimi switchami. Zadowoleni będą także zwolennicy podświetlenia RGB - SteelSeries Engine umożliwia konfigurację całego mnóstwa efektów.

Lioncast LK300

Lioncast LK300 cechuje się nietypowym wzornictwem. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Lioncast LK300 cechuje się nietypowym wzornictwem.

Klawiatura do gier Lioncast LK300 RGB z czerwonymi przełącznikami mechanicznymi Kailh Red, wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim estetyką. Agresywna stylistyka „wzmocniona” podświetleniem RGB (indywidualnie dla każdego klawisza) nie każdemu przypadnie do gustu. Nie zmienia to jednak faktu, że w cenie ok. 350 zł LK300 to bardzo solidne urządzenie.

Czerwone przełączniki liniowe zapewniają trwałość na dobrych kilka lat użytkowania i są optymalnym rozwiązaniem pod kątem gier. Model Lioncasta może pochwalić się też aż 5 klawiszami do makr po lewej stronie oraz 5 przyciskami multimedialnymi. Wszystkimi funkcjami, łącznie z podświetleniem korzystającym z technologii Radiant Backlight, sterujemy za pomocą specjalnego oprogramowania (które oferuje także kilka gotowych profili dostosowanych do popularnych gier). „Pakiet” uzupełnia odpinana podkładka pod nadgarstki.

Roccat Horde AIMO

Klawiatura Roccat Horde AIMO ma w zanadrzu kilka ciekawych rozwiązań. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Klawiatura Roccat Horde AIMO ma w zanadrzu kilka ciekawych rozwiązań.

Jeśli potrafimy zrezygnować z przełączników mechanicznych, ale nie mamy zamiaru iść na kompromis w temacie jakości wykonania i wyposażenia, powinniśmy przyjrzeć się klawiaturze Roccat Horde Aimo. Urządzenie, będące następcą serii Isku i kosztujące nieco ponad 300 złotych wykorzystuje przełączniki z gumowymi kopułami. Pisanie na Horde nie jest niestety tak precyzyjne, jak w przypadku mechanicznej konkurencji. Jednak na klawiaturach Roccata gra się świetnie, a Horde oferuje wspomniane już na początku tego akapitu benefity.

Klawiatura posiada podświetlenie RGB, pięć klawiszy makro, a także odczepiane oparcie na nadgarstki, specjalne klawisze multimedialne i pokrętło głośności. Dołączone oprogramowanie jest łatwe w użyciu i pozwala na zapisywanie makr na pięciu różnych profilach. To jedna z najbardziej „wypasionych” klawiatur membranowych na rynku.

Dell Alienware Pro Gaming Keyboard

Alienware Pro Gaming Keyboard to propozycja firmy Dell dla graczy. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Alienware Pro Gaming Keyboard to propozycja firmy Dell dla graczy.

Firma Dell stworzyła cechującą się „kosmicznym” designem markę urządzeń dla graczy Alienware. Wśród produktów z charakterystycznym logo znajdziemy oczywiście także klawiatury. Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 robi wrażenie już w momencie chwycenia w ręce pudełka. Klawiatura waży prawie 1,5 kg, czyli o połowę więcej niż większość konkurencyjnych konstrukcji!

Co, oprócz masy, ma do zaoferowania produkt Alienware? Oczywiście nietypowy wygląd, który może się podobać, gdyż nie kojarzy się z innymi „odpustowymi” sprzętami dla graczy. Z rzeczy bardziej „funkcjonalnych”: brązowe przełączniki mechaniczne o wytrzymałości 50 milionów wciśnięć, polling rate wynoszący 1000 Hz, pełny anti-ghosting oraz pokrętło regulacji głośności. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możemy dowolnie konfigurować funkcjonalność wszystkich klawiszy. Jakby tego było mało, sprzęt wyposażono w osobne przyciski do makr (z opcją rejestrowania „w locie”). Wbudowana pamięć pozwala na zachowanie naszych ustawień nawet w przypadku podłączania klawiatury do innych komputerów.

Logitech G513 Carbon

Każdy z klawiszy G513 Carbon możemy podświetlić na dowolnie wybrany kolor. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Każdy z klawiszy G513 Carbon możemy podświetlić na dowolnie wybrany kolor.

Kolejną propozycją firmy Logitech jest model G513 Carbon, który może pochwalić się świetną ergonomią oraz rewelacyjną podkładką pod nadgarstki. Wykonano ją ze specjalnej pianki pokrytej ekologiczną skórą. Obudowa została zrobiona z wytrzymałego stopu aluminium, a w jej wnętrzu ukryto port USB (z oddzielnym wejściem, co gwarantuje pełną moc zasilania i przepustowości danych). Sama klawiatura waży prawie kilogram, zarówno ona jak i podpórka pod nadgarstki wyposażone są w gumowe podkładki, które sprawiają, że całość nie wędruje po biurku nawet podczas bardzo emocjonujących starć.

Standardowej wysokości klawisze osadzone są na szczotkowanej aluminiowej płycie, co daje G513 dodatkową stabilność. Zamiast często używanych przełączników firmy Cherry stosowane tu są przełączniki Romer-G firmy Logitech, które charakteryzują się bardzo dobrze funkcjonującym połączeniem wrażeń, responsywności i cichej pracy.

Logitech daje do wyboru 3 typy przełączników, każdy z nich ma gwarantować żywotność na poziomie 70 milionów kliknięć. Na bardzo minimalistycznym i eleganckim designie urządzenia ucierpiała nieco jego multimedialność, bowiem wszelkie dodatkowe funkcje ukryte są pod alternatywnym działaniem klawiszy F5-F12. Ogółem, jeszcze do niedawna klawiatura dostępna była w cenie około 570 zł, teraz niestety ze świecą szukać oferty za mniej niż 700 zł... Tak czy inaczej, w tej kwocie otrzymujemy najwyższej jakości sprzęt, który rewelacyjnie sprawdza się zarówno w czasie zabawy jak i pracy.

Roccat Vulcan 100 AIMO

Bardzo mocne podświetlenie jest cechą charakterystyczną Vulcana 100. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Bardzo mocne podświetlenie jest cechą charakterystyczną Vulcana 100.

Firma Roccat przygotowała wyróżniający się wzornictwem model Vulcan 100. Agresywna stylistyka i przezroczyste obudowy przełączników sprawiają, że oświetlenie RGB bardzo rzuca się w oczy. W przeciwieństwie do wielu konkurentów (także droższych), wygląd Vulcana 100 nie budzi negatywnych skojarzeń z tanimi jarmarcznymi lampkami – aczkolwiek to jest oczywiście kwestia subiektywna.

Zresztą to nie strona wizualna jest najważniejszą cechą klawiatury Roccata. W Vulcanie 100 po raz pierwszy zastosowano autorskie przełączniki Titan, które stworzono dla graczy szukających szybkiego działania klawiszy. Oprócz cichego i wyraźnie wyczuwalnego punktu aktywacji na poziomie 1,8 mm i wysokości naciśnięcia na 3,6 mm, każdy przełącznik zawiera specjalną obudowę, która zmniejsza jego drganie podczas naciśnięcia.

Warto wspomnieć także, że klawiaturę wzmacnia i chroni przed wstrząsami metalowa płyta, a klawisze są tak skonstruowane, by nie osiadał na nich kurz. Ich nietypowy profil sprawia, że korzysta się z nich bardzo przyjemnie – zarówno podczas pisania jak i grania. Ergonomię zwiększają także dodatkowe przyciski multimedialne z pokrętłem regulacji głośności. Jeśli jesteś przeciwnikiem tradycyjnie „wysokich” klawiatur mechanicznych, Vulcan 100 może pomóc Ci zmienić Twoje zdanie. Bardzo niski profil tego urządzenia chciałoby się określić jako laptopowy – wprawdzie byłoby to pewne wyolbrzymienie, ale skutecznie ukazujące cechę omawianego modelu. Niestety jest to kolejny model, którego cena zalicza regularne skoki - do niedawna dostępny za mniej niż 600 zł, teraz musimy wyłożyć za niego ponad 100 zł więcej.

Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.
Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.