Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 2 września 2019, 12:12

autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking wrzesień 2019

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury do 600 złotych – Logitech

Od mniej więcej 450 złotych zaczyna się coś, co określić można jako „Ekstraklasa” klawiatur, które w zasadzie bez wyjątku oferują wysoką jakość wykonania. Urządzenia wyposażone w zwykłe gumowe kopuły są tu już prawie nieobecne. Wydłuża się również lista wyposażenia dodatkowego: podpórki pod nadgarstki, podświetlenie (RGB), klawisze multimedialne i wydajne oprogramowanie należą do dobrego tonu w tym przedziale cenowym. Niektórzy producenci inwestują również w atrakcyjnie wizualnie materiały, wyposażając swoje klawiatury na przykład w aluminiowe obudowy. Krótko mówiąc, im droższa klawiatura, tym jej jakość wykonania powinna być lepsza, a bogaty pakiet dodatków czymś absolutnie standardowym.

HyperX Alloy Elite RGB

Klawiatura HyperX Alloy Elite RGB z niebieskimi przełącznikami. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura HyperX Alloy Elite RGB z niebieskimi przełącznikami.

Klawiatury z serii Alloy Elite RGB zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością przypominają nieco omawiany w droższej kategorii cenowej model Corsair Gaming K70, jednak mogą pochwalić się zauważalnie niższą ceną. HyperX pozwala wybrać nam między przełącznikami MX Brown, MX Red i MX Blue – mieliśmy okazję sprawdzić w akcji działanie tych ostatnich.

Modele Alloy Elite oferują sporo dodatkowych funkcji multimedialnych (w tym bardzo praktyczne pokrętło regulacji głośności) oraz bogate możliwości dostosowywania podświetlenia klawiszy – zapisać możemy 3 różne profile ustawień. Same przełączniki oferują oczywiście najlepsze możliwe wrażenia z użytkowania – zarówno podczas gry jak i pracy.

Największym mankamentem urządzenia jest nieco błyszcząca powierzchnia obudowy, która dość szybko zbierała odciski palców. Klawisze multimedialne oraz podkładka pod nadgarstki nie sprawiają wrażenia wykonania z najlepszych dostępnych materiałów (czego można by oczekiwać po sprzęcie za ok. 600 zł), ale spełniają swoją funkcję i w czasie testów ani razu nie zawiodły.

Lioncast LK300

Lioncast LK300 cechuje się nietypowym wzornictwem. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Lioncast LK300 cechuje się nietypowym wzornictwem.

Klawiatura do gier Lioncast LK300 RGB z czerwonymi przełącznikami mechanicznymi Kailh Red, wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim estetyką. Agresywna stylistyka „wzmocniona” podświetleniem RGB (indywidualnie dla każdego klawisza) nie każdemu przypadnie do gustu. Nie zmienia to jednak faktu, że w cenie ok. 350 zł LK300 to bardzo solidne urządzenie.

Czerwone przełączniki liniowe zapewniają trwałość na dobrych kilka lat użytkowania i są optymalnym rozwiązaniem pod kątem gier. Model Lioncasta może pochwalić się też aż 5 klawiszami do makr po lewej stronie oraz 5 przyciskami multimedialnymi. Wszystkimi funkcjami, łącznie z podświetleniem korzystającym z technologii Radiant Backlight, sterujemy za pomocą specjalnego oprogramowania (które oferuje także kilka gotowych profili dostosowanych do popularnych gier). „Pakiet” uzupełnia odpinana podkładka pod nadgarstki.

Roccat Horde AIMO

Klawiatura Roccat Horde AIMO ma w zanadrzu kilka ciekawych rozwiązań. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura Roccat Horde AIMO ma w zanadrzu kilka ciekawych rozwiązań.

Jeśli potrafimy zrezygnować z przełączników mechanicznych, ale nie mamy zamiaru iść na kompromis w temacie jakości wykonania i wyposażenia, powinniśmy przyjrzeć się klawiaturze Roccat Horde Aimo. Urządzenie, będące następcą serii Isku i kosztujące około 300 złotych wykorzystuje przełączniki z gumowymi kopułami. Pisanie na Horde nie jest niestety tak precyzyjne, jak w przypadku mechanicznej konkurencji. Jednak na klawiaturach Roccata gra się świetnie, a Horde oferuje wspomniane już na początku tego akapitu benefity.

Klawiatura posiada podświetlenie RGB, pięć klawiszy makro, a także odczepiane oparcie na nadgarstki, specjalne klawisze multimedialne i pokrętło głośności. Dołączone oprogramowanie jest łatwe w użyciu i pozwala na zapisywanie makr na pięciu różnych profilach.

Logitech G513 Carbon

Każdy z klawiszy G513 Carbon możemy podświetlić na dowolnie wybrany kolor. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Każdy z klawiszy G513 Carbon możemy podświetlić na dowolnie wybrany kolor.

Kolejną propozycją firmy Logitech w tej kategorii cenowej jest model G513 Carbon, który może pochwalić się świetną ergonomią oraz rewelacyjną podkładką pod nadgarstki. Wykonano ją ze specjalnej pianki pokrytej ekologiczną skórą.

Obudowa została wykonana z wytrzymałego stopu aluminium, a w jej wnętrzu ukryto port USB (z oddzielnym wejściem, co gwarantuje pełną moc zasilania i przepustowości danych). Sama klawiatura waży prawie kilogram, zarówno ona jak i podpórka pod nadgarstki wyposażone są w gumowe podkładki, które sprawiają, że całość nie wędruje po biurku nawet podczas bardzo emocjonujących starć.

Standardowej wysokości klawisze osadzone są na szczotkowanej aluminiowej płycie, co daje G513 dodatkową stabilność. Zamiast często używanych przełączników firmy Cherry stosowane tu są przełączniki Romer-G firmy Logitech, które charakteryzują się bardzo dobrze funkcjonującym połączeniem wrażeń, responsywności i cichej pracy.

Logitech daje do wyboru 3 typy przełączników, każdy z nich ma gwarantować żywotność na poziomie 70 milionów kliknięć. Na bardzo minimalistycznym i eleganckim designie urządzenia ucierpiała nieco jego multimedialność, bowiem wszelkie dodatkowe funkcje ukryte są pod alternatywnym działaniem klawiszy F5-F12. Ogółem, w cenie około 570 zł otrzymujemy najwyższej jakości sprzęt, który rewelacyjnie sprawdza się zarówno w czasie zabawy jak i pracy.

Razer Blackwidow Chroma V2

Razer w nowym modelu zmienił w zasadzie jedynie podświetlenie i dodał podpórkę na nadgarstki. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Razer w nowym modelu zmienił w zasadzie jedynie podświetlenie i dodał podpórkę na nadgarstki.

Razer Blackwidow Chroma V2 kosztuje około 550 złotych i różni się od modelu Blackwidow Ultimate 2014 jedynie obecnością podświetlenia RGB i dodaniem podpórki na nadgarstki. Dzięki uniwersalnemu sterownikowi Razer Synapse, wszystkimi funkcjami i regulacją oświetlenia można zarządzać w sposób łatwy i przejrzysty. Wymaga to jednak przy pierwszym uruchomieniu obowiązkowej rejestracji konta użytkownika na stronie producenta - potem można już trwale zablokować funkcje online sterownika.

Chroma V2 charakteryzuje się bogatymi opcjami oświetlenia klawiszy, takimi jak dostępnym w pełnym spectrum kolorów chromatycznym przejściem barw wraz z efektem oddechowym. Próżno tu jednak szukać praktycznych elementów multimedialnych; funkcjami tymi można sterować jedynie poprzez mniej wygodne kombinacje klawiszy. Producent umieścił w obudowie jednak gniazdo audio i port USB 2.0.

Blackwidow Chroma V2 sprzedawana jest z przełącznikami Razera w następujących odmianach: zielone, żółte i pomarańczowe. Zielone przełączniki prawie nie różnią się charakterystyką oporu i skoku od modelu MX Blue firmy Cherry, a ich jakość stawia je na równi z konkurencją. Gracze docenią także 10-klawiszowy rollover, a zwolennicy funkcji dodatkowych wbudowany port USB.

Roccat Vulcan 100 AIMO

Bardzo mocne podświetlenie jest cechą charakterystyczną Vulcana 100. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Bardzo mocne podświetlenie jest cechą charakterystyczną Vulcana 100.

W cenie zbliżonej do stonowanej i eleganckiej klawiatury Logitech G513 firma Roccat przygotowała wyróżniający się wzornictwem model Vulcan 100. Agresywna stylistyka i przezroczyste obudowy przełączników sprawiają, że oświetlenie RGB bardzo rzuca się w oczy. W przeciwieństwie do wielu konkurentów (także droższych), wygląd Vulcana 100 nie budzi negatywnych skojarzeń z tanimi jarmarcznymi lampkami – aczkolwiek to jest oczywiście kwestia subiektywna.

Zresztą to nie strona wizualna jest najważniejszą cechą klawiatury Roccata. W Vulcanie 100 po raz pierwszy zastosowano autorskie przełączniki Titan, które stworzono dla graczy szukających wyczuwalnego i szybkiego działania klawiszy. Oprócz cichego i wyczuwalnego punktu aktywacji na poziomie 1,8 mm i wysokości naciśnięcia na 3,6 mm, każdy przełącznik zawiera specjalną obudowę, która zmniejsza jego drganie podczas naciśnięcia.

Klawiatura ma bardzo niski profil, który niemalże przywodzi na myśl notebooki. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura ma bardzo niski profil, który niemalże przywodzi na myśl notebooki.

Warto wspomnieć także, że klawiaturę wzmacnia i chroni przed wstrząsami metalowa płyta, a klawisze są tak skonstruowane, by nie osiadał na nich kurz. Ich nietypowy profil sprawia, że korzysta się z nich bardzo przyjemnie – zarówno podczas pisania jak i grania. Ergonomię zwiększają także dodatkowe przyciski multimedialne z pokrętłem regulacji głośności.

Jeśli jesteś przeciwnikiem tradycyjnie „wysokich” klawiatur mechanicznych, Vulcan 100 może pomóc Ci zmienić Twoje zdanie. Bardzo niski profil tego urządzenia chciałoby się określić jako laptopowy – wprawdzie byłoby to pewne wyolbrzymienie, ale skutecznie ukazujące cechę omawianego modelu.