Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 lipca 2020, 14:10

autor: Osti

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury do 200 złotych – Genesis, Logitech

W cenie do 200 złotych nadal znajdziemy głównie klawiatury membranowe. Oczywiście także i w tym przedziale producenci muszą decydować się na kompromis pomiędzy wykonaniem urządzenia a jego możliwościami.

Niektóre klawiatury zapewniają na przykład przyzwoite wykończenie i dobre wrażenia przy pisaniu, ale nie potrafią obsłużyć większej liczby klawiszy naciśniętych jednocześnie, czyli nie posiadają funkcji „key rollover”. W prostszych klawiaturach, nie posiadających specjalnych kontrolerów, liczba ta jest najczęściej ograniczona do dwóch klawiszy (2-klawiszowy rollover). W takich modelach może również występować tzw. ghosting (rejestrowanie fałszywego sygnału wejściowego z klawiatury), co prowadzi do wydawania niepożądanych poleceń podczas grania. Generalnie jednak w tej kategorii cenowej znajdziecie kilka wartych uwagi urządzeń nadających się rekreacyjnego do grania.

Jeśli jednak traktujecie gaming jako coś więcej niż tylko rekreacyjne hobby, warto zastanowić się nad zakupem jednego z modeli w kategorii cenowej do 300 zł. Za tą kwotę możecie znaleźć sprzęt oferujący rewelacyjny stosunek jakości do ceny, który zagwarantuje Wam wierną służbę przez ładnych parę lat.

Genesis Thor 200 RGB

Genesis Thor 200 to taki prawie-mechanik za ok. 140 zł. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Genesis Thor 200 to taki prawie-mechanik za ok. 140 zł.

Pierwszy model w kategorii cenowej do 200 zł to klawiatura hybrydowa – czyli tak właściwie membranowa, która udaje mechaniczną. Brzmi to może skomplikowanie, ale w praktyce sprawdza się całkiem nieźle. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy sprzęt całkiem skutecznie udający modele kosztujące znacznie więcej. Przy okazji robi to w całkiem eleganckim stylu, więc jeśli szukasz czegoś o stonowanym wyglądzie, być może trafiłeś pod właściwy adres.

Co pierwsze rzuca się w oczy (a może raczej „w palce”?), to dość wysoki profil klawiszy – po rozłożeniu dodatkowych nóżek wynosi on prawie 60 mm, czyli całkiem sporo. Przy dłuższych posiedzeniach niektórym może zabraknąć dodatkowej podpórki pod nadgarstki. Generalnie jednak korzystanie z Genesis Thor 200 jest bardzo wygodne, zarówno podczas pracy jak i zabawy. W praktyce działanie klawiatury przypomina nieco modele mechaniczne z przełącznikami niebieskimi – to te z głośnym kliknięciem.

Specjalna konstrukcja przycisków sprawia, że można zamontować klawisze pasujące do przełączników Cherry MX, co z pewnością ucieszy fanów kombinowania i „upiększania” swojego urządzenia. Producent deklaruje, że żywotność przełączników wynosi 20 milionów kliknięć – to bardzo poważne obietnice, ale po kilku tygodniach testowania nie mamy powodów, aby nie wierzyć w te zapewnienia. Na duży plus należy także policzyć dwa dodatkowe porty USB ukryte w obudowie.

Genesis Thor 300

Genesis Thor 300 występuje również w wersji bez bloku numerycznego. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Genesis Thor 300 występuje również w wersji bez bloku numerycznego.

Jeśli „kombinowane” przełączniki hybrydowe Thora 200 Was nie przekonują, to dokładając raptem parę złotych możecie stać się szczęśliwymi posiadaczami… Genesis Thor 300. Model który trafił do nas na testy nie udaje już klawiatury z niebieskimi przełącznikami, tylko faktycznie je posiada. Różnica jest odczuwalna, ale uczciwie można powiedzieć, że obydwa egzemplarze oferują bardzo podobne wrażenia podczas grania. Thor 300 ma przy tym kilka milimetrów niższy profil od swojego hybrydowego braciszka, dzięki czemu brak podstawki pod nadgarstkami jest mniej bolesny podczas długich posiedzeń.

Oprócz tego modele różnią się minimalnie układem klawiszy - Thor 300 ma „wysoki Enter”. Najtańszy mechanik w ofercie Genesis występuje także w opcji bez bloku numerycznego. Dla przeciwników dość głośnych przełączników niebieskich stworzono także wersję ze switchami Outemu Red. Z myślą o graczach ten model wyposażono w pełny anti-ghosting oraz 20 trybów podświetlenia.

Trust GXT 860 Thura

Trust GXT 860 Thura prezentuje się całkiem przyzwoicie, szczególnie biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Trust GXT 860 Thura prezentuje się całkiem przyzwoicie, szczególnie biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę.

Kolejny w tej kategorii model, to coraz rzadziej dostępny (w cenie około 180 zł) Trust GXT 860 Thura. Klawiatura jest dość nietypowa, bo producent określa ją jako półmechaniczną. Wzbogacona została dodatkowo m.in. o charakterystyczne podświetlenie (9 tęczowych trybów kolorystycznych). W teorii urządzenie łączy ze sobą zalety klawiatur membranowych z mechanicznymi. A w praktyce? Korzystanie z GXT 860 faktycznie jest bardzo przyjemne, a anti-ghosting, rollover na 16 klawiszy i możliwość wyłączenia klawisza Windows czynią z niego ciekawą propozycję dla graczy.

Całkiem bogate, jak na tę kategorię cenową, wyposażenie klawiatury uzupełnia ergonomiczna podkładka pod nadgarstki. Warto wspomnieć, że podświetleniu poddano nie tylko klawisze, ale także specjalną ramkę obiegającą dookoła solidnej jakości obudowę, co widać świetnie na zdjęciu powyżej. Jest to wprawdzie jedynie bajer, ale niespotykany nawet u dużo droższej konkurencji - w naszym zestawieniu jedynie kosztujący ok. 800 zł Razer Huntsman Elite może pochwalić się podświetleniem wokół obudowy.

iBOX Aurora K-4

Aurora K-4 wygląda przyzwoicie i jest jedną z tańszych klawiatur mechanicznych. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Aurora K-4 wygląda przyzwoicie i jest jedną z tańszych klawiatur mechanicznych.

iBOX Aurora K-4 to kosztująca niecałe 180 złotych klawiatura mechaniczna – jakby tego było mało, może ona jeszcze zaskoczyć ilością dodatków. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim podkładkę pod nadgarstki z rewelacyjnym systemem zaczepiania przy pomocy magnesów – takich wygodnych rozwiązań brakuje w wielu modelach, które potrafią kosztować 3-4 razy więcej! Producent oddaje w nasze ręce także specjalne pokrętło, które kryje w sobie możliwość sterowania zarówno poziomem głośności, jak i podświetleniem.

Ale to nie dodatki są w klawiaturze najważniejsze. W tym modelu iBOX zdecydował się na zastosowanie przełączników KRGD Red. Wymagają one nieco większej siły nacisku (60 g) niż „redy” od Cherry, ale nie jest to bardzo odczuwalne podczas grania. Jest to także w zasadzie jedyna znacząca różnica w porównaniu z testowanym przez nas wcześniej modelem Aurora K-3, w którym „stukaliśmy” w brązowe przełączniki. Starszą klawiaturę uda Wam się kupić nieco taniej, więc jest ona również ciekawą propozycją „budżetowego mechanika”.

Dość niewielkich rozmiarów obudowę wykonano z aluminium, co dobrze wróży potencjalnej trwałości urządzenia – tak samo jak deklarowana przez producenta żywotność przełączników na poziomie 50 milionów kliknięć. Oprogramowanie do obsługi klawiatury dostępne jest w języku polskim i umożliwia ono m.in. rejestrowanie poleceń macro oraz przypisanie podświetlenia indywidualnie do każdego przycisku. Klawiatura posiada też pełny antyghosting.

Logitech G213 Prodigy

Klawiatura Logitech G213 Prodigy to jeden z najlepszych modeli membranowych na rynku. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Klawiatura Logitech G213 Prodigy to jeden z najlepszych modeli membranowych na rynku.

Pomimo stosunkowo niskiej ceny, wynoszącej około 200 złotych, klawiatura G213 Prodigy firmy Logitech oferuje m.in. podświetlenie RGB, które niestety nieco rozczarowuje swoją nierównomiernością. Ponadto posiada zintegrowaną podpórkę pod nadgarstki i jest odporna na zalanie wodą. Model ten może pochwalić się także bogatym wyposażeniem i wysoką precyzją klawiszy, dzięki zastosowaniu tak zwanych kopuł mechanicznych (mech dome).

Klawisze wykorzystują odmianę gumowych kopuł, która ma upodabniać wrażenia dotykowe do pracy na przełącznikach mechanicznych. Podobnie jak inne modele tego typu, odnoszą one co najwyżej umiarkowany sukces na tym polu, dlatego pozostajemy raczej sceptyczni wobec terminu „kopuła mechaniczna”. W przypadku G213 nie zmienia to jednak faktu, że oferuje ona dobre wrażenia zarówno podczas pisania jak i grania. Czyni to z niej jeden z najlepszych modeli w tym segmencie cenowym.

Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.
Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.