Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 2 września 2019, 12:12

autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking wrzesień 2019

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury do 200 złotych - Trust

W przedziale cenowym do 200 złotych nadal znajdziemy głównie klawiatury membranowe. Oczywiście także i w tym przedziale cenowym producenci muszą decydować się na kompromis pomiędzy wykonaniem urządzenia a jego możliwościami.

Niektóre klawiatury zapewniają na przykład przyzwoite wykończenie i dobre wrażenia przy pisaniu, ale nie potrafią obsłużyć większej liczby klawiszy naciśniętych jednocześnie, czyli nie posiadają funkcji „key rollover”. W prostszych klawiaturach, nie posiadających specjalnych kontrolerów, liczba ta jest najczęściej ograniczona do dwóch klawiszy (2-klawiszowy rollover). W takich modelach może również występować tzw. ghosting (rejestrowanie fałszywego sygnału wejściowego z klawiatury), co prowadzi do wydawania niepożądanych poleceń podczas grania. Generalnie jednak w tej kategorii cenowej znajdziecie kilka wartych uwagi urządzeń nadających się rekreacyjnego do grania.

Jeśli jednak traktujecie gaming jako coś więcej niż tylko rekreacyjne hobby, warto zastanowić się nad zakupem jednego z modeli w kategorii cenowej do 300 zł. Za tą kwotę możecie znaleźć sprzęt oferujący rewelacyjny stosunek jakości do ceny, który zagwarantuje Wam wierną służbę przed ładnych parę lat.

Trust GXT 860 Thura

Trust GXT 860 Thura prezentuje się całkiem przyzwoicie, szczególnie biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Trust GXT 860 Thura prezentuje się całkiem przyzwoicie, szczególnie biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę.

Pierwszy w tej kategorii model, to dostępny w cenie około 150 zł Trust GXT 860 Thura. Klawiatura jest dość nietypowa, bo producent określa ją jako półmechaniczną. Wzbogacona została dodatkowo m.in. o charakterystyczne podświetlenie (9 tęczowych trybów kolorystycznych).

W teorii urządzenie łączy ze sobą zalety klawiatur membranowych z mechanicznymi. A w praktyce? Korzystanie z GXT 860 faktycznie jest bardzo przyjemne, a anti-ghosting, rollover na 16 klawiszy i możliwość wyłączenia klawisza Windows czynią z niego ciekawą propozycję dla graczy.

Całkiem bogate, jak na tę kategorię cenową, wyposażenie klawiatury uzupełnia ergonomiczna podkładka pod nadgarstki. Warto wspomnieć, że podświetleniu poddano nie tylko klawisze, ale także specjalną ramkę obiegającą dookoła solidnej jakości obudowę, co widać świetnie na zdjęciu powyżej. Jest to wprawdzie jedynie bajer, ale niespotykany nawet u dużo droższej konkurencji - w naszym zestawieniu jedynie kosztujący 850 zł Razer Huntsman Elite może pochwalić się podświetleniem wokół obudowy.

Sharkoon Skiller Pro+

Klawiatura Sharkoon Skiller Pro wykonana została z lepszych materiałów niż poprzednik. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura Sharkoon Skiller Pro wykonana została z lepszych materiałów niż poprzednik.

Za cenę około 150 złotych Sharkoon Skiller Pro+ jest bardzo atrakcyjną ofertą. W porównaniu ze swoim poprzednikiem, modelem Sharkoon Skiller, wersja Pro+ prezentuje się nieco okazalej. Zarówno obudowa, jak i dobór materiałów zostały zmienione - zamiast delikatnego i raczej taniego plastiku o wysokim połysku, producent zdecydował się na wykorzystanie lepiej wyglądającej, matowej powierzchni.

Odporność obudowy, stabilność ułożenia na płaskiej powierzchni i znajdujące się na odwrocie punkty antypoślizgowe oceniamy dobrze, jak na produkt z tej półki cenowej. Wrażenie pisania przywodzi na myśl przełączniki mechaniczne, ponieważ wyczuwalny jest wyraźny punkt aktywacji klawisza. Gracze mogą także wykorzystać sześć przycisków dedykowanych funkcjom makro.

Przydatne klawisze multimedialne oraz całościowe, choć nieco nierównomierne podświetlenie, ułatwiają codzienną pracę z komputerem. Jak większość klawiatur za około 150 złotych, Skiller Pro+ obsługuje maksymalnie dwa wciśnięte klawisze jednocześnie (2-klawiszowy rollover). Jednak w istotnym dla graczy obszarze WASD, można wcisnąć do sześciu klawiszy jednocześnie, co oznacza, że spełnione są minimalne wymagania dla użytecznej klawiatury gamingowej. Dostępne są również inne opcje kolorystyczne podświetlenia: czerwony, zielony i ciemnoniebieski.

iBOX Aurora K-4

Aurora K-4 wygląda przyzwoicie i jest jedną z tańszych klawiatur mechanicznych. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Aurora K-4 wygląda przyzwoicie i jest jedną z tańszych klawiatur mechanicznych.

iBOX Aurora K-4 to kosztująca niecałe 200 złotych klawiatura mechaniczna, która może zaskoczyć ilością dodatków. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim podkładkę pod nadgarstki z rewelacyjnym systemem zaczepiania przy pomocy magnesów – takich wygodnych rozwiązań brakuje w wielu modelach, które potrafią kosztować 3-4 razy więcej! Producent oddaje w nasze ręce także specjalne pokrętło, które kryje w sobie możliwość sterowania zarówno poziomem głośności, jak i podświetleniem.

Ale to nie dodatki są w klawiaturze najważniejsze. W tym modelu iBOX zdecydował się na zastosowanie przełączników KRGD Red. Wymagają one nieco większej siły nacisku (60 g) niż „redy” od Cherry, ale nie jest to bardzo odczuwalne podczas grania. Jest to także w zasadzie jedyna znacząca różnica w porównaniu z testowanym przez nas wcześniej modelem Aurora K-3, w którym „stukaliśmy” w brązowe przełączniki. Starszą klawiaturę uda Wam się kupić nieco taniej, więc jest ona również ciekawą propozycją „budżetowego mechanika”.

Dość niewielkich rozmiarów obudowę wykonano z aluminium, co dobrze wróży potencjalnej trwałości urządzenia – tak samo jak deklarowana przez producenta żywotność przełączników na poziomie 50 milionów kliknięć. Oprogramowanie do obsługi klawiatury dostępne jest w języku polskim i umożliwia ono m.in. rejestrowanie poleceń macro oraz przypisanie podświetlenia indywidualnie do każdego przycisku. Klawiatura posiada też pełny antyghosting.

Cherry Stream 3.0

Klawiatura Cherry Stream 3.0 przypomina rozwiązania często stosowane w notebookach. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking marzec 2019 - dokument - 2019-09-02
Klawiatura Cherry Stream 3.0 przypomina rozwiązania często stosowane w notebookach.

Klawiatura Cherry Stream 3.0, mieszcząca się w prostej czarnej obudowie i oferująca płaskie klawisze, jest dostępna za około 120 złotych. Model ten posiada 105 klawiszy w układzie QWERTZ (tzw. klawiatura maszynistki); jest podłączany do komputera za pomocą kabla USB o długości 1,8 metra. Ponadto nad przyciskami funkcyjnymi znajduje się sześć przycisków multimedialnych do regulacji głośności oraz sterowania filmami i muzyką.

Cherry Stream 3.0 to klawiatura z przełącznikami Cherry XS, które według producenta mają być w stanie wytrzymać 20 milionów naciśnięć. Etykiety klawiszy są wygrawerowane przy użyciu lasera i wypełnione kolorem. Klawiatura jest odporna na zachlapanie, posiada niebieskie diody kontrolne LED i jest wykonana z tworzywa sztucznego.