Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 lipca 2020, 14:10

autor: Osti

Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Klawiatury do 100 złotych - Tracer

Do kwoty 100 złotych nie da się kupić idealnej klawiatury przeznaczonej do grania. Wprawdzie już za około 50 złotych można znaleźć kilka przyzwoitych modeli (np. Logitech K120), nadających się jako klawiatury awaryjne lub zamienne. Generalnie spełnią one swoją podstawową funkcję w trakcie prac biurowych, czasami pozostawiając jednak nieco do życzenia podczas grania.

Zawsze należy się spodziewać mniejszych lub większych ograniczeń związanych z cięciem kosztów przez producentów takich urządzeń. W tej kategorii dostępne są także tylko klawiatury membranowe, które jednak niekoniecznie muszą odbiegać jakością od tych nieco droższych, dostępnych w kolejnej kategorii naszego poradnika zakupowego. Jeśli zatem szukacie urządzenia „na start” – śmiało możecie zacząć właśnie od tej klasy urządzeń.

Jednakże, dla graczy i do regularnego użytkowania długoterminowego, zalecamy skierować uwagę na klawiatury kosztujące co najmniej 100-150 złotych. Dopiero od tego pułapu cenowego technologia, wyposażenie i wykonanie zaczynają występować na jednym, zrównoważonym poziomie.

KRUX Solar RGB

Za niecałe 50 zł, a już ma podświetlenie, do tego działa całkiem sprawnie. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Za niecałe 50 zł, a już ma podświetlenie, do tego działa całkiem sprawnie.

Czasami osoby obcujące regularnie z najdroższymi modelami klawiatur mechanicznych mają problem z „powrotem” na membranę. Wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia, co udowadnia choćby firma KRUX ze swoim Solarem. Zdecydowano się tutaj na zastosowanie umieszczonych wysoko na membranie keycapów, co sprawia, że gdyby nie stosunkowo duży opór przy wciskaniu, osoba mniej obeznana mogłaby wziąć ten model za mechanika. Ich praca jest bardzo cicha i zaskakująco przyjemna (szczególnie biorąc pod uwagę cenę, nieprzekraczającą 50 zł!).

Nieczęsto spotykany w tej półce cenowej jest także fakt podświetlenia klawiszy. Nie ma jednak możliwości jego regulowania - tęczową zorzę możemy jedynie przyciemnić lub całkowicie wyłączyć. Światełka w połączeniu z lekko przeźroczystą obudową wyglądają całkiem widowiskowo, przy czym wcale nie nazwalibyśmy tego efektu kiczowatym. Producent deklaruje także podwyższoną odporność na zachlapania - postanowiliśmy nie podtapiać Solara zbyt intensywnie, ale sam kontakt z niewielką ilością wody faktycznie nie zrobił na tym modelu żadnego wrażenia.

Tracer GameZone HellWay

Prawie najtańszy model w naszym zestawieniu może pochwalić się całkiem niezłą funkcjonalnością. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Prawie najtańszy model w naszym zestawieniu może pochwalić się całkiem niezłą funkcjonalnością.

Po skończonej lekturze naszego zestawienia nie będziecie mieć wątpliwości co do tego, że najtańszy segment klawiatur dla graczy został kompletnie zdominowany przez firmę Tracer. Na początek postanowiliśmy wyróżnić dostępny już za około 70 zł model HellWay.

Linia produktów Tracer GameZone została zaprojektowana (jak nazwa wskazuje) z myślą o graczach, ale w modelu HellWay znajdziemy kilka funkcji, który mogą okazać się przydatne także dla „zwykłych śmiertelników”. Na czoło wysuwa się tutaj przede wszystkim spora liczba klawiszy multimedialnych. Sam wygląd urządzenia z pewnością można uznać za „agresywny” – jedni go polubią, inni trochę mniej. Jak zwykle jest to kwestia gustu.

Dość niespotykanym w tym segmencie cenowym jest także regulowane podświetlenie LED w trzech kolorach, pozwalające choćby na wyróżnienie wybranych fragmentów urządzenia. HellWay stara się trochę udawać klawiaturę mechaniczną – jedni polubią, inni będą z niechęcią spoglądać na wysoki skok klawiszy i ich dość głośną pracę. Podsumowując – za bardzo niewielkie pieniądze otrzymujemy całkiem funkcjonalny sprzęt.

Tracer GameZone Ingot

Podświetlenie Tracer GamzeZone Ingot można wyłączyć. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Podświetlenie Tracer GamzeZone Ingot można wyłączyć.

Pełnowymiarową klawiaturę Tracer GameZone Ingot można zakupić już za kwotę około 95 złotych. Urządzenie jest atrakcyjne wizualnie (przynajmniej dla niektórych) i zdecydowanie będzie wyróżniać się na biurku każdego gracza. Membranowe klawisze sprawują się bardzo przyzwoicie w trakcie zabawy, a dodatkowe jedenaście klawiszy funkcyjnych czy też multimedialnych, ułatwia szybką obsługę systemu.

Urządzenie wyróżnia się posiadaniem podświetlenia pod klawiszami i podpórką na nadgarstki. W oferowanej cenie na uwagę zasługuje także ciche działanie przycisków i stosunkowo dobra jakość wykonania. Klawiatura posiada także możliwość blokady klawisza Windows, co zdecydowanie podnosi jej wartość gamingową.

Niestety pojawiają się problemy z dostępnością tego modelu. W chwili pisania tego tekstu można nabyć go jedynie na Allegro. Na szczęście istnieje bardzo podobna alternatywa, w postaci klawiatury Genesis Rhod 420. Opisujemy ją poniżej.

Genesis Rhod 420

Genesis Rhod 420 to bardzo przyzwoity sprzęt w rozsądnej cenie. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Genesis Rhod 420 to bardzo przyzwoity sprzęt w rozsądnej cenie.

Model bardzo podobny, a przy tym nieco tańszy niż proponowany wcześniej Tracer, przygotowała firma Genesis. Membranowe przyciski oferują dodatkowo podświetlenie RGB, które sprawdza się całkiem nieźle jak na tą kategorię (niestety w ciągu ostatnich kilku tygodni cena tego modelu nieco wzrosła, przekraczając tym samym budżet 100 zł). Aluminiowa obudowa wygląda agresywnie, ale nie jakoś szczególnie tandetnie (co niestety często ma miejsce w przypadku sprzętu dla graczy).

Gamingowy charakter urządzenia – oprócz wyglądu – podkreśla funkcja anti-ghostingu dla 19 klawiszy oraz możliwość zablokowania przycisku Windows. Producent chwali się na stronie łatwym i wygodnym sterowaniem multimediami dzięki alternatywnej funkcjonalności klawiszy od F1 do F12, ale bądźmy szczerzy – jest to absolutny standard. Dość wysoki profil klawiszy można jeszcze zwiększyć dzięki składanym nóżkom, które umożliwiają regulację kąta nachylenia klawiatury.

Tracer Mecano

Nazwa może być myląca, Mecano to klawiatura membranowa, która jedynie „udaje” mechaniczną. - Najlepsze klawiatury gamingowe | Ranking na 2020 rok - dokument - 2020-07-29
Nazwa może być myląca, Mecano to klawiatura membranowa, która jedynie „udaje” mechaniczną.

Klawiatura Tracer Mecano dostępna jest w sklepach w cenie około 100 złotych. Urządzenie charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania (jak na tę półkę cenową) i intensywnym podświetleniem w trzech kolorach (czerwonym, niebieskim i fioletowym). Pomimo faktu, że klawiatura opiera się na technologii membranowej, jakość pacy na niej może przypominać działanie urządzeń mechanicznych. Również z powodu dość głośnego skoku klawiszy.

Klawiatura świetnie sprawdza się w grach. Istnieje możliwość zablokowania klawisza Windows, urządzenie posiada też dobrze działającą funkcję rollover, pozwalającą naciskać jednocześnie kilka przycisków. Pracę w systemie ułatwiają duże klawisze funkcyjne i klasyczny przycisk Enter. Niestety, producent nie zdecydował się na wydłużenie przycisku Backspace, co trochę zaburza idealny niemal wygląd całości.

Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.
Najlepsze myszki gamingowe | Ranking na 2020 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.