autor: Mateusz "rassi" Ługowik
Najlepsze klawiatury gamingowe. Ranking na 2022 rok
Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.
Dobra klawiatura gamingowa musi spełniać najróżniejsze wymogi. Powinna być wygodna przy pisaniu e-maili, czatowaniu oraz przede wszystkim graniu. Wśród najważniejszych czynników charakteryzujących porządną klawiaturę jest jakość wykonania, wrażenie płynące z wciskania klawiszy, ergonomia i dodatkowe funkcje (np. przyciski obsługujące multimedia). W tym artykule przedstawiamy Wam najlepsze naszym zdaniem klawiatury dla graczy znajdujące się obecnie na rynku. Nasze propozycje podzieliliśmy na kilka kategorii. Dzięki temu bez problemu znajdziecie urządzenie adekwatne do Waszych wymagań i zawartości portfela.
Klawiatura gamingowa - jaka najlepsza w 2022 roku
- Najlepsze klawiatury dla graczy do 100 złotych
- Najlepsze klawiatury dla graczy do 200 złotych
- Najlepsze klawiatury dla graczy do 300 złotych
- Najlepsze klawiatury dla graczy do 400 złotych
- Najlepsze klawiatury dla graczy do 500 złotych
- Najlepsze klawiatury dla graczy do 600 złotych
- Najlepsze klawiatury dla graczy powyżej 600 złotych
- Najlepsze klawiatury TKL (tenkeyless)
- Najlepsze klawiatury bezprzewodowe dla graczy
- Najlepsze klawiatury 60% dla graczy
AKTUALIZACJA 2022
Oprócz oczywistych zmian w postaci odświeżenia cen i sprawdzenia dostępności, dodaliśmy dwie nowe kategorie cenowe: do 400 złotych i do 500 złotych.
Klawiatury do komputerów stacjonarnych dzielą się generalnie na dwie odmiany: mechaniczne (z przełącznikami pod każdym klawiszem) lub membranowe (w których aktywacja danego znaku powstaje poprzez nacisk gumowej wypustki z aktywatorem na folię drukowaną, tzw. rubber dome). Coraz popularniejsze stają się także różnego rodzaju hybrydy oraz „autorskie wynalazki” poszczególnych producentów.
Klawiatura mechaniczna charakteryzuje się zazwyczaj solidniejszą jakością wykonania, znacznie większą ceną oraz zdecydowanie ciekawszym wrażeniem, które odnosimy po uderzeniu palcem w klawisz. Znajdujące się w powszechnym użyciu modele oferują coraz bardziej rozbudowane dodatki i znacznie niższą cenę. W wielu klawiaturach można znaleźć specjalne funkcje, takie jak klawisze multimedialne, funkcje makro, huby USB, czy regulację głośności.

Przed zakupem nowej klawiatury, warto ją porządnie przetestować. Najdroższa nawet klawiatura mechaniczna, może nam zwyczajnie nie przypasować.
Po krótkim okresie aklimatyzacji przyjemne uczucie towarzyszące korzystaniu z klawiatury mechanicznej szczególnie docenią osoby piszące dużo i często. Klawisze stawiające większy opór przy naciskaniu dają lepsze wrażenia także podczas grania, choć tu wiele zależy od wyboru odpowiednich przełączników. Doświadczenie pokazuje jednak, że klawiatura mechaniczna niekoniecznie zapewni nam istotną przewagę (czyli większą precyzję) podczas zabawy. Klawiatury mechaniczne korzystają często z przełączników Kailh najczęściej w odmianach Kailh Blue, Kailh Black, Kailh Red i Kailh Brown i switchy Otemu (głównie w budżetowych klawiaturach). Przełączniki MX niemieckiej firmy Cherry, które jeszcze do niedawna były wzorem dla wszystkich, są dostępne w coraz mniejszej liczbie modeli.
Klawiatura do gier - rodzaje przełączników mechanicznych
- Niebieskie przełączniki wymagają minimalnie większej siły do wciśnięcia niż pozostałe, a ich zwalnianiu towarzyszy głośne i wyraźnie wyczuwalne kliknięcie.
- Przełączniki czarne stawiają równomierny opór przy wciskaniu, a punkt aktywacji przełącznika znajduje się w nich znacznie wyżej. Naszym zdaniem sprawia to, że przełączniki Cherry MX Black nadają się do grania znacznie lepiej niż odmiana niebieska, ale wiele osób uważa pisanie na nich za mniej przyjemne z powodu stosunkowo wysokiego oporu zwolnienia klawisza, któremu nie towarzyszy wyraziste kliknięcie.
- Przełączniki Cherry MX Brown znajdują się w połowie drogi pomiędzy MX Blue a MX Black,
- Cherry MX Red natomiast są lżej pracującą wersją przełączników MX Black.
- Dostępnych jest wiele przełączników mechanicznych innych producentów, które częściowo oparte są na modelach firmy Cherry, a częściowo na mieszance różnych rozwiązań (na przykład przełączniki Kailh lub autorski produkt firmy Logitech - Romer-G).
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, który wariant przełączników najlepiej nam pasuje, jest zagranie w coś na próbę. Czasami nawet droga klawiatura do gier, która według deklaracji producenta jest w stanie wytrzymać wiele mln kliknięć, nie spełni naszych oczekiwań. Nie zapominajmy też, że za dodatki typu podświetlenie RGB, podpórka pod nadgarstki, port USB, wyświetlacz OLED czy klawisze multimedialne, przyjdzie nam zwykle sporo dopłacić. Prawda jest taka, że najbardziej powinien interesować nas anti ghosting i N key rollover, które przynajmniej w teorii powinny nam zagwarantować sprawne działanie nawet w ogniu najbardziej wymagającej bitwy.

Nie jest łatwo znaleźć urządzenie spełniające wszystkie nasze wymagania.
Oczywiście dodatkowe klawisze i inne ciekawe „bajery”, takie jak wielokolorowe podświetlenie znajdziemy nie tylko w najdroższych modelach renomowanych producentów, takich jak Razer Huntsman, HyperX Alloy czy SteelSeries Apex Pro. Urządzenia takie jak Genesis Thor albo rodzime klawiatury SPC Gear również oferują wiele dodatków, przy czym powinny nam służyć przez wiele milionów kliknięć. W naszym rankingu najlepszych klawiatur znajdziecie przykłady z ofert wielu producentów i w różnych zakresach cenowych. A ponieważ nie wszyscy potrzebują przełączników mechanicznych, znajdzie się tu także klawiatura membranowa. Proponujemy także coś dla użytkowników, których interesuje bezprzewodowa klawiatura i ta o mniejszych wymiarach.
Dlaczego warto sprawdzić ten ranking klawiatur? Zanim wydasz kilka stówek na Razer Oronata Chroma, dzięki nam może uda Ci się znaleźć nieco tańsze rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania i również będzie posiadało np. kilka dodatkowych klawiszy. Klawiatura do gier to z reguły zakup na lata, warto więc dobrze go przemyśleć. Nasze zestawienie nie ma charakteru listy top 10, gdyż na rynku znajduje się o wiele więcej ciekawych modeli. Podzieliliśmy je dla Was według kategorii cenowych – w ten sposób poznacie najciekawsze propozycje mieszczące się w Waszym budżecie. Zatem na kolejnych stronach znajdziecie znacznie więcej niż po prostu top 10 najlepszych klawiatur dla graczy.