Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 18 września 2019, 11:53

autor: Nils Raettig (gamestar.de)

Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jaki leworęcznych graczy.

Myszki komputerowe dla graczy są dostępne w praktycznie każdym przedziale cenowym – od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Wiele modeli uchodzi za „profesjonalny sprzęt dla graczy” raczej za sprawą wygórowanej ceny czy kolorowego podświetlenia, niż jakości wykonania i osiągów; tymczasem dziesiątki lepszych i rozsądniej wycenionych myszy rozpaczliwie walczy o uwagę kupujących. Rozeznanie się w sensach i nonsensach branży gamingowej jest trudne, a mnogość ofert i haseł marketingowych może przyprawić o ból głowy osoby niezorientowane w tajnikach współczesnych myszek.

Dla każdego coś miłego? - Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r. - dokument - 2019-09-18
Dla każdego coś miłego?

Zanim kupimy nową mysz, powinniśmy pomyśleć o swoich wymaganiach i preferowanym stylu gry. Ulubiony sposób chwytu, rozdzielczość, z jaką lubimy grać, specjalne funkcje (np. zaawansowane sterowniki z obsługą makr i dowolnie programowalnymi przyciskami), a może (drogie) modele bezprzewodowe – oto pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć przed wyszukiwaniem konkretnych modeli. Po odsianiu części produktów łatwiej dokonamy wyboru z korzyścią dla naszego komfortu i portfela.

W naszych rekomendacjach dla graczy koncentrujemy się wyłącznie na myszach gamingowych, które sprawdzają się zarówno w shooterach, jak i w grach strategicznych lub akcji, a także pomagają w precyzyjnym edytowaniu zdjęć i tworzeniu grafik. Już w cenie 50 złotych można rozważać niezliczone modele myszek. Jednak te droższe mają zazwyczaj lepszą ergonomię, więcej przycisków, wyższą jakość wykonania oraz jeszcze wyższą (lub przynajmniej konfigurowalną) czułość – znaną także jako częstotliwość próbkowania, wyrażaną w jednostkach „dpi” (punkty na cal) lub „cpi” (zliczenia na cal).

Mamy dla was kilka propozycji w różnych kategoriach cenowych. Polecamy również wybrane modele bezprzewodowe oraz symetryczne, odpowiednie także dla osób leworęcznych.

Czujnik myszy – laserowa czy optyczna?

Myszy Epicgear Meduza (po lewej) i Anura (pośrodku) wykorzystują zarówno czujnik podczerwieni, jak i laserowy. Częściej spotykane jest stosowanie tylko jednego (obecnie preferowane są optyczne) czujnika, jak w przypadku G400S firmy Logitech (po prawej). - Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r. - dokument - 2019-09-18
Myszy Epicgear Meduza (po lewej) i Anura (pośrodku) wykorzystują zarówno czujnik podczerwieni, jak i laserowy. Częściej spotykane jest stosowanie tylko jednego (obecnie preferowane są optyczne) czujnika, jak w przypadku G400S firmy Logitech (po prawej).

Czujnik odpowiada za realizację głównego zadania myszy: wykrywania ruchu. Źródło światła (laser lub dioda LED/IR, w spektrum widzialnym lub podczerwieni) kieruje światło przez różne układy optyczne na powierzchnię, po której porusza się mysz.

Podobnie jak w aparacie fotograficznym, wykonywane są mikroskopijne, pojedyncze ujęcia powierzchni, które z kolei analizowane są przez procesor sygnałowy. Próbuje on wykryć najmniejsze nierówności na powierzchni, aby móc rozpoznać charakterystyczne punkty na kolejnych obrazach. Przy odrobinie matematyki może on dzięki temu obliczyć względną odległość pokonaną przez punkt w przedziale czasowym pomiędzy dwoma ujęciami (w wyimaginowanym układzie współrzędnych danej powierzchni).

Funkcjonalność myszy z czujnikiem laserowym oraz optycznym jest zasadniczo taka sama, za wyjątkiem źródła światła w czujniku, dlatego rozróżnianie tych dwóch typów jest w zasadzie niepotrzebne. Oba typy wykorzystują światło i prawa optyki. Niemniej jednak nazewnictwo to jest na tyle powszechne, że i my będziemy je stosować.

Prawie wszystkie czujniki myszy dla graczy pochodzą obecnie od jednego producenta – firmy Pixart z Tajwanu. Chociaż wiele z nich opisanych jest jako produkt firny Avago, licencje na używane przez tego producenta patenty (ponad 600) zostały zakupione przez firmę Pixart pod koniec 2011 roku. Innym producentem czujników do myszy jest firma Philips, jednak jej znaczenie jest (póki co) marginalne.

Czerwone linie narysowane zostały z aktywnym Angle Snappingiem (korekcją ścieżki), czarne linie z wolnej ręki – siła interwencji oprogramowania zależy od producenta. - Najlepsze myszki gamingowe - Ranking wrzesień 2019 r. - dokument - 2019-09-18
Czerwone linie narysowane zostały z aktywnym Angle Snappingiem (korekcją ścieżki), czarne linie z wolnej ręki – siła interwencji oprogramowania zależy od producenta.

Plusy i minusy myszy laserowych oraz optycznych

Jakie są praktyczne zalety i wady obu rozwiązań? Czujniki laserowe z reguły mogą pracować na szerszej palecie różnorodnych powierzchni i osiągają wyższe rozdzielczości. Jednak maksymalne wartości dostępnych obecnie czujników laserowych i LED są tak wysokie, że kiedy pracują z maksymalną czułością nawet przy bardzo wysokich rozdzielczościach są praktycznie bezużyteczne.

Wysokość reakcji czujnika (lift-off distance albo LOD), tj. odległość (wysokość), z której czujnik nadal rejestruje ruch, jest zwykle mniejsza u myszek laserowych. Jest to szczególnie ważne dla graczy, którzy często przenoszą swoją mysz.

Wady myszy laserowych wynikają z właściwości światła laserowego: ponieważ jest ono bardziej skoncentrowane i wysokoenergetyczne niż światło IR, a tym samym wnika głębiej w powierzchnię, rejestruje znacznie więcej informacji o powierzchni, często niepotrzebnych do precyzyjnego obliczenia przebytej odległości. Skala błędu waha się tu od pięciu do sześciu procent, w zależności od właściwości podłoża i szybkości przesuwania myszy. Najlepsze myszy optyczne z diodami IR błąd pomiaru dotyka jedynie w jednym na sto przypadków.

Dlatego też często mówi się, że myszy optyczne IR zapewniają bardziej bezpośrednie, jednolite zachowanie kursora. W praktyce różnice są niewielkie, ale zauważalne. Podyktowane technologią wahania dokładności skanowania u myszy laserowych mogą stanowić wadę, kiedy zależy nam na najwyższej możliwej stabilności przekazu. Może to być jeden z powodów, dla których coraz mniej producentów stosuje obecnie czujniki laserowe.

Na inne funkcje, takie jak „Angle Snapping” (korekcja ścieżki) lub „Mouse Acceleration" (przyspieszenie kursora) gracze patrzą raczej nieprzychylnie (i słusznie), ale najczęściej można je wyłączyć, aby ruchy myszy były tak autentyczne i niezakłócone, jak to tylko możliwe bez sztucznego korygowania.

Rodzaje chwytów myszy

Najważniejszą cechą dobrej myszy są jej kształt i ergonomia. Jeśli urządzenie nie współgra z rozmiarem naszej dłoni lub chwytem, czujnik może być dowolnie zaawansowany, a obsługa takiej myszy i tak nigdy nas w pełni nie zadowoli. W najgorszym przypadku będzie nas denerwował niewygodny chwyt, a nawet ból w dłoni lub nadgarstku. Poniżej znajduje się przegląd najpopularniejszych rodzajów chwytów:

PALM-GRIP (CHWYT CAŁĄ DŁONIĄ)

Bardzo ważne jest dobranie najwygodniejszego dla nas chwytu. Jeśli prowadzimy mysz całą dłonią należymy do grupy graczy preferujących Palm-Grip. W tym przypadku zalecane są duże, ergonomicznie ukształtowane myszy, w razie potrzeby również z miejscem na oparcie serdecznego i małego palca.

FINGERTIP-GRIP (CHWYT OPUSZKAMI PALCÓW)

Jeżeli mysz jest kierowana opuszkami palców bez oparcia na niej wnętrza dłoni, używamy chwytu typu Fingertip. Uchwyt ten pozwala na szybsze ruchy myszą, ale jest nieco bardziej męczący. Jednak większość myszy jest do niego dobrze dopasowana; rozmiar ręki odgrywa w tym przypadku drugorzędną rolę.

CLAW-GRIP (CHWYT SZPONIASTY)

Trzeci rodzaj chwytu, tzw. Claw-Grip, jest używany głównie przez grających w szybkie, wymagające intensywnego klikania gry. Gracz stabilizuje mysz wnętrzem dłoni, jego palce układają się w kształt szponów i opierają się na przyciskach pod kątem prawie 90 stopni. Pozwala to na jeszcze szybsze wykonywanie sekwencji kliknięć. Osoby używający tego chwytu zazwyczaj preferują myszy z dość wysokimi wartościami DPI, ponieważ przesuwanie myszy przy użyciu tego chwytu przy niskiej czułości jest dość uciążliwe przy dłuższych posiedzeniach.

Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki
Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki

Czułość, dpi, przyspieszenie wskaźnika? Jak uzyskać optymalne celowanie w każdej grze? Krótki przewodnik pokazuje, jak skonfigurować mysz w strzelankach takich jak CS:GO, Apex czy Battlefield.

Komentarze Czytelników (92)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.06.2019 15:41
Janczes
😡
odpowiedz
Janczes
135
You'll never walk alone

wywalilem kupe siana na roccata. jestem zalamany, najpierw przestala dzialac rolka, teraz puszcza prawy przycisk.
kupuje teraz esperanze wolfa za 15 zl i jak zaczna sie dziac jakies jaja to przynajmniej nie bedzie tak bolalo jak w myszce za kilka stow.

05.06.2019 16:25
odpowiedz
ROWERSTEYTAM
6
Legionista

Ja osobiście polecam Logitech G502 Proteus Spectrum. Ostatnio minął rok odkąd ją mam, wygląda i działa jak nowa, dobrze leży w dłoni, kilka dodatkowych przycisków pod ręką, RGB i synchronizacja z słuchawkami i klawiaturą, metalowy kursor z trybem wolnego scrollowania, przycisk aim (zmniejsza dpi, przydaje się do celowania np snajperką), ciężarki, które można umiejscowić w różnych miejscach, a to wszystko za ok. 250 zł, moim zdaniem warto :D

post wyedytowany przez ROWERSTEYTAM 2019-06-05 16:26:22
05.06.2019 19:31
Plan B
😈
odpowiedz
Plan B
8
Chorąży

Wrzuciłbym jeszcze na tę listę chociaż jedną mysz Tesoro. Posiadam jeden egzemplarz od czterech lat i bardzo zadowolonym. Chociaż nie jestem pro gamerem - po prostu mają wygodne i ładne myszki.

05.06.2019 20:00
kamczak1987
1
odpowiedz
1 odpowiedź
kamczak1987
68
Pozdro i Poćwicz

Do 200pln polecam rivala 310

05.06.2019 20:37
3dD1e
odpowiedz
3dD1e
117
Zuo market

Ja mam jakąś mysz 4tech za dwie dychy z bonusowym guzikiem od dwumlaśnięcia i też jest ok :P

05.06.2019 20:39
odpowiedz
Matticzak
12
Legionista

Chyba artykuł sponsorowany. Poruszacie się wśród tych samych producentów. Brakuje DM1 FPS oraz przede wszystkim Glorius Model O, który też jest najbardziej opłacalną myszą.

05.06.2019 20:51
n0rbji
odpowiedz
1 odpowiedź
n0rbji
68
Siedzący Byk

najlepsze to były myszki z kulka :) jak się popsuła to kulką można było się rzucać

05.06.2019 21:08
😊
odpowiedz
1 odpowiedź
Zayess
3
Legionista

Wydaje mi się, że jest błąd w artykule na trzeciej stronie odnośnie mysz Trust. W tekście modele są podane jako "GTX" a jeśli się nie mylę, prawidłowa nazwa to "GXT"

post wyedytowany przez Zayess 2019-06-05 21:10:27
05.06.2019 23:05
odpowiedz
1 odpowiedź
Bri
104
Hekatonhejr

Bryły myszek do 200zł to są jednakowe od 5 lat (jak nie więcej) - chińczycy wciąż jadą na tych samych formach :P
Żadna poza niewydarzonym G502 nie ma wheel-tilt.
Roccat leader jest bezprzewodowy a na zdjęciu ze sznurem ... ?

06.06.2019 09:53
Eluveitien
odpowiedz
Eluveitien
52
Pretorianin

Polecam bo sama używam, myszkę Razer Trinity. Mi zależało na 12 dodatkowych programowalnych przyciskach. Bok można zmieniać, co jest fajne, bo mogę sobie dostosować mysz w zależności od tego w co aktualnie chcę grać.
Mój chłopak długo używał Razer Naga Hex v2 ale laser zaczął padać. Mysz była jeszcze na gwarancji więc zaniósł do sklepu. Że już nie produkują Naga Hex to odesłali mu nowiutką Trinity i odnowili gwarancje na kolejne 2 lata. Zupełnie nie spodziewaliśmy się kompletnie nowej myszy a tym bardziej odnowienia gwarancji! Tym bardziej po tak szykanowanej firmie. Jak na razie ta firma mnie nie zawiodła :)

06.06.2019 13:11
odpowiedz
rocketfuel
23
Chorąży

drozszych myszek uzywam od nastu lat, kupilem z pol roku temu, dreammachines - dm1 fps(polska firma) i jest to najlepsza myszka na jakiej przyszlo mi grac, na rowni, ze starym steelseries xai.

06.06.2019 18:08
Marder
odpowiedz
Marder
195
Generał

Leworęczni faktycznie są poszkodowani. Kiedyś kupiłem wypasionego Razera i mikroprzełączniki szlag trafił po roku. Logitech za 7 dyszek działał dwa razy dłużej. Dziś kupiłem Steelseries Sensei 310. Wygląda solidnie, dobrze leży w dłoni. Zobaczę ile wytrzyma. Mam jeszcze Logitech G300s z 2 lata i daje radę.

07.06.2019 03:26
NajPhil
odpowiedz
NajPhil
61
Fiu Fiu

Patriot Viper V560 - zakochany od 4 lat.
Potrzebowałem urządzenia zarówno nadającego się do gier, jak i mającego funkcjonalności pomocne przy obróbce zdjęć czy intensywnym wertowaniu Sieci i to najwygodniejszy gryzoń jaki znalazłem.

A "TILT" czyli możliwość podpięcia dwóch dodatkowych funkcji pod wychylenie kółka myszki na boki to coś, co będzie musiała posiadać już każda moja przyszła myszka. Trudno nawet opisać jak korzystnie to wpływa na produktywność i jak bardzo jest intuicyjne i pomocne, gdy wychylenie działa jako Undo - Redo w profilu przeznaczonym do pracy w photoshopie i edytorach, czy odpowiednio Enter - Backspace gdy przełączam się na Firefoxa.

A w grach, szczególnie trzecioosobowych action RPG, w które najczęściej grywam - te dwa nowe przyciski to prawdziwe Eldorado o nieskończonych możliwości bo jedyne co nam może stawiać ograniczenia to brak kreatywności. ;)

Edit: A skoro już zabrzmiałem jak wykupiony klakier marketingu szeptanego to idEm na całość bo teraz zerknąłem że z ceny 200+ - którą kiedyś zabuliłem - spadło do 130zł więc to naprawdę psie pieniądze za taki sprzęt.
Backup zrobiony a "WHEEL TILT" na Prezydenta!

post wyedytowany przez NajPhil 2019-06-07 03:36:39
07.06.2019 04:21
odpowiedz
1 odpowiedź
Lerevanne
13
Chorąży

Używał ktoś może SteelSeries Rival 650 bezprzewodową myszkę? Nie ma problemów przy graniu z dużym dpi ( 4000+ ) z celnością w fpsach ?

07.06.2019 14:56
odpowiedz
hemik9
76
Pretorianin

Moim zdaniem najlepsza do grania jest Logitech G602. Wszystko zależy oczywiście, w co się gra, ale we wszelkich MMO i grach z otwartym światem, gdzie potrzeba dużej liczby konfigurowalnych przycisków, wymiata. 6 przycisków pod kciukiem robi swoje.

Od dłuższego czasu, wyznacznikiem dla mnie przy zakupie myszy to co najmniej 4 przyciski pod kciuk.

post wyedytowany przez hemik9 2019-06-07 15:08:10
18.09.2019 13:39
Sebo1020
odpowiedz
Sebo1020
117
Generał

Szkoda że na tej liście niema nic od DM1 bo sam posiadam model FPS i jak za ta cenę sprawuje się świetnie, co ciekawe sytuacja jest naprawdę kuriozalna jeśli chodzi o warstwę techniczną większości myszek premium, producenci zamiast wkładać kasę w ich techniczne aspekty np mikroprzełączniki bardziej interesuje ich np pakowanie kolejnych modułów RGB i jest to żenujące kiedy użytkownik zakupi takiego Rivala i już po miesiącu zaczyna mu się odklejać boczna guma albo Razera gdzie po roku mamy ewidentny dwuklik w myszce która niby reklamuje się wytrzymałością do 50 mionów kliknięć

18.09.2019 13:39
Barklo
odpowiedz
1 odpowiedź
Barklo
63
Pretorianin

Zróbcie ranking myszek gamingowych dla leworęcznych

18.09.2019 13:47
metro_stalker
odpowiedz
3 odpowiedzi
metro_stalker
10
Chorąży

Miałem w życiu już wiele myszek... przeważnie jakieś chińskie szajsy za 20 zeta i w sumie żadnych większych problemów z nimi nie było. Nawet mysz z Biedronki przeżyła niemal 2 lata, później zaczęły wariować przyciski. Później kupiłem spontanicznie Hiro Aero za jakieś 35 zeta... koszmar! Rolka padła po dwóch tygodniach, farba zlazła po tygodniu... oddałem do reklamacji, po miesiącu dostałem odpowiedź że nie dadzą rady naprawić i zwrócili kasę... chociaż tyle. Teraz posiadam A4 Tech v7m i to moja najdroższa mysz w historii (70 zeta) i jednocześnie najlepsza... korzystanie z niej to czysta przyjemność. Jednak wydanie tych kilkadziesiąt zeta więcej robi różnicę. Zastanawia mnie czy jest jakaś wyraźna różnica w myszce za 100 zł względem myszki za 500 zł.

18.09.2019 18:14
Bajnor
odpowiedz
Bajnor
13
Legionista

Używam Logitech G502. Swego czasu wyrwałem ją na allegro za 80 zł i sprawuje się bardzo dobrze.

18.09.2019 18:32
odpowiedz
1 odpowiedź
GertB
3
Junior

Ten test tak na serio? Nie umieszczenie Glorious Model O to jakiś żart ? Bo zasadniczo do 250 zł lepszej myszki do FPS nie ma.

18.09.2019 20:52
A.l.e.X
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
126
Alekde

W sumie teraz to naprawdę jest mały wybór jak ktoś chce dobrą mysz bezprzewodową

- razer mamba - kolejna wariacja / ale w sumie po co zmieniać jak coś dobre
- ss rival 650 - całkiem niezła
- asus rog spatha - ciężka ale dla mnie okey
- logitech g903 - nie miałem w ręku więc muszę sprawdzić

18.09.2019 21:40
marcinbvb
odpowiedz
marcinbvb
88
Pretorianin

Każdemu podpasuje coś innego i nie koniecznie musi to być drogi sprzęt. Najważniejsze aby dobrze leżała w ręce. Jednemu będzie się dobrze pracowało na myszce za 400 zł a ktoś inny z innym chwytem będzie się na niej męczył.

19.09.2019 08:38
kubuses
odpowiedz
kubuses
3
Pretorianin

Jestem ciekaw gdzie w tym zestawieniu plasowałoby się Dream Machines. A tak wgl widzial ktoś ich najnowszy produkt?
https://www.instagram.com/p/B2jhflyDvsp/?igshid=o3vw0obdj38b

Jak ktoś lubi ledy to mu się chyba spodoba

post wyedytowany przez kubuses 2019-09-19 08:39:32
19.09.2019 09:10
odpowiedz
perques
8
Centurion

Rival 300 tylko i wyłącznie. Jakbym miał zmieniać mysz to tylko na 310 lub 600.

19.09.2019 09:46
odpowiedz
Tweety32
96
Konsul

Dziwne, że nie ma tańszych Logitechów, jak G102 za 99 zł.
Właśnie taki mam i tylko do jednego ciągle się nie mogę przyzwyczaić, po przesiadce ze starego Logitecha OEM-owego (za jakieś 20 zł) - przyspieszenie jest troszeczkę inne.
Szkoda, że nie ma w żadnym sterowniku ustawień przyspieszenia.

19.09.2019 09:49
odpowiedz
masterb1818
4
Junior

U mnie myszka acer z zestawu nitro 5 - 4k dpi - ogólnie jest spoko

20.09.2019 02:22
odpowiedz
Lukxxx
169
Generał

W 2015 roku kupiłem Tracer Recon (rebrandowana Shakoon Dakonia (1)) za 79 PLN, służy dobrze do dziś.

Próbowałem się jakiś czas temu przestawić na G502 kupionej w dobrej promce, ale kształt mi kompletnie nie podszedł.

post wyedytowany przez Lukxxx 2019-09-20 02:23:25
20.09.2019 13:12
odpowiedz
1 odpowiedź
jimmyxyz
44
Chorąży

Jakieś 11 lat temu zakupiłem Logitech mx518 i myszki używam do dzisiaj. Starły się jedynie ślizgacze, co i tak nie przeszkadza w komfortowym graniu na podkładce od Razera. Gram online praktycznie codziennie po 2-3 godziny (w Enemy Territory) i choćbym chciał, to nie wiem na jaką inną myszkę mojego starego gryzonia mógłbym wymienić, żeby potem nie żałować. Pomijając inne zalety, myszka jest praktycznie niezniszczalna.

20.09.2019 18:20
odpowiedz
Balrog306
2
Junior

Zaczynam mieć problemy z zespołem cieśni nadgarstka, znalazłem do pracy myszkę Microsoft Sulpt Ergonomic - taka, gdzie rękę trzymamy na myszce skośnie nie poziomo. Czy znacie jakis model myszki, gdzie też ułożenie dłoni na myszce nie jest poziome ale skośne lub całkiem pionowe a mimo to nadaje się do gier?

20.09.2019 18:23
1
odpowiedz
Zwolay
40
Centurion

Mam DM1 Pro S- jak dla mnie najlepsza myszka ever a przerabiałem już kulkowce, (z 20 lat temu), Logitechy, Roccaty, jakieś noname ...ta mi najlepiej leży :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze