Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 12 grudnia 2022, 14:34

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Najlepsze myszki gamingowe. Ranking na 2022 r.

Polecamy dobre i tanie myszki gamingowe wyprodukowane przez takie firmy jak Logitech, Roccat, Razer czy Zowie, w tym także myszy bezprzewodowe i modele symetryczne, odpowiednie tak dla prawo, jak i leworęcznych graczy.

Myszki komputerowe dla graczy są dostępne w praktycznie każdym przedziale cenowym – od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Wiele modeli uchodzi za „profesjonalny sprzęt dla graczy” raczej za sprawą wygórowanej ceny czy kolorowego podświetlenia niż jakości wykonania i osiągów; tymczasem dziesiątki lepszych i rozsądniej wycenionych myszy rozpaczliwie walczy o uwagę kupujących. Rozeznanie się w sensach i nonsensach branży gamingowej jest trudne, a mnogość ofert i haseł marketingowych może przyprawić o ból głowy osoby niezorientowane w tajnikach współczesnych myszek. Jaka zatem powinna być mysz do gier? Spróbujemy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Dla każdego coś miłego? - Najlepsze myszki gamingowe. Ranking na 2022 r. - dokument - 2022-12-15
Dla każdego coś miłego?

Zanim kupimy nową mysz do gier, powinniśmy pomyśleć o swoich wymaganiach i preferowanym stylu. Ulubiony sposób chwytu, rozdzielczość, z jaką lubimy grać, specjalne funkcje (np. zaawansowane sterowniki z obsługą makr i dowolnie programowalnymi przyciskami), a może (drogie) modele bezprzewodowe – oto pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć przed wyszukiwaniem konkretnych egzemplarzy. Po odsianiu części produktów łatwiej dokonamy wyboru z korzyścią dla naszego komfortu i portfela – dzięki temu myszka gamingowa spełni wszystkie nasze potrzeby.

AKTUALIZACJA GRUDZIEŃ 2022

Grudniowe odświeżenie rankingu objęło aktualizację cen i sprawdzenie dostępności myszek. Wielu modeli nie można już znaleźć w szerokiej sprzedaży i w konsekwencji wyleciały one z naszego zestawienia. Oprócz jakości produktów najważniejsze było dla nas bowiem to, aby urządzenia dało się kupić bez penetrowania zakamarków internetu. Oprócz tego na liście pojawiły się cztery nowe gryzonie - wszystkie w kategorii powyżej 250 złotych. Update przygotował Mateusz "rassi" Ługowik.

W naszych rekomendacjach dla graczy koncentrujemy się wyłącznie na myszach gamingowych, które sprawdzają się zarówno w shooterach, jak i w grach strategicznych lub akcji, a także pomagają w precyzyjnym edytowaniu zdjęć i tworzeniu grafik. Już w cenie 50 złotych można rozważać niezliczone modele myszek. Jednak te droższe mają zazwyczaj lepszą ergonomię, więcej przycisków, wyższą jakość wykonania oraz jeszcze wyższą (lub przynajmniej konfigurowalną) czułość – znaną także jako częstotliwość próbkowania, wyrażaną w jednostkach „dpi” (punkty na cal) lub „cpi” (zliczenia na cal).

Mamy dla was kilka propozycji w różnych kategoriach cenowych. Polecamy również wybrane modele bezprzewodowe oraz symetryczne, odpowiednie także dla osób leworęcznych.

Myszka i klawiatura to podstawowe narzędzia podczas komunikacji z komputerem. Przydatnym, a często niedocenianym kompanem komputerowego gryzonia jest podkładka. Dlaczego warto się w nią zaopatrzyć? Dowiecie się z naszego artykułu oraz kanału GRYOnline Technologie.

Jaka myszka – laserowa czy optyczna?

Czujnik odpowiada za realizację głównego zadania myszy: wykrywania ruchu. Źródło światła (laser lub dioda LED/IR, w spektrum widzialnym lub podczerwieni) kieruje światło przez różne układy optyczne na powierzchnię, po której porusza się mysz.

Podobnie jak w aparacie fotograficznym, wykonywane są mikroskopijne, pojedyncze ujęcia powierzchni, które z kolei analizowane są przez procesor sygnałowy. Próbuje on wykryć najmniejsze nierówności na powierzchni, aby móc rozpoznać charakterystyczne punkty na kolejnych obrazach. Przy odrobinie matematyki może on dzięki temu obliczyć względną odległość pokonaną przez punkt w przedziale czasowym pomiędzy dwoma ujęciami (w wyimaginowanym układzie współrzędnych danej powierzchni).

Myszy Epicgear Meduza (po lewej) i Anura (pośrodku) wykorzystują zarówno czujnik podczerwieni, jak i laserowy. Częściej spotykane jest stosowanie tylko jednego (obecnie preferowane są optyczne) czujnika, jak w przypadku G400S firmy Logitech (po prawej). - Najlepsze myszki gamingowe. Ranking na 2022 r. - dokument - 2022-12-15
Myszy Epicgear Meduza (po lewej) i Anura (pośrodku) wykorzystują zarówno czujnik podczerwieni, jak i laserowy. Częściej spotykane jest stosowanie tylko jednego (obecnie preferowane są optyczne) czujnika, jak w przypadku G400S firmy Logitech (po prawej).

Funkcjonalność myszy z czujnikiem laserowym oraz optycznym jest zasadniczo taka sama, za wyjątkiem źródła światła w czujniku, dlatego rozróżnianie tych dwóch typów jest w zasadzie niepotrzebne. Oba typy wykorzystują światło i prawa optyki. Niemniej jednak nazewnictwo to jest na tyle powszechne, że i my będziemy je stosować.

Prawie wszystkie czujniki myszy dla graczy pochodzą obecnie od jednego producenta – firmy Pixart z Tajwanu. Chociaż wiele z nich opisanych jest jako produkt firny Avago, licencje na używane przez tego producenta patenty (ponad 600) zostały zakupione przez firmę Pixart pod koniec 2011 roku. Innym producentem czujników do myszy jest firma Philips, jednak jej znaczenie jest (póki co) marginalne.

Czerwone linie narysowane zostały z aktywnym Angle Snappingiem (korekcją ścieżki), czarne linie z wolnej ręki – siła interwencji oprogramowania zależy od producenta. - Najlepsze myszki gamingowe. Ranking na 2022 r. - dokument - 2022-12-15
Czerwone linie narysowane zostały z aktywnym Angle Snappingiem (korekcją ścieżki), czarne linie z wolnej ręki – siła interwencji oprogramowania zależy od producenta.

Plusy i minusy myszy laserowych oraz optycznych

Jakie są praktyczne zalety i wady obu rozwiązań? Czujniki laserowe z reguły mogą pracować na szerszej palecie różnorodnych powierzchni i osiągają wyższe rozdzielczości. Jednak maksymalne wartości dostępnych obecnie czujników laserowych i LED są tak wysokie, że kiedy pracują z maksymalną czułością nawet przy bardzo wysokich rozdzielczościach są praktycznie bezużyteczne.

Wysokość reakcji czujnika (lift-off distance albo LOD), tj. odległość (wysokość), z której czujnik nadal rejestruje ruch, jest zwykle mniejsza u myszek laserowych. Jest to szczególnie ważne dla graczy, którzy często przenoszą swoją mysz.

Wady myszy laserowych wynikają z właściwości światła laserowego: ponieważ jest ono bardziej skoncentrowane i wysokoenergetyczne niż światło IR, a tym samym wnika głębiej w powierzchnię, rejestruje znacznie więcej informacji o powierzchni, często niepotrzebnych do precyzyjnego obliczenia przebytej odległości. Skala błędu waha się tu od pięciu do sześciu procent, w zależności od właściwości podłoża i szybkości przesuwania myszy. Najlepsze myszy optyczne z diodami IR błąd pomiaru dotyka jedynie w jednym na sto przypadków. Stąd przyjęło się, że sensor optyczny zapewnia większą precyzję.

Dlatego też często mówi się, że myszy optyczne IR zapewniają bardziej bezpośrednie, jednolite zachowanie kursora. W praktyce różnice są niewielkie, ale zauważalne. Podyktowane technologią wahania dokładności skanowania u myszy laserowych mogą stanowić wadę, kiedy zależy nam na najwyższej możliwej stabilności przekazu. Może to być jeden z powodów, dla których coraz mniej producentów stosuje obecnie czujniki laserowe.

Na inne funkcje, takie jak „Angle Snapping” (korekcja ścieżki) lub „Mouse Acceleration" (przyspieszenie kursora) gracze patrzą raczej nieprzychylnie (i słusznie), ale najczęściej można je wyłączyć, aby ruchy myszy były tak autentyczne i niezakłócone, jak to tylko możliwe bez sztucznego korygowania.

Rodzaje chwytów myszy

Najważniejszą cechą dobrej myszy są jej kształt i ergonomia. Jeśli urządzenie nie współgra z rozmiarem naszej dłoni lub chwytem, czujnik może być dowolnie zaawansowany, a obsługa takiej myszy i tak nigdy nas w pełni nie zadowoli. W najgorszym przypadku będzie nas denerwował niewygodny chwyt, a nawet ból w dłoni lub nadgarstku. Poniżej znajduje się przegląd najpopularniejszych rodzajów chwytów. Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, dlaczego bardzo ważnym jest, aby myszka gamingowa idealnie leżała w naszej dłoni?

PALM-GRIP (CHWYT CAŁĄ DŁONIĄ)

Bardzo ważne jest dobranie najwygodniejszego dla nas chwytu. Jeśli prowadzimy mysz całą dłonią należymy do grupy graczy preferujących Palm-Grip. W tym przypadku zalecane są duże, ergonomicznie ukształtowane myszy, w razie potrzeby również z miejscem na oparcie serdecznego i małego palca.

FINGERTIP-GRIP (CHWYT OPUSZKAMI PALCÓW)

Jeżeli mysz jest kierowana opuszkami palców bez oparcia na niej wnętrza dłoni, używamy chwytu typu Fingertip. Uchwyt ten pozwala na szybsze ruchy myszą, ale jest nieco bardziej męczący. Jednak większość myszy jest do niego dobrze dopasowana; rozmiar ręki odgrywa w tym przypadku drugorzędną rolę.

CLAW-GRIP (CHWYT SZPONIASTY)

Trzeci rodzaj chwytu, tzw. Claw-Grip, jest używany głównie przez grających w szybkie, wymagające intensywnego klikania gry. Gracz stabilizuje mysz wnętrzem dłoni, jego palce układają się w kształt szponów i opierają się na przyciskach pod kątem prawie 90 stopni. Pozwala to na jeszcze szybsze wykonywanie sekwencji kliknięć. Osoby używający tego chwytu zazwyczaj preferują myszy z dość wysokimi wartościami DPI, ponieważ przesuwanie myszy przy użyciu tego chwytu przy niskiej czułości jest dość uciążliwe przy dłuższych posiedzeniach.

Natomiast jeśli Twoja aktualna myszka sprawdza się zadowalająco, a masz ochotę na nowy gadżet, może warto zainwestować w mouse bungee, stojak na słuchawki i hub USB w jednym (Genesis Vanad 500). - Najlepsze myszki gamingowe. Ranking na 2022 r. - dokument - 2022-12-15
Natomiast jeśli Twoja aktualna myszka sprawdza się zadowalająco, a masz ochotę na nowy gadżet, może warto zainwestować w mouse bungee, stojak na słuchawki i hub USB w jednym (Genesis Vanad 500).

Na kolejnych stronach tego artykułu prawdopodobnie znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaka jest najlepsza myszka gamingowa dla Ciebie. Warto zwrócić uwagę, że polecane myszki podzieliliśmy według kategorii cenowych. Jeżeli interesuje Cię jedynie bezprzewodowa mysz, znajdują się one na ostatnich stronach. W opisach każdej myszki do gier staraliśmy się zwrócić uwagę, jaki ma sensor optyczny, ile programowalnych przycisków (jeśli w ogóle je ma) oraz czy posiada ergonomiczny kształt. A skoro to myszki do gier, to nie mogło zabraknąć podświetlenia RGB.

TWOIM ZDANIEM

Czy kupujesz gamingowe akcesoria (myszki, klawiatury, słuchawki etc.)?

Tak, zdarza się.
82,5%
Unikam sprzętu "gamingowego".
17,5%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze klawiatury gamingowe. Ranking na 2022 rok
Najlepsze klawiatury gamingowe. Ranking na 2022 rok

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Oblałem dziurawą myszkę SPC Gear wodą i nadal działa
Oblałem dziurawą myszkę SPC Gear wodą i nadal działa

Najpierw iPhone, teraz mysz - producenci sprzętu nie mają litości dla cierpiących na trypofobię. A może w tym szaleństwie jest metoda? Czy robienie dziur w obudowie, aby sprzęt był jeszcze lżejszy, ma sens? Sprawdzamy!

Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki
Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki

Czułość, dpi, przyspieszenie wskaźnika? Jak uzyskać optymalne celowanie w każdej grze? Krótki przewodnik pokazuje, jak skonfigurować mysz w strzelankach takich jak CS:GO, Apex czy Battlefield.