futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 12 października 2023, 14:03

Chiny i USA mają powody do obaw - Korea Południowa i Tajwan ciężko pracują, aby zdobyć przewagę w przemyśle chipów

Samsung i TSMC kładą nacisk na wdrażanie litografii 3 nm, mimo występujących ciągle problemów z tą technologią. Wszystko po to, aby zdobyć przemysłową przewagę nad USA (Intel) i Chinami.

Źródło fot. Thufeil M / Unsplash
i

Jedne z najbardziej zaawansowanych obecnie firm, dominujących w technologii procesorowej, to południowokoreański Samsung i TSMC z Tajwanu. Giganci skupiają się na wdrożeniu litografii 3 nm, jednak mają z tym pewne problemy, jak informuje serwis 3D Juegos, w przypadku najnowszych technik węzłowych, wydajność produkcji nie przekracza 60%.

Niemal połowa chipów tracona

Mówiąc o wydajności produkcyjnej, bierzemy pod uwagę tzw. stopę zwrotu, czyli ilość chipów nadających się do montażu, względem układów odrzucanych po wytworzeniu. W przypadku technologii 3 nm, na razie udaje się uzyskać wspomniany parametr na poziomie 55% – 60%. To zbyt mało, aby proces był opłacalny, stopa zwrotu musi wynosić co najmniej 70%.

Apple w swoich najnowszych produktach, jak iPhone 15, stawia na najbardziej wydajne technologie litograficzne. Oczekiwania są spore, tymczasem Samsung i TSMC ciężko pracują, by udoskonalić procesy litograficzne oraz zwiększyć wydajność produkcji. Na plecach zaś czują oddech Intela, który także pracuje nad węzłami 3 nm i nowszymi. A należy pamiętać, że gigant z USA korzysta z państwowych dotacji, podobnie jak chińskie firmy, które także stale rozwijają swoją produkcję półprzewodników.

Chiny i USA mają powody do obaw - Korea Południowa i Tajwan ciężko pracują, aby zdobyć przewagę w przemyśle chipów - ilustracja #1
Intel pokazał już układy wyprodukowane w nowych procesach litograficznych. Źródło: Intel

Jeśli spojrzeć na chińskie karty graficzne, widać, że przed Chinami znacznie dłuższa droga do sukcesu. Intel może natomiast wprowadzić układy Lunar Lake i Panther Lake do sprzedaży już w 2024 roku (lub w 2025 roku). Nowe generacje procesorów Intela mają być produkowane z wykorzystaniem procesów Intel 20A, a nawet Intel 18A, co może być odpowiednikiem litografii 2 nm i sub 2 nm.

Procesory Intela kupisz na Allegro

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej