Gothic 3 [PC]

Gothic 3 to kolejna, trzecia już, odsłona jednej z najlepszych seri cRPG. Po przegranej wojnie ludzie są tłamszeni przez okupacyjne siły orków. Tylko od nas zależy czy powalczymy o wyzwolenie ludzi, czy też przyłączymy się do zielonoskórych. Gra oferuje duży otwarty świat, po brzegi wypełniony potworami do zabicia, skarbami do zebrania i zadaniami do wykonania.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Gothic 3 data premiery gry na PC:

13 października 2006 ( światowa data premiery )

03 listopada 2006 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Gothic 3:

Risen 3: Titan Lords
Risen
The Elder Scrolls III: Morrowind

RPG akcji, TPP, fantasy

Po walce o przetrwanie w kolonii górniczej (Gothic I), po walce z orkami na terenie całej wyspy Khorinis (Gothic II), po odkryciu, że Khorinis kryje znacznie więcej, znacznie starszych od orków niebezpieczeństw (Gothic II: Noc Kruka), przyszła kolej na trzecią część Gothika, która oddaje nam do dyspozycji kawał stałego lądu. Świat przedstawiony w Gothiku III składa się z trzech wielkich krain: pustynnego Varrantu, skutego lodem Nordmaru oraz utrzymanej w europejskim, średniowiecznym klimacie Myrthany. Jest to obszar mniej więcej czterokrotnie większy od oferowanego nawet przez Noc Kruka.

Walka z orkami, która rozpoczęła się na dobre w drugiej części gry, dobiegła końca – ludzie przegrali ją z kretesem. Wszystkie miasta Myrthany znalazły się pod kontrolą orkowych oddziałów, ludzie zostali zniewoleni albo przystali na haniebną pracę dla okupanta, natomiast król Rhobar z wierną mu garstką paladynów schronił się w stolicy – Vengardzie – pod osłoną bariery magicznej. Takiej samej, jaka stanowiła więzienie gracza w pierwszej części. Gracz – wraz z towarzyszącymi mu od zawsze w przygodach towarzyszami: Lee, Lesterem, Gornem, Miltenem i Diego – przybija do brzegu Myrthany, by z miejsca wdać się w walkę z orkami. Jego dalsze poczynania jednak nie są już w żaden sposób ograniczone. Może walczyć o wyzwolenie Myrthany u boku kryjących się po lasach rojalistów, może przystać do orków i pracując dla nich umacniać ich zwycięstwo, może również sprzymierzyć się z żyjącymi na pustyni assassynami.

Podobnie jak w poprzednich odsłonach gry, gracz nie może samodzielnie wykreować postaci, lecz jej rozwój został znacząco rozbudowany. Znacznie ułatwiona została, względem poprzedniczki, walka mieczem, tracąc jednocześnie gros oferowanych wcześniej możliwości. Z drugiej strony gracz może się obecnie nauczyć walki dwoma mieczami. Poza ćwiczeniem się w walce wręcz gracz może rozwijać swoją postać w kierunku łucznictwa lub magii.

Ta ostatnia prezentuje się w Gothiku 3 cokolwiek inaczej. Magia runiczna, którą dotychczas gracz się posługiwał, została unicestwiona przez nekromantę Xardasa i obecnie zaklęcia opierają się na wiedzy pradawnych, którą gracz jest w stanie sobie stopniowo przyswajać – choć sprowadza się to do korzystania ze standardowego zestawu czarów, od kuli ognistej poczynając, na ognistym deszczu kończąc.

Największym jednak atutem trzeciej części Gothika wydaje się być wyrafinowana konstrukcja świata, 20 miast i osiedli ludzkich, z których największe przywodzą na myśl stolicę Khorinis. Bardzo urozmaicony wizualnie świat idzie w parze z bogactwem flory i fauny, z rytmem dobowym, któremu podporządkowuje się wszystko co żyje. Na gracza czeka 600 misji do wykonania oraz wiele nie zawsze oczywistych wyborów, których swoboda poczynania bynajmniej nie ułatwia. Można wyuczyć się umiejętności kowalskich, alchemicznych i kulinarnych. Największym minusem zaś jest bardzo zły poziom techniczny gry, który zaowocował serią łatek publikowanych zaraz po premierze.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 7.8 / 10 na podstawie 30343 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

wymagania sprzętowe:

Pentium 4 3 GHz, 1.5 GB RAM, karta graficzna 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 4.6 GB HDD, Windows 2000/XP

Gothic 3 - recenzja gry

Gothic 3 - recenzja gry (PC)

"Można to jednak zespołowi wybaczyć... Ludzie z Piranha Bytes stworzyli olbrzymi świat, trzy zupełnie różne od siebie krainy – średniowieczno-europejską Myrtanę, pustynny Varant i skuty lodem Nordmar – których każdy fragment został sumiennie przemyślany i zaprojektowany z pomysłem i z sercem. Przemierzając te krainy – i kilkanaście miast w nich wybudowanych – co raz napotkamy miejsca, w których zatrzymamy się tylko po to, by się napawać kunsztem ich wykonania, często zdając sobie sprawę z tego, że w zasadzie nie będziemy mieli już okazji do nich powrócić. Obiektów powtarzających się i kopiowanych z miejsca na miejsce i owszem nieco jest, ale są to wyłącznie budynki. Na dodatek w innym miejscu zupełnie inaczej wykorzystane, inaczej w otoczenie wkomponowane, czasem nie do poznania. I to wszystko oferowane jest graczowi naraz. Żadnych stref, żadnych irytujących tabliczek „wczytywanie obszaru, proszę czekać...” Gdy wyjdziemy na szczyt wieży zamku królewskiego w Vengardzie i spojrzymy na północ, dojrzymy sponad blanków, poprzez magiczną barierę, zaśnieżone wyżyny Nordmaru. Gdy spojrzymy w drugą stronę, dostrzeżemy palisadę nadbrzeżnej Ardei. Owszem, damy radę pograć w trzeciego Gothika z 1 GB pamięci głównej i 128 MB na karcie, ale wtedy adios horyzoncie – pozostają najniższe ustawienia graficzne, na których część trzecia wygląda w zasadzie tak jak druga. Może nawet ciut gorzej."  więcej

Gothic 3 zwiastun na premierę US

Gothic 3 zwiastun na premierę US [1:35]

komentarze czytelników (2478)


9.0

kropla40  2014-06-11 - 23:36

Świat pusty? Na każdym kroku coś można spotkać a ty piszesz, że świat jest pusty? Daję 9/10 ponieważ spodobała mi się najbardziej z całej sagi ale jest kilka niedociągnięć.

raf836  2014-06-14 - 08:39

Gothic 1,2+NK oraz 3 najlepsze gry RPG w które grałem a czy Gothic 2 jest lepszy od 3 ... hehe to tak jak Messi czy Ronaldo. Każdy ma swoje zdanie...:-)

oryniak  2014-06-14 - 19:45

Cała seria za całokształt musi być uznana z wybitną. Raz lepiej się miała raz gorzej ale jako całość prezentuje się wyśmienicie:) Pewnie gdyby Piranie mogli spokojnie nad 3 popracować do końca to też by wyszła im powalająca gra. Lekcje wziął CDP z Wiedźminem i poczekali z premierą co grze na pewno wyjdzie na dobre:)

Hypn0zis  2014-06-23 - 11:49

Gothic 3 rządzi!!!!!! KAŻDY kto tak nie myśli jest nieźle walnięty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10

Stefano77  2014-07-05 - 01:56

Oceniam z community patchem 1.75 + quest packiem 4.2 + content modem 2.6.2 + mod konsekwencje 2.0.2. Gra staje się naprawdę genialna, a nowe mroczniejsze tekstury wymiatają. Polecam grę z tymi modami.

Crod4312  2014-07-06 - 01:06

Jakoś nigdy nie mogłem zainstalować CM 2.6.2 +mod konsekwencje 2.0.2, ponieważ konsekwencje nie zostały przetłumaczone, a mój niemiecki nie jest najlepszy, a gdy instaluje spolszczenie to w ogóle nie ma opcji dialogowych (jest pusta niewidzialna luka).A bez konsekwencje nie opłaca się instalować bo wtedy wolę sobie zainstalować QP 4.2 z CM 2.4 i na to samo wyjdzie.

boy3  2014-07-07 - 15:21

Konsekwencje 2.02 sa juz po PL :)

6.0

makowar0  2014-07-09 - 23:19

Najgorsza część z całej sagi (nie licząc dodatku, to już kompletna porażka)

7.5

SharkH4L  2014-07-10 - 21:50

Poprzednie części gothica były lepsze a szczególnie 2 w raz z dodatkiem. W tę część też warto zagrać. Dał bym ocenę 8 lecz daje 7,5 przez bardzo słabą optymalizację.

8.5

Aranir  2014-07-13 - 14:28

to w co lubimy grać (FPS-y,RPG-i itd.) zaleąy po części od tego w jakie gry graliśmy na początku swej "kariery" gracza. Ja grałem w Gothica "jedynkę" i mimo kupiłem go w biedronce po bardzo niskiej cenie (pewnie się domyślacie jakiej) okazał się zaje!istą grą. Trójka też taka jest. Czemu - sami zagrajcie to zobaczycie.

8.5

saito123  2014-07-21 - 21:29

Moim zdaniem gra zasługuje więcej niż na ocene 7.8 moim zdaniem gdzieś.....8.5 minimum napewno ta część jest lepsza od 1 i 2 oczywiście nie sugeruje że 1 i 2 są słabe ale 3 jest lepsza JESTEM W TRAKCIE PRZECHODZENIA GRY i oczywiście podoba mi się nowy system walki

boy3  2014-07-28 - 22:16

Jak wy patrzycie na wielkość świata, i ilość zadań to nic dziwnego że się wam podoba.

Crod4312  2014-07-29 - 00:28

I znów przyszedł ten idiota od marnego trollingu.A było chociaż trochę spokoju .

boy3  2014-07-29 - 14:03

Sam jesteś troll i debil :)

9.0

Redowato_u_Reda  2014-08-05 - 14:41

Jeśli chodzi o kontynuacje serii Gothic ta część wypada najgorzej pod względem fabuły ze wszystkich. Nie zmienia to jednak faktu iż jest to świetny RPG i nadal bardzo wciągająca odsłona mojej ulubionej serii gier z tego gatunku. Naprawdę wielki świat wypełniony po brzegi masą zadań, wiele frakcji, wiele miast, całkiem niezła grafika nawet jak na dzisiejsze lata no i różnorodność terenów od pustyni aż po tereny zlodowaconego Nordmaru. Przeszkadzają jednak błędy choć na dzień dzisiejszy nie ma ich aż tak wiele.

10

mubio1888  2014-08-10 - 13:14

Gothic 3 wymiata szczególnie z najnowszym community patchem przeszedłem go już trzy razy i napewno do niego jeszcze wróce

LesterPL  2014-08-28 - 21:44

To już nie jest Gothic. To nawet niema celu w jedynce chodzilo oto aby uciec z kolonii karnej wdwojce aby uratowac świat przed smokami a w trojce? bez celu wbijamy do myrthany i zabijamy Xardasa i orkowie maja miec soja z armia ludzi? a dlaczego buntownicy? oni bronili Robbara a orkowie nie podbili calkiem Myrthany a wiec gothic 3 byl nieudany takjak 4 :/

7.5

mnkh  2014-08-28 - 21:56

Gra nie powala jak poprzedniczki, ale ładnie zamyka sagę :). Arcannia ssie kutaska tak jak wiedzmin.

9.0

krzycho19  2014-09-01 - 12:05

po Risenie 3 postanowiłem po kilku latach przypomnieć sobie Gothic 3, poczuć jak to było kiedyś, i łezka mi się zakręciła jak tylko usłyszałem muzykę, soundtrack jest przepiękny, grafika i dziś jest bardzo ładna, jest klimat, polski dubbing jak w poprzednich częściach Gothic 1 i 2, gra świetna. odnośnie powyższej wypowiedzi Wiedźmin jest nie gorszy, nie ssie kutasa, ha ha :), jest znakomity.

daro7557  2014-09-07 - 22:46

Mi najbardziej ta część przypadła do gustu ze wszystkich części Gothic. Co prawda mniej więcej dopiero od patcha 1.6 można było grę ukończyć bez wyklinania i save co 5min. Na najnowszym patchu 1.75 naprawdę widać jak gra jest fajna. Ładna grafika, bardzo dobra optymalizacja, niezbugowane questy, dobre AI i jest całkiem trudna. Sporo ulepszeń względem poprzednich części. Szkoda, że autorzy nie udostępnili swoich narzędzi, bo można by było stworzyć setki modów jak do poprzednich części. Dobrze chociaż, że i tak są zdolni ludzie i powstają ciekawe mody jak Questpack, Content Mod albo Community Story Project.