
Data wydania: 26 stycznia 2016
The Witness to pierwszoosobowa gra logiczna z elementami przygodowymi, opracowana przez twórcę gry Braid Jonathana Blowa i jego niezależne studio Thekla. Akcja osadzona została na zagadkowej wyspie, z której z niewyjaśnionych przyczyn nagle zniknęli wszyscy ludzie.
GRYOnline
Gracze
Steam
OpenCritic
The Witness to pierwszoosobowa gra przygodowa, kładąca szczególny nacisk na rozwiązywanie zagadek i nawiązująca pod tym względem do klasycznej serii logiczno-przygodowej Myst. Za powstanie gry odpowiada założone przez Jonathana Blowa, niezależne studio Number None, mające na swoim koncie jedną z najciekawszych platformówek logicznych ostatnich lat, czyli wydany w 2008 roku Braid. Tytuł projektowany był z myślą o szerokiej gamie platform sprzętowych, jednak finalnie ukazał się na komputerach PC i konsoli PlayStation 4, a kilka miesięcy później także na Xbox One oraz urządzeniach przenośnych.
Akcja gry osadzona została na sporej wyspie, po której możemy się swobodnie poruszać celem wyszukiwania kolejnych łamigłówek, choć część przejść otwiera się przed nami dopiero gdy rozszyfrujemy przypisaną im zagadkę. Wyspa okazuje się niezwykle tajemnicza i pomimo wyraźnych śladów zamieszkania – całkowicie wyludniona. Znajdując ukryte tu i ówdzie wskazówki (np. audiologi) oraz rozwiązując kolejne, zróżnicowane zagadki logiczne, z czasem dowiadujemy się coraz więcej o miejscu, w którym przyszło nam się znaleźć i poznajemy kolejne sekrety wyspy.
Akcja gry ukazana została w widoku FPP, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji (pieszo bądź łodzią) kolejnych zakamarków wyspy, odnajdywaniu rozmaitych wskazówek i rozwiązywaniu napotkanych zagadek logicznych, pozwalających np. na opuszczenie mostu, aktywowanie jaiegoś mechanizmu lub otwarcie zamkniętych drzwi. Podobnie jak we wspomnianych grach z serii Myst, The Witness wymaga od gracza przede wszystkim logicznego myślenia, ale nie tylko. Podczas eksploacji wyspy musimy wykazać się niezwykłą cierpliwością, spostrzegawczością i umiejętnością łączenia w całość pozornie niepowiązanych elementów układanki. Wiele rzeczy ma tu bowiem swoje ukryte znaczenie, a kluczowe symbole, wskazówki i znaki, pozwalające pchnąć akcję gry do przodu, zostały bardzo sprytnie zakamuflowane w otaczającym gracza środowisku. Zabawę utrudnia fakt, że w grze nie ma żadnych form podpowiedzi, tak więc podczas rozgrywki polegać możemy tylko i wyłącznie na sobie.
W przeciwieństwie do debiutanckiej, w pełni dwuwymiarowej produkcji studia Number None, The Witness zrealizowany został w prostej, lecz niezwykle urokliwej grafice 3D. Ukazanie akcji z perspektywy pierwszej osoby, pozwala podczas zabawy jeszcze bardziej wczuć się w panujący w grze klimat. Na PC możliwa jest zabawa przy użyciu gogli VR.
Autor opisu gry:
Maciej Myrcha
Ostatnia aktualizacja opisu: 3 lutego 2016
Recenzja GRYOnline
The Witness niektórzy gracze uznają za dzieło wybitne i kolejny dowód na to, że gry komputerowe bez wątpienia są sztuką. W tym wypadku jednak wymagane jest posiadanie równocześnie przynajmniej dwóch z trzech poniższych cech – ponadprzeciętnego intelektu, anielskiej cierpliwości oraz zamiłowania do wnikliwej analizy dzieł wszelakich. Dla wszystkich innych nowa gra Jonathana Blowa pozostanie piękną, ale zbyt trudną grą logiczną.
Opinie27 maja 2023
Opinie15 września 2021
Opinie14 lipca 2021
Opinie28 marca 2021
Poradnik do gry The Witness zawiera nie tylko szczegółowe rozwiązania zagadek, ale również opis wszystkich reguł rządzących łamigłówkami. Oprócz tego w poradniku znajdziesz porady dotyczące rozgrywki i lokalizację wszystkich audiologów.
Poradnik do gry Aktualizacja: 10 sierpnia 2018
promocje 4 kwietnia 2019 13:30
promocje 21 marca 2019 18:47
gry 27 lutego 2019 18:42
gry 28 marca 2018 18:25
gry 3 lutego 2016 12:36
gry 1 lutego 2016 11:52
gry 30 stycznia 2016 13:00
gry 26 stycznia 2016 10:27
gry 18 stycznia 2016 18:57
gry 15 stycznia 2016 13:20
Wymagania sprzętowe gry The Witness:
PC / Windows
Minimalne wymagania sprzętowe:
Dual Core 1.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7.
Rekomendowane wymagania sprzętowe:
Dual Core 2.4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7.
Xbox 360
Wspiera:
Xbox Live
PlayStation 3
Wspiera:
PlayStation Network
PlayStation 4
Wspiera:
PlayStation Network
Średnie Oceny:
Średnia z 9 ocen gry wystawionych przez Recenzentów i Redaktorów GRYOnline.pl, Ekspertów i wybranych Graczy.
Średnia z 3958 ocen gry wystawionych przez użytkowników i graczy z GRYOnline.pl.
"Bardzo pozytywne"
Średnia z 20525 ocen gry wystawionych przez użytkowników STEAM.
Oceny Recenzentów i Ekspertów
Michał Grygorcewicz
Recenzent GRYOnline.pl
2016.02.03
Kolorowa grafika, kilkaset zagadek, narracja za pośrednictwem otoczenia i momentami ekstremalny poziom trudności to przepis twórcy Braida na doskonałą grę logiczną. Tak powstałe danie może jednak nie trafić w gusta każdego gracza.
gutosaw
Ekspert
2023.05.14
++Świetny pomysł na zagadki, który twórcy starali się zróżnicować na wiele sposobów (wizualnie i logicznie) ++Kolejność wykonywania zagadek jest dowolna ++Szukanie znajdziek w elementach otoczenia ++Zakończenie jest serią trudnych i ciekawych zagadek ++Zarządzanie tempem poprzez poziom trudności zagadek +Ładna i czytelna --Mechaniczne utrudnienia w rozwiązywaniu zagadek --Niektóre lokalizacje są zbyt długie --Gra jest zbyt pusta --Wymaganie od gracza rozwiązywania zagadek, które już rozwiązał -Gra jest zbyt długa, a zagadki zbyt powtarzalne
Karol Laska
GRYOnline.pl Team
2021.05.03
ArtystaPisarz
Ekspert
2019.08.18
kuvery
Ekspert
2017.12.22
Harry M
Ekspert
2017.07.17
Butryk89
Ekspert
2016.03.29
Maciej Żulpo
GRYOnline.pl Team
2016.03.28
Kacper Pitala
GRYOnline.pl Team
2016.03.17
Ocena STEAM
Bardzo pozytywne (20 525)
Główne zalety gry
Główne wady gry
Funkcje lub elementy, których brakuje w grze według użytkowników
Podsumowanie
Podsumowanie recenzji użytkowników wygenerowane przez AI,
Ocena OpenCritic
95% rekomendacji (98)
God is a Geek
Nicola Ardron
Metro GameCentral
GameSpot
Mike Mahardy
Game Rant
Brad Jones
VideoGamer
Tom Orry