Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lipca 2010, 13:37

autor: Piotr Doroń

Xbox Live z rekordowymi wynikami

Płatne usługi Xbox Live zdobywają coraz większą rzeszę klientów, zdolnych nie tylko opłacać złoty abonament, ale również kupować oferowane w ich ramach produkty. Okazuje się, że w okresie od 1 lipca 2009 roku do 30 czerwca 2010 roku, koncern Microsoft mógł uzyskać z tego tytułu przychód na poziomie przekraczającym miliard dolarów.

Płatne usługi Xbox Live zdobywają coraz większą rzeszę klientów, zdolnych nie tylko opłacać złoty abonament, ale również kupować oferowane w ich ramach produkty. Okazuje się, że w okresie od 1 lipca 2009 roku do 30 czerwca 2010 roku, koncern Microsoft mógł uzyskać z tego tytułu przychód na poziomie przekraczającym miliard dolarów.

Z informacji ujawnionych przez producenta konsoli Xbox 360 wynika, że w podanym czasie na regularną subskrypcję złotego abonamentu Xbox Live (uprawniającą m.in. do prowadzenia rozgrywki sieciowej) zdecydowała się połowa z 25 milionów użytkowników serwisu. Oznacza to, że w minionym roku rozliczeniowym na samych tylko opłatach abonamentowych Microsoft mógł uzyskać przychód w wysokości około 600 milionów dolarów.

Drugie tyle (w sumie zatem około 1,2 miliarda dolarów), o czym poinformował w mailu nadesłanym redakcji Bloomberga Dennis Durkin, dyrektor generalny dywizji odpowiedzialnej za rozwój Xbox Live, pozyskano ze sprzedaży i wypożyczania filmów oraz programów telewizyjnych (Video Marketplace). Pod uwagę nie wzięto tu jednak przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży cyfrowych wersji gier w ramach takich serwisów, jak Xbox Live Arcade oraz Games on Demand (Microsoft zarabia określoną sumę pieniędzy na każdej tego typu transakcji). Pominięto również ruch generowany przez zalewające graczy dodatki DLC. Ostateczny rezultat może być zatem jeszcze lepszy.

Nieco innego zdania są analitycy, zapowiadający nieco spokojniejszy rozwój wypadków. Według nich ogólna sprzedaż co prawda przekroczyła miliard dolarów, ale nieznacznie (o około 100 milionów dolarów). Twierdzi tak m.in. Sarah Friar z firmy Goldman Sachs Group. Pani analityk zauważa jednak, że mimo wszystko jest to rezultat zdecydowanie godny uwagi, ponieważ przewyższa rezultaty uzyskane w analogicznym okresie z lat ubiegłych o około 300 milionów dolarów. Oznacza to zatem kilkudziesięcioprocentowy skok przychodów, sugerujący dosyć jednoznacznie postępującą zmianę nastawienia posiadaczy Xboksa 360 do cyfrowej dystrybucji. Friar twierdzi, że w kolejnych latach Microsoft jest w stanie wpłynąć na dalszy wzrost przychodów z tego tytułu – nawet o 20% rocznie.

Oficjalne wyniki finansowe koncernu Microsoft za cały ubiegły rok fiskalny zostaną opublikowane 22 lipca.

Możemy się spodziewać, że wraz z uruchomieniem przez Sony płatnego PlayStation Plus, dedykowanego tym posiadaczom PlayStation 3 i PSP, którzy opłacając subskrypcję chcieliby otrzymywać regularnie dostęp do dodatkowej zawartości, poziom zaufania do cyfrowej dystrybucji wzrośnie jeszcze bardziej. Fakt ten dostrzegają już teraz sami dostawcy owych usług, pragnący przenosić je na jak największą liczbę urządzeń (np. Apple z iPhonem i iPadem, a także Microsoft z poszerzeniem oferty Xbox Live także na telefony komórkowe).

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej