Crayon Physics Deluxe debiutuje w Google Play Store
Długo przyszło czekać użytkownikom smartfonów i tabletów z Androidem na Crayon Physics Deluxe. Co prawda, w jedną z najlepszych niezależnych gier logicznych ostatnich kilku lat można było zagrać ekskluzywnie na kolejnych wersjach Samsunga Galaxy Note, jednakże próżno było szukać tego nowatorskiego tytułu w ofercie Google Play Store. Na szczęście sytuacja właśnie uległa zmianie.

Długo przyszło czekać użytkownikom smartfonów i tabletów z Androidem na Crayon Physics Deluxe. Co prawda, w jedną z najlepszych niezależnych gier logicznych ostatnich kilku lat można było zagrać ekskluzywnie na kolejnych wersjach Samsunga Galaxy Note i była ona oferowana w ramach Humble Indie Bundle for Android 4, jednakże próżno było szukać tego nowatorskiego tytułu w ofercie Google Play Store. Na szczęście sytuacja właśnie uległa zmianie.
Dzieło fińskiego projektanta Petriego Purho, uhonorowane w 2008 roku główną nagrodą Independent Games Festival, zostało udostępnione w mobilnym sklepie firmy Google w cenie ok. 8,50 zł. Gra wymaga do działania Androida w wersji 2.2, więc zagrają w nią także posiadacze starszych urządzeń, tym bardziej, że jej wymagania sprzętowe są raczej niskie.

Zabawa w Crayon Physics Deluxe toczy się na niewielkiej kartce papieru. Zadanie postawione przed graczem jest bardzo proste – musi doprowadzić czerwoną kulę do gwiazdki. Problem w tym, że zazwyczaj oba obiekty dzieli od siebie duża odległość, a przestrzeń między nimi jest często pusta lub też dla odmiany usiana gęsto różnego rodzaju przeszkodami.
W realizacji zadania pomaga magiczny ołówek, za pomocą którego dorysowuje się na planszy nowe obiekty. Następnie, dzięki silnikowi fizycznemu Box2D, przenikają one do świata gry i stają się jego częścią. W ten sposób gracz konstruuje katapulty, młoty wybijające kulę w powietrze, czy też specjalne rusztowania, które pozwolą pokonać jej drogę, jaka dzieli ją od gwiazdki.

Petri Purho przygotował na potrzeby Crayon Physics Deluxe kilkadziesiąt poziomów o rosnącym poziomie trudności (liczba sposobów na ich ukończenie wielu z nich jest praktycznie nieograniczona). Świeżość rozgrywki podtrzymują nowe mechanizmy zabawy, podsuwane co jakiś czas graczowi – np. liny lub specjalne blokady, pozwalające rysować bardziej zaawansowane obiekty. Warto też zauważyć, że z uwagi na charakter rozgrywki, tytuł wydaje się być idealną propozycją dla urządzeń z ekranem dotykowym.
Przypominam, że Crayon Physics Deluxe jest dostępne od 2010 roku również w wersji na iPhone’a, iPada oraz iPoda Touch.