futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 8 czerwca 2021, 10:07

Zaćmienie Słońca 2021 w Polsce - kiedy i gdzie najlepiej je obserwować

W tym tygodniu będziemy mogli zaobserwować na terenie Polski zaćmienie Słońca. Choć nie będzie ono całkowite, warto się przygotować, gdyż jest to rzadkie zjawisko. Sprawdź, kiedy będzie ono najlepiej widoczne.

W SKRÓCIE:
  • 10 czerwca 2021 roku (czwartek) w Polsce od godziny 11:45 do 14:00 będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca.

Zaćmienie Słońca to rzadkie zjawisko wywołane na ogół przez naszego naturalnego satelitę – Księżyc. Jego orbita jest nachylona o 5 stopni w stosunku do orbity Ziemi, więc z reguły nie jest widoczny w ciągu dnia. Jednak co jakiś Księżyc znajduje się w takim miejscu pomiędzy Słońcem a naszą planetą, że jego cień dociera do jej powierzchni. Tak też stanie się 10 czerwca 2021 roku – nasz naturalny satelita przysłoni światło słoneczne i będzie można to zaobserwować z terenu naszego kraju.

Zjawisko wystąpi na północnej półkuli Ziemi – w Polsce będziemy mogli obserwować tylko częściowe zaćmienie. Rozpocznie się ono w czwartek ok. godziny 11:45, pomiędzy 12:45 a 13:00 nastąpi punkt kulminacyjny, a cały spektakl skończy się tuż przed 14:00. Oczywiście zależnie od naszego położenia godziny mogą ulec zmianie (kwestia kilku minut różnicy). Szerokość geograficzna, na jakiej znajdzie się obserwator, będzie miała wpływ na ilość zasłoniętego Słońca. Na północnych krańcach Polski wyniesie nawet 16% (symulacja w Gdańsku), podczas gdy w Bieszczadach zniknie jedynie 4% tarczy naszej najbliższej gwiazdy. Zaćmienie obrączkowe (nie jest to całkowite zaćmienie) będą mogli obserwować tylko mieszkańcy północnych rejonów Kanady, Grenlandii i wschodniej części Rosji.

Jeśli pogoda lub niepamięć pokrzyżuje nam szyki, przygotowałem krótką listę wybranych dat, kiedy ponownie będzie można obserwować zaćmienie Słońca z Polski:

  • 25 października 2022 roku – zaćmienie częściowe, więcej zasłoniętej tarczy niż w tym roku;
  • 29 marca 2025 roku – zaćmienie częściowe widziane z Polski;
  • 12 sierpnia 2026 roku – zaćmienie słabo widoczne z Polski (Słońce zaledwie kilka stopni nad horyzontem);
  • 13 lipca 2075 roku – zaćmienie obrączkowe widoczne z Polski.

Uwaga!

Obserwowanie Słońca gołym okiem jest niebezpieczne – grozi trwałym uszkodzeniem wzroku. Aby móc zobaczyć zaćmienie, należy przygotować specjalne okulary (z folią mylarową ND5) lub szkło spawalnicze z filtrem o wartości co najmniej 12 DIN. Wszelkie domowe wynalazki jak np. okopcone szkło, dyskietki czy płyty CD nie nadają się do obserwacji zjawisk słonecznych. Jedynym akceptowalnym rozwiązaniem typu DIY jest wykonanie aparatu otworkowego.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej