futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 6 kwietnia 2020, 10:11

autor: Bartosz Świątek

YouTube utrudni dostęp do filmów z kłamstwami o 5G i koronawirusie

Platforma YouTube planuje ograniczyć widoczność filmów sugerujących związek pomiędzy koronawirusem a siecią 5G, a w niektórych przypadkach całkowicie je usuwać. Decyzja zapadła po serii podpaleń masztów z nadajnikami w Wielkiej Brytanii.

YouTube utrudni dostęp do filmów z kłamstwami o 5G i koronawirusie - ilustracja #1
YouTube chce powstrzymać dezinformację.

W SKRÓCIE:

  1. YouTube będzie rzadziej polecał filmy sugerujące związek pomiędzy koronawirusem a siecią 5G;
  2. materiały wprost łamiące regulamin będą usuwane;
  3. decyzja została podjęta po tym, jak z powodu teorii spiskowych w Wielkiej Brytanii podpalono 7 masztów z nadajnikami 5G.

Dziennik The Guardian donosi, że platforma YouTube będzie utrudniała dostęp do filmów zawierających fałszywe informacje na temat związku koronawirusa SARS-CoV-2 z siecią 5G. Stało się to po tym, jak bezsensowne teorie spiskowe doprowadziły do podpalenia co najmniej siedmiu masztów z nadajnikami w Wielkiej Brytanii.

W większości przypadków materiały nie będą całkowicie blokowane, ale algorytm będzie rzadziej polecał je użytkownikom. W niektórych sytuacjach – gdy dany film w oczywisty sposób narusza regulamin platformy – YouTube usunie go z serwerów. Co ciekawe, omawiana decyzja nie dotyczy treści, które rozpowszechniają teorie spiskowe na temat 5G, ale nie mają związku z pandemią.

Warto odnotować, że już wcześniej znaczącymi obostrzeniami zostały objęte filmy, które wprowadzają widza w błąd w związku z koronawirusem, np. sugerując lekarstwa na chorobę Covid-19 lub „potwierdzone” sposoby na uniknięcie zarażenia. Materiały tego typu są blokowane, kiedy tylko zostaną zgłoszone administratorom.

Teorie spiskowe sugerujące związek pomiędzy koronawirusem i 5G są wyjątkowym przejawem ludzkiej głupoty i łatwowierności. Podpalanie masztów nawet w normalnej sytuacji byłoby zachowaniem karygodnym, ale w warunkach pandemii podobne czyny są szczególnie szkodliwe – utrudniają dostęp do sieci, która bardzo wielu ludziom jest obecnie potrzebna do pracy i kontaktu z bliskimi.

  1. YouTube – strona oficjalna