Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 maja 2019, 09:28

autor: ElMundo

Windows XP otrzymał łatkę eliminującą krytyczną lukę

17-letni system operacyjny Windows XP otrzymał właśnie nową łatkę, która ma zapobiec problemom z luką w strukturze OS-u, związaną z niewłaściwym działaniem zdalnego pulpitu.

Windows XP otrzymał łatkę eliminującą krytyczną lukę - ilustracja #1

Choć Microsoft zakończył wsparcie techniczne dla systemu Windows XP ponad pięć lat temu (w kwietniu 2014 roku), to gigant z Redmond postanowił po raz drugi po zakończeniu obsługi tej wersji „okienek” opublikować poprawkę łatającą krytyczną lukę w strukturze systemu. Pierwsza z nich dotyczyła słynnego exploitu WannaCry, natomiast najnowsza aktualizacja ma naprawić dziurę powstałą wskutek niewłaściwego działania usługi pulpitu zdalnego.

Problem okazał się bardzo poważny, bo choć lukę wykryto na komputerach wyposażonych w Windowsa 7, to można ją zastosować także w wersji XP. Błędy dotyczą nie tyle sprawnego działania pulpitu zdalnego, co modułu uwierzytelniania, który pozwala na wywołanie szkodliwego kodu i zainfekowanie nie tylko wykorzystywanej maszyny, ale także innych, znajdujących się w jednej sieci, w sposób podobny do wspomnianego już WannaCry.

Ze względu na zakończenie wsparcia dla Windowsa XP, stosowną łatkę musicie pobrać sami – znajdziecie ją na oficjalnej stronie Microsoftu. Aktualizacja została opublikowana także dla posiadaczy systemu Windows Server 2003. Użytkownicy „okienek” w wersji nowszej niż „7” mogą spać spokojnie – nie odnaleziono w nich objawów charakterystycznych dla działania wykrytej luki.