Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 20 grudnia 2018, 12:08

autor: Aquma

Windows Sandbox – Windows 10 otrzymał tryb piaskownicy

Koncern Microsoft wzbogacił niektóre edycje systemu Windows 10 (Pro oraz Enterprise) o nowe narzędzie – tzw. wirtualną piaskownicę, która umożliwia między innymi bezpieczne testowanie budzącego nasze wątpliwości oprogramowania.

System Windows 10 otrzymał nową funkcję. - Windows Sandbox – Windows 10 otrzymał tryb piaskownicy - wiadomość - 2018-12-20
System Windows 10 otrzymał nową funkcję.

Firma Microsoft poinformowała w specjalnej notce blogowej, że użytkownicy Windows 10 w wersjach Pro i Enterprise otrzymali dostęp do nowego narzędzia. Jest nim tryb piaskownicy Windows Sandbox, który pozwala m.in. na testowanie potencjalnie złośliwego oprogramowania w bezpiecznym, odciętym od reszty systemu operacyjnego środowisku.

Windows Sandbox za każdym razem jest uruchamiamy jako świeża, czyściutka kopia Windows 10 (wzorowana na naszym własnym systemie lub też ściągniętym z sieci obrazie VHD), sprzętowo „odcięta” od reszty naszego komputera na poziomie jądra systemu (tzw. kernela). Inaczej mówiąc, to po prostu drugi Windows, pełniący rolę królika doświadczalnego dla plików, których pochodzenia lub działania nie jesteśmy pewni. Po zamknięciu aplikacji wszystko, czym się zajmowaliśmy zostaje wykasowane.

U swoich podstaw Windows Sandbox jest lekką aplikacją typu virtual machine, więc do uruchomienia systemu operacyjnego potrzebny jest obraz systemu operacyjnego. Jednym z kluczowych ulepszeń, które wprowadziliśmy w przypadku Windows Sandbox, jest możliwość korzystania z kopii systemu Windows 10 zainstalowanego na komputerze, zamiast pobierania nowego obrazu VHD, jak miałoby to miejsce w przypadku zwykłej maszyny wirtualnej – pisze we wspomnianej notce Hari Pulapaka, kierownik grupy programistów odpowiedzialnych za rozwijanie jądra systemu Windows.

Windows Sandbox – wymagania

  1. OS: Windows 10 Pro lub Enterprise (wersja Insider build 18305 lub nowsza)
  2. Architektura: x64 (AMD64)
  3. CPU: 2-rdzeniowy procesor (rekomendowane 4 rdzenie z funkcją Hyper Threading)
  4. BIOS: włączona funkcja wirtualizacji
  5. RAM: 4 GB (rekomendowane 8 GB)
  6. HDD: 1 GB (rekomendowany dysk SSD)

Jeśli Wasz komputer spełnia wszystkie powyższe wymagania, funkcję Windows Sandbox możecie aktywować z poziomu panelu sterowania. Wystarczy wejść w „programy”, nastepnie „programy i funkcje”, kliknąć przycisk „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows” i zaznaczyć pole przy „Windows Sandbox”. Więcej informacji na temat nowego narzędzia znajdziecie tutaj.

  1. Microsoft – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.