Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 kwietnia 2020, 12:33

autor: Adrian Werner

Szef Epica: 30-letnia klawiatura IBM zjada obecne modele na śniadanie

Legendarne klawiatury IBM Model M mają wielu zwolenników. Wśród nich jest prezes studia Epic Games - Tim Sweeney.

Jeśli zastanawialiście się, na czym preferuje pisać Tim Sweeney, to nie musicie już snuć domysłów. Prezes firmy Epic Games pochwalił się, że odkurzył niedawno swoją ulubioną klawiaturę Model M, wyprodukowaną przez firmę IBM. Urządzenie służy mu już bardzo długo, gdyż używał go m.in. przy tworzeniu gry ZZT (wydanej w 1991 roku) oraz pierwszej generacji silnika Unreal.

Premierowe egzemplarze Model M wypuszczono w 1984 roku i według Sweeneya do dzisiaj są to najlepsze klawiatury w historii. W tej opinii nie jest odosobniony – w sieci kwitnie handel używanymi sztukami i częściami do nich.

Klawiatury te cieszą się tak dużą renomą, że nadal są w produkcji. Zajmuje się tym firma Unicomp, założona przez ludzi, którzy przez dekady zajmowali się tymi urządzeniami w IBM, a potem w korporacji Lexmark. Wykupili oni nie tylko prawa do wszystkich najważniejszych elementów, ale nawet nabyli oryginalne maszyny produkcyjne. Mimo to w pewnych elementach różnią się one od pierwowzorów, przez co wiele osób woli zapłacić ekstra za model z lat 80.