Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 stycznia 2019, 11:30

autor: ElMundo

Sprzedaż smartfonów zwalnia – chińskie firmy podbijają rynek

Firma badawcza Canalys opublikowała raport, który pokazuje stan branży smartfonów w czwartym kwartale ubiegłego roku. Informacje raczej nie zadowolą największych producentów, choć zaskakuje olbrzymia dynamika wzrostu koncernów prosto z Chin.

Sprzedaż smartfonów zwalnia – chińskie firmy podbijają rynek - ilustracja #1

Po latach wzrostów sprzedaży jak na dłoni widać, że branżę smartfonów dosięgnął mały kryzys – raport firmy analitycznej Canalys pokazuje, że w 2018 roku ogółem sprzedano 1,39 miliarda smartfonów, co stanowi spadek w porównaniu z poprzednim rokiem o 4,6%. To największy spadek w historii tej branży, pokazujący, że rynek mobilny został już w dużej mierze nasycony. Wcale nie oznacza to jednak, że rywalizacja pomiędzy poszczególnymi producentami również wyhamowała – wręcz przeciwnie, jest ona jeszcze bardziej zacięta.

Liderem rynku pozostaje Samsung – firma sprzedała w zeszłym roku 293,7 miliona smartfonów, co jest wynikiem o 7,2% gorszym niż rok wcześniej. Te straty wpłynęły jednak w minimalnym stopniu na wysokość udziałów w całym rynku (spadek z 21,8 do 21,2%). Drugie miejsce zajmuje Apple (15,3% udziałów), a tuż za gigantem z Cupertino uplasowało się Huawei (14,8%).

Wzrost sprzedaży Huawei i Xiaomi jest imponujący. - Sprzedaż smartfonów zwalnia – chińskie firmy podbijają rynek - wiadomość - 2019-01-31
Wzrost sprzedaży Huawei i Xiaomi jest imponujący.

W pierwszej piątce znajdują się także dwa inne koncerny z Chin – Xiaomi i Oppo – i wszystkie firmy z Państwa Środka mogą pochwalić się sporymi wzrostami sprzedaży. O ile Oppo (które właśnie rozpoczyna oficjalną dystrybucję swoich sprzętów na terenie Polski) zwiększyło sprzedaż o 6,9%, tak Xiaomi poprawiło swój wynik o 31,6%, a Huawei – aż o 34,5%. Na tym polu martwi sytuacja pozostałych, niewymienionych z nazwy w tym zestawieniu producentów – sumarycznie sprzedali oni o 23% mniej smartfonów niż w 2017 roku.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko ostatni kwartał 2018 roku. W tym okresie do odbiorców końcowych trafiło 362,5 miliona tych urządzeń, czyli aż o 6,3% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (to piąty kwartał z rzędu ze spadkiem). Liderem było Apple, które sprzedało 71,7 miliona egzemplarzy iPhone’ów – zwiększone zainteresowanie sprzętami z logiem nadgryzionego jabłka jest oczywiście efektem rynkowej premiery nowych modeli, wśród których najpopularniejszym był iPhone XR, czyli najtańsze z debiutujących urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że koncern z Cupertino osiągnął wynik gorszy od rezultatu z analogicznego okresu rok wcześniej o 7,3%, więc premiera tych urządzeń była nie do końca udana.

Sezonowy wzrost wyników Apple nie zmienia faktu, że gigant z Cupertino coraz gorzej radzi sobie ze sprzedażą nowych iPhone’ów. - Sprzedaż smartfonów zwalnia – chińskie firmy podbijają rynek - wiadomość - 2019-01-31
Sezonowy wzrost wyników Apple nie zmienia faktu, że gigant z Cupertino coraz gorzej radzi sobie ze sprzedażą nowych iPhone’ów.

Po drugiej stronie barykady znajduje się Huawei, które zanotowało kapitalne rezultaty – sprzedaż smartfonów zwiększyła się o 47,3% (60,5 mln wobec 41,1 mln w IV kwartale 2017), co pozwoliło poprawić wartość udziałów w rynku z 10,6 do 16,7%. Drugie miejsce w zestawieniu należy do Samsunga, który zmniejszył sprzedaż o 5,3%.

Nie da się ukryć, że branża mobilna w 2019 roku będzie ulegać dalszym przeobrażeniom – interesujące jest zwłaszcza tempo rozwoju Huawei w kontekście oskarżeń w stronę koncernu, jakie wystosowała strona amerykańska, oraz wielu incydentów, wśród których warto wspomnieć o zatrzymaniu dyrektora ds. sprzedaży polskiego oddziału tej firmy pod zarzutem szpiegostwa. Z pewnością dobry rok zanotuje także Xiaomi, a Samsung stoi przed sporym wyzwaniem zmiany swojej strategii rynkowej, by powrócić na ścieżkę wzrostów.

  1. Raport firmy Canalys
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.