futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 13 maja 2020, 11:32

SpaceX prezentuje symulator dokowania do ISS

Na stronie internetowej SpaceX znajdziemy symulator, w którym możemy zadokować statkiem kosmicznym Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do jego uruchomienia wystarczy internetowa przeglądarka.

SpaceX prezentuje symulator dokowania do ISS - ilustracja #1
Prawdziwe dokowanie będzie wyglądać podobnie jak w symulatorze. Źródło: SpaceX

Każdy, kto zastanawia się, jak statki kosmiczne „parkują” przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, może teraz sam spróbować wykonać ten manewr. Nie trzeba przy tym przechodzić treningu astronauty. Wystarczy chwila czasu, sprawny komputer lub smartfon i przeglądarka. Symulator znajdziemy na stronie SpaceX.

W SKRÓCIE:
  • SpaceX opublikował przeglądarkowy symulator, w którym każdy może przekonać się, jak wygląda ręczne dokowanie statkiem Dragon do ISS;
  • interfejs w symulatorze wygląda bardzo podobnie jak ten w realnym statku Dragon;
  • pierwszy załogowy lot statkiem Dragon odbędzie się 27 maja; jego celem będzie testowanie systemów i dokowanie do ISS.

W jednym z poprzednich newsów pisaliśmy o nowym kokpicie w statku Dragon, wykorzystującym ekrany dotykowe. Symulator dokowania zamieszczony na stronie SpaceX ma bardzo podobny interfejs do tego rzeczywistego. Kontrolki dotykowe i sposób sterowania odpowiadają tym realnym, których używać będą astronauci. Świadomość tego dodatkowo zwiększa emocje podczas lotu.

SpaceX prezentuje symulator dokowania do ISS - ilustracja #2
Symulator dokowania w przeglądarce.

Jednak należy dodać, że astronauci raczej rzadko będą doświadczać tego typu wrażeń. Dragon dokuje bowiem całkowicie autonomicznie. Ręczne wykonanie tego manewru, które obrazuje symulator, będzie potrzebne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nawet w takim wypadku nie będzie to znaczne utrudnienie gdyż, jak możemy się sami przekonać, wcale nie jest to takie skomplikowane.

Autorowi tego artykułu udało się to za trzecim razem. I to prawdopodobnie dlatego, że dopiero wtedy przeczytał instrukcję. Oczywiście w warunkach realnej mikrograwitacji może być nieco trudniej, niż siedząc przed komputerem z kawą w ręku. Mimo wszystko ten symulator pokazuje, jak duży postęp dokonał się w technologii kosmicznej.

SpaceX prezentuje symulator dokowania do ISS - ilustracja #3
Autor tekstu dopiero za trzecim podejściem zobaczył ten ekran.

Sterowanie statkiem kosmicznym kiedyś wymagało przełączania setek przycisków na pulpicie wyglądającym jak sterownia reaktora jądrowego z lat osiemdziesiątych. Dziś przypomina to bardziej granie w grę przy pomocy pada lub ekranu dotykowego. O resztę dbają komputery, dokonując korekt i dozując siłę silników.

Pierwszy załogowy lot statkiem Dragon ma odbyć się 27 maja. Rakieta Falcon 9 wyniesie astronautów Douga Hurleya i Boba Behnkena na orbitę. Tam przetestują systemy i spróbują zadokować do ISS. To będzie pierwszy start załogowej rakiety z terenu USA od roku 2011, kiedy to zakończono program promów kosmicznych.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej