Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 lutego 2019, 14:04

autor: Heros99

Sieć 5G trafi na komputery PC

Podczas trwających targów MWC w Barcelonie firma Qualcomm zapowiedziała nowy modem, który pozwoli komputerom osobistym obsłużyć sieć 5G.

Nadchodzi nowa jakość połączeń bezprzewodowych - Sieć 5G trafi na komputery PC - wiadomość - 2019-02-26
Nadchodzi nowa jakość połączeń bezprzewodowych

Nowy modem Qualcomm Snadragon X55 5G ma pozwolić komputerom osobistym na korzystanie z sieci 5G. Będzie on wykorzystywany w urządzeniach działających na zasadzie Always Connected PC. Tego typu komputery cechuje to, że są stale podłączone do sieci. Zastosowane w nich procesory znane ze smartfonów charakteryzuje znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię, przez co na takim sprzęcie można pracować nawet do 20 godzin. Dodatkowym atutem są wbudowane modemy sieci komórkowej, które pozwalają na stały dostęp do internetu (stąd nazwa „Zawsze podłączonych komputerów”). Dzięki temu, nawet gdy w zasięgu nie ma żadnej sieci Wi-Fi, użytkownik może korzystać z łączności bezprzewodowej.

Obecnie najbardziej topowe modele robią użytek z sieci LTE. To ma się jednak zmienić za sprawą wyżej wspomnianego modemu. Qualcomm chce wprowadzić na rynek komputerów zupełnie nową jakość łączności bezprzewodowej. Zgodnie z zapowiedziami firmy, sieć 5G pozwoli na uzyskanie dotąd nieosiągalnych prędkości przesyłania danych. Maksymalna prędkość pobierania to 7 Gbit/s, a wysyłania - 3 Gbit/s. Nowe moduły są obecnie w fazie testów u producentów, jednak firma zapowiada, że chciałaby, aby pierwsze komputery obsługujące 5G pojawiły się na rynku jeszcze w tym roku.

Pierwsza generacja urządzeń Always Connected PC spotkała się z niewielkim zainteresowaniem konsumentów. Krytycy często narzekali na słabe dostosowanie Windowsa 10 do nowych rozwiązań. Procesory początkowo zaprojektowane pod urządzenia mobilne nie radziły sobie z obsługą systemu. Być może wtedy rynek nie był gotowy na rewolucję, która nadejdzie dopiero wraz z podłączeniem małych, lekkich laptopów do sieci 5G.