Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 października 2019, 13:14

autor: Aquma

Raport UE ostrzega przed sprzętem 5G od „wrogich dostawców”

Opublikowany niedawno raport „EU coordinated risk assessment of the cybersecurity of 5G networks” podsumowuje najważniejsze zagrożenia związane z implementacją nowego standardu łączności. Jednym z poruszonych wątków jest niebezpieczeństwo powierzania rozwoju infrastruktury pojedynczej firmie, która może być pod wpływem zewnętrznego państwa.

Raport przestrzega przez niebezpieczeństwami sieci 5G. - Raport UE ostrzega przed sprzętem 5G od „wrogich dostawców” - wiadomość - 2019-10-11
Raport przestrzega przez niebezpieczeństwami sieci 5G.

Unia Europejska (a konkretniej zajmujące się cyberbezpieczeństwem ciało NIS Cooperation Group, powołane do życia dyrektywą unijną z 2016 roku) przygotowała raport podsumowujący zagrożenia związane z implementacją technologii 5G na terenie wspólnoty. Jednym z najważniejszych wymienionych problemów jest pokładanie zaufania w pojedynczym dostawcy sprzętu i elementów infrastruktury, który może zostać zmuszony przez rząd swojego kraju do podjęcia działań niezgodnych z interesem UE. Zdaniem autorów dokumentu sytuacja wymaga dokładnego zrewidowania polityki bezpieczeństwa łączności bezprzewodowej.

Wzmianka w oczywisty sposób nawiązuje do koncernu Huawei (choć firma nie jest wymieniona w raporcie z nazwy), który rozwija infrastrukturę 5G i współpracuje z licznymi europejskimi podmiotami, a równocześnie jest powiązany z chińskim rządem oraz oskarżany o szpiegostwo przez władze Stanów Zjednoczonych. Pytanie tylko, czy w sytuacji, w której wiele firm podpisało już różnorakie kontrakty z chińskim gigantem, obawy ekspertów UE mają jeszcze jakieś znaczenie? Nie wiadomo, czy w związku z publikacją raportu zostaną podjęte jakiekolwiek działania - choć warto odnotować, że wspólnota już wcześniej poszukiwała możliwości ujednolicenia podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G.

Raport nie ogranicza się do niebezpieczeństw wywołanych przez napięcia polityczne. Wspomina się w nim także o obawie, że rozwój technologii 5G i oprogramowania wykorzystującego superszybką i wszechobecną sieć może przynieść ze sobą nowe wyzwania i zagrożenia - m.in. dla bezpieczeństwa i prywatności użytkowników (z taką sytuacją możemy mieć do czynienia w przypadku pomysłu Amazonu, o którym ostatnio pisaliśmy).

  1. EU coordinated risk assessment of the cybersecurity of 5G networks - link do raportu
  2. Huawei - strona oficjalna