futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 18 marca 2019, 11:34

autor: Bartosz Świątek

Procesory z rodziny Intel Comet Lake będą miały 10 rdzeni

Informacje przekazane przez firmę Intel programistom rozwijającym system operacyjny Linux sugerują, że najmocniejsze procesory z serii Comet Lake będą posiadały 10 rdzeni. Wieści są zbieżne z poprzednimi doniesieniami.

Nowe CPU Intela będą miały więcej rdzeni. - Procesory z rodziny Intel Comet Lake będą miały 10 rdzeni - wiadomość - 2019-03-18
Nowe CPU Intela będą miały więcej rdzeni.

W SKRÓCIE:

  1. najmocniejsze procesory z rodziny Intel Comet Lake będą miały 10 rdzeni;
  2. słabsze CPU będą jednostkami 6- i 8-rdzeniowymi;
  3. doniesienia są oparte o informacje przesłane przez Intela programistom zajmującym się Linuxem.

Jak donosi portal TechSpot, najmocniejsze z opracowywanych przez koncern, desktopowych procesorów z serii Comet Lake (CometLake-S) będą posiadały 10 rdzeni. Redaktorzy powołują się na informacje przekazane przez firmę Intel programistom zajmującym się rozwojem systemu operacyjnego Linux, a także platformy Coreboot (mowa o oprogramowaniu open source, które w zamyśle swoich twórców ma stanowić alternatywę dla BIOS-u). Tym samym potwierdzają się doniesienia z listopada zeszłego roku.

Do sprzedaży trafią także jednostki sześcio- oraz ośmiordzeniowe i właśnie takie CPU znajdziemy w topowych notebookach (10 rdzeni będzie dostępne tylko w przypadku komputerów stacjonarnych). Z pełną listą planowanych modeli możecie się zapoznać analizując poniższy obrazek (należy przy tym zaznaczyć, że oznaczenie +2 w nawiasach dotyczy chipu graficznego GT2).

Procesory Comet Lake. Źródło: TechSpot.
Procesory Comet Lake. Źródło: TechSpot.

Intel ewidentnie próbuje podnieść rękawicę rzuconą przez AMD – opracowywane przez konkurencyjną firmę jednostki Ryzen 3000 mają podobno oferować nawet do 16 rdzeni. Czeka nas ciekawa rywalizacja. Jeśli nowe CPU Intela będą charakteryzowały się także wyższym taktowaniem od modeli z linii Coffee Lake, bonusowe rdzenie powinny skutkować solidnym przyrostem wydajności. Warto jednak odnotować, że omawiane procesory nadal będą produkowane w litografii 14nm++, więc upchnięcie na płytce dodatkowej elektroniki może skutkować wysokim poborem mocy i problemami z utrzymaniem przyzwoitej temperatury (ale nie musi – inżynierowie Intela dowiedli już, że potrafią wyciągać ze swojej technologii naprawdę dużo).

Przypominamy, że procesory z serii Comet Lake zadebiutują jeszcze w tym roku i najprawdopodobniej będą obsługiwały podstawkę LGA 1151v2.

  1. Intel – strona oficjalna