Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 18 lutego 2019, 10:01

autor: Aquma

Procesory AMD Ryzen 3000 zadebiutują 7 lipca?

Informatorzy serwisu RedGamingTech sugerują, że procesory Ryzen trzeciej generacji mogą pojawić się na rynku 7 lipca. Wraz z nimi zadebiutuje jakoby nowy chipset do płyt głównych, a być może także karty graficzne oparte o architekturę Navi.

Nowe procesory od AMD mają trafić na rynek w połowie roku. - Procesory AMD Ryzen 3000 zadebiutują 7 lipca? - wiadomość - 2019-02-18
Nowe procesory od AMD mają trafić na rynek w połowie roku.

W SKRÓCIE:

  1. procesory z serii AMD Ryzen 3000 mogą zadebiutować w lipcu tego roku;
  2. wraz z nimi pojawią się płyty główne na bazie nowego chipsetu X570;
  3. AMD chciałoby w tym samym terminie wypuścić na rynek GPU oparte na architekturze Navi.

Zgodnie z doniesieniami serwisu RedGamingTech, procesory z serii AMD Ryzen 3000 (o nazwie kodowej Matisse) mogą pojawić się na rynku 7 lipca 2019 r. Co ciekawe, data nie jest przypadkowa – podobno firmie zależy na podkreśleniu znaczenia procesu produkcyjnego 7nm, który obecnie stanowi jej przewagę nad konkurencją (Intel utknął na litografii 14nm, a w bieżącym roku planuje przejście na 10nm). Najmocniejsze CPU mają mieć „co najmniej” 12 rdzeni, jednak dość prawdopodobne jest, że pojawią się także jednostki szesnastordzeniowe. Anonimowe źródła redaktorów wspomnianego portalu sugerują też, że procesory mogą posiadać wyższe taktowanie niż obecnie dostępne produkty AMD.

Trzecia generacja Ryzen będzie oparta na architekturze Zen 2 i ma być kompatybilna z gniazdem AM4 – czyli tym samym, które znajdziecie w obecnie dostępnych płytach głównych. Wraz z procesorami zadebiutuje jednak także nowy chipset AMD X570, posiadający wsparcie dla standardu PCIe w wersji 4.0 (najprawdopodobniej będzie to pierwsza „mainstreamowa” platforma z obsługą tej technologii). Powstałe w oparciu o niego produkty powinny również charakteryzować się lepszym zarządzaniem energią oraz większą stabilnością.

Wedle początkowych planów AMD, równocześnie z nowymi Ryzenami miały pojawić się również układy graficzne oparte na nowej architekturze Navi, jednak w tym przypadku opóźnienia w produkcji mogą doprowadzić do przesunięcia daty premiery. Koncern z Sunnyvale podobno bardzo stara się rozwiązać wszelkie problemy i jednocześnie wprowadzić na rynek wszystkie swoje nowe produkty (m.in. po to, by wykorzystać potencjał marketingowy daty oraz ułatwić promocję).

Nowe procesory AMD mogą stanowić poważny problem dla Intela.
Nowe procesory AMD mogą stanowić poważny problem dla Intela.

Omawiane podzespoły mogą zostać oficjalnie zapowiedziane w czasie tegorocznych targów Computex na Tajwanie, które odbędą się na przełomie maja i czerwca.

  1. AMD – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.